dselect 1.21.10 - en to ca translation catalogue (254 entries)

en: 
    
    Move around with ^P and ^N, cursor keys, initial letters, or digits;
    Press <enter> to confirm selection.   ^L redraws screen.
ca: 
    
    Moveu-vos amb les tecles del cursor ^P i ^N, lletres inicials o dígits;
    Premeu <enter> per a confirmar la selecció.   ^L redibuixa la pantalla.

en: 
    
    Read-only access: only preview of selections is available!
ca: 
    
    Accés de només lectura: només és poden veure les selecciones disponibles!

en: 
    Press <enter> to continue.
ca: 
    Premeu <enter> per a continuar.

en:   -- %d%%, press
ca:   -- %d%%, premeu

en:   -?, --help                       Show this help message.
          --version                    Show the version.
ca:   -?, --help                       Mostra aquest missatge d'ajuda.
          --version                    Mostra la versió.

en:  (alphabetically)
ca:  (alfabèticament)

en:  (avail., priority)
ca:  (disp., prioritat)

en:  (avail., section)
ca:  (disp., secció)

en:  (by availability)
ca:  (per disponibilitat)

en:  (by priority)
ca:  (per prioritat)

en:  (by section)
ca:  (per secció)

en:  (by status)
ca:  (per estat)

en:  (status, priority)
ca:  (estat, prioritat)

en:  (status, section)
ca:  (estat, secció)

en:  does not appear to be available
ca:  no sembla estar disponible

en:  mark:+/=/- terse:v help:?
ca:  marca:+/=/- concís:v ajuda:?

en:  mark:+/=/- verbose:v help:?
ca:  marca:+/=/- depuració:v ajuda:?

en:  or
ca:  o

en:  terse:v help:?
ca:  concís:v ajuda:?

en:  verbose:v help:?
ca:  depuració:v ajuda:?

en: %-*s %s%s%s;  %s (was: %s).  %s
ca: %-*s %s%s%s;  %s (era: %s).  %s

en: %s %s packages
ca: Paquets %s %s

en: %s %s packages in section %s
ca: Paquets %s %s en la secció %s

en: %s %s packages without a section
ca: Paquets %s %s sense secció

en: %s for more
ca: %s per a continuar

en: %s packages in section %s
ca: %s paquets en la secció %s

en: %s packages without a section
ca: %s paquets sense secció

en: %s to go back
ca: %s per a tornar

en: * Highlight: One line in the package list will be highlighted.  It indicates
      which package(s) will be affected by presses of '+', '-' and '_'.
    
    * The dividing line in the middle of the screen shows a brief explanation of
      the status of the currently-highlighted package, or a description of which
      group is highlighted if a group line is.  If you don't understand the
      meaning of some of the status characters displayed, go to the relevant
      package and look at this divider line, or use the 'v' key for a verbose
      display (press 'v' again to go back to the terse display).
    
    * The bottom of the screen shows more information about the
      currently-highlighted package (if there is only one).
    
      It can show an extended description of the package, the internal package
      control details (either for the installed or available version of the
      package), or information about conflicts and dependencies involving the
      current package (in conflict/dependency resolution sublists).
    
      Use the 'i' key to cycle through the displays, and 'I' to hide the
      information display or expand it to use almost all of the screen.
ca: * Ressaltat: el ressaltat destacarà una línia en el llistat de paquets. Indica
      a quin(s) paquet(s) afectarà el prémer «+», «-» i «_».
    
    * La línia divisòria en la meitat de la pantalla mostra una breu explicació
      de l'estat del paquet ressaltat o una descripció del grup ressaltat si es
      tracta d'una línia de grup.  Si no enteneu el significat d'alguns dels
      caràcters d'estat mostrats, dirigiu-vos al paquet rellevant i mireu en
      aquesta línia de divisió, o useu la tecla «v» per a una pantalla detallada
      (premeu «v» novament per a tornar a la vista anterior).
    
    * El final de la pantalla mostra més informació sobre el paquet actualment
      destacat (si només n'hi ha un).
    
      Pot mostrar una descripció estesa del paquet, els detalls de control interns
      del paquet (tant per a la versió instal·lada com per a la disponible) o
      informació sobre els conflictes i les dependències referents al paquet
      actual (en sub-llistes de resolució de conflicte/dependències).
    
      Useu la tecla «i» per a per a canviar entre les pantalles i «I» per a
      amagar la mostra d'informació, o expandir-la per a que utilitze quasi tota
      la pantalla.

en: <attr> is:
ca: <atrib> és:

en: <color-spec> is <screen-part>:[<foreground>],[<background>][:<attr>[+<attr>]...]
ca: <spec-de-color> és <part-pantalla>:[<primer-pla>],[<fons>][:<atrib>[+<atrib>]…]

en: <color> is:
ca: <color> és:

en: <screen-part> is:
ca: <part-pantalla> és:

en: <standard error>
ca: <eixida d'error estàndard>

en: <standard output>
ca: <eixida estàndard>

en: Abbrev.
ca: Abreujament

en: Abort - quit without making changes
ca: Interromp - surt sense fer cap canvi

en: Access method '%s'.
ca: Mètode d'accés «%s».

en: All
ca: Tots

en: All packages
ca: Tots els paquets

en: Avail.arch
ca: Arq.disp.

en: Avail.ver
ca: Ver.disp.

en: Available
ca: Disponible

en: Available control file information
ca: Informació del fitxer de control disponible

en: Available not installed packages
ca: Paquets no instal·lats disponibles

en: Broken
ca: Trencat

en: Brokenly installed packages
ca: Paquets mal instal·lats

en: Choose the access method to use.
ca: Escull el mètode d'accés que emprareu.

en: Commands:
ca: Ordres:

en: Configure any packages that are unconfigured.
ca: Configura els paquets que no estiguin configurats.

en: Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.
    Copyright (C) 2000,2001 Wichert Akkerman.
ca: Copyright © 1994-1996 Ian Jackson.
    Copyright © 2000, 2001 Wichert akkerman.

en: Cycle through information displays
ca: Avança a través de les pantalles d'info.

en: Debian '%s' package handling frontend version %s.
ca: Interfície de gestió de paquets «%s» de Debian versió %s.

en: Dependency/conflict resolution - introduction.
    
    One or more of your choices have raised a conflict or dependency problem -
    some packages should only be installed in conjunction with certain others, and
    some combinations of packages may not be installed together.
    
    You will see a sub-list containing the packages involved.  The bottom half of
    the display shows relevant conflicts and dependencies; use 'i' to cycle between
    that, the package descriptions and the internal control information.
    
    A set of 'suggested' packages has been calculated, and the initial markings in
    this sub-list have been set to match those, so you can just hit Return to
    accept the suggestions if you wish.  You may abort the change(s) which caused
    the problem(s), and go back to the main list, by pressing capital 'X'.
    
    You can also move around the list and change the markings so that they are more
    like what you want, and you can 'reject' my suggestions by using the capital
    'D' or 'R' keys (see the keybindings help screen).  You can use capital 'Q' to
    force to accept the situation currently displayed, in case you want to
    override a recommendation or think that the program is mistaken.
    
    Press <space> to leave help and enter the sub-list; remember: press '?' for help.
ca: Resolució de dependències/conflictes - introducció.
    
    Una o més seleccions han ocasionat un problema de conflicte o dependència -
    alguns dels paquets només s'haurien d'instal·lar junt amb d'altre i algunes
    combinacions de paquets no es poden instal·lar juntes.
    
    Veureu una subllista que conté els paquets involucrats. La meitat inferior
    de la pantalla mostra les dependències i conflictes rellevants; useu «i» per
    a canviar entre això, les descripcions dels paquets i la informació interna
    de control.
    
    S'ha calculat un repertori de paquets «suggerits» i les marques inicials en
    aquesta subllista s'han posat per a lligar amb aquells, pel que podreu
    simplement prémer Enter per a acceptar les suggerències si ho desitgeu.
    Podeu avortar el(s) canvi(s) que han causat el problema i tornar a la
    llista principal, prement la «X» majúscula.
    
    També us podeu moure per la llista i canviar les marques per a que s'adapten
    al que voleu, i podeu «rebutjar» les suggerències utilitzant la «D» o «R»
    majúscula (vegeu la pantalla d'ajuda de lligams de tecles). Podeu utilitzar
    la «Q» majúscula per a forçar a acceptar la situació mostrada actualment,
    en el cas de que desitgeu descartar una recomanació o penseu que el
    programa s'ha equivocat.
    
    Premeu <espai> per a abandonar l'ajuda i entrar en la subllista; recordeu:
    premeu «?» per a obtindre ajuda.

en: Description
ca: Descripció

en: Display, part 1: package listing and status chars
ca: Mostra, primera part: llistat de paquets i caràcters d'estat

en: Display, part 2: list highlight; information display
ca: Mostra, segona part: llista ressaltada; mostra la info.

en: Explanation
ca: Explicació

en: Go to end of list
ca: Vés al final de la llista

en: Go to top of list
ca: Vés al principi de la llista

en: Help information is available under the following topics:
ca: La info. d'ajuda està disponible sota els següents temes:

en: Help:
ca: Ajuda:

en: Inst.arch
ca: Arq.inst.

en: Inst.ver
ca: Ver.inst.

en: Install and upgrade wanted packages.
ca: Instal·la i actualitza els paquets desitjats.

en: Installed
ca: Instal·lat

en: Installed control file information
ca: Informació del fitxer de control instal·lada

en: Installed packages
ca: Paquets instal·lats

en: Installed?
ca: Instal·lat?

en: Interrelationships
ca: Interrelacions

en: Introduction to conflict/dependency resolution sub-list
ca: Introducció a la subllista de resolució de conflictes/dependències

en: Introduction to method selection display
ca: Introducció al mètode de selecció mostrat

en: Introduction to package selections
ca: Introducció a les seleccions de paquets

en: Introduction to read-only package list browser
ca: Introducció al navegador només lectura del llistat de paquets

en: Keybindings
ca: Assignacions de tecles

en: Keystrokes
ca: Assignacions de tecles

en: Keystrokes for method selection
ca: Assignacions de tecles per a la selecció del mètode

en: Make highlight less specific
ca: Fes un ressaltat menys específic

en: Make highlight more specific
ca: Fes un ressaltat més específic

en: Mark package(s) for deinstall and purge
ca: Marca el/els paquet(s) per a desinstal·lar i purgar

en: Mark package(s) for deinstallation
ca: Marca el/els paquet(s) per a desinstal·lar

en: Mark package(s) for installation
ca: Marca els paquets per a instal·lar

en: Marked for
ca: Marcat per a

en: Motion keys: Next/Previous, Top/End, Up/Down, Backwards/Forwards:
      j, Down-arrow         k, Up-arrow             move highlight
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   scroll list by 1 page
      ^n                    ^p                      scroll list by 1 line
      t, Home               e, End                  jump to top/end of list
      u                     d                       scroll info by 1 page
      ^u                    ^d                      scroll info by 1 line
      B, Left-arrow         F, Right-arrow          pan display by 1/3 screen
      ^b                    ^f                      pan display by 1 character
    
    Mark packages for later processing:
     +, Insert  install or upgrade      =, H  hold in present version
     -, Delete  remove                  :, G  unhold: upgrade or leave uninstalled
     _          remove & purge config
                                                 Miscellaneous:
    Quit, exit, overwrite (note capitals!):       ?, F1 request help (also Help)
     Return  Confirm, quit (check dependencies)   i, I  toggle/cycle info displays
       Q     Confirm, quit (override dep.s)       o, O  cycle through sort options
     X, Esc  eXit, abandoning any changes made   v, A, V  change status display opts
       R     Revert to state before this list      ^l   redraw display
       U     set all to sUggested state             /   search (Return to cancel)
       D     set all to Directly requested state  n, \  repeat last search
ca: Tecles de moviment: Re Pàg/Av Pàg, Inici/Fí,  endavant/enrere:
      j, Avall             k, Amunt               mou el ressaltat
      N, Pàg avall, Espai  P, Pàg amunt, Retrocés desplaça la llista 1 pàgina
      ^n                   ^p                     desplaça la llista 1 línia
      t, Inici             e, Fi                  salta a l'inici/fí de la llista
      u                    d                      desplaça la info. 1 pàgina
      ^u                   ^d                     desplaça la info. 1 línia
      B, Esquerra          F, Dreta               desplaça la visual. ⅓ pantalla
      ^b                   ^f                     desplaça la visual. 1 caràcter
    Marca els paquets per a processament posterior:
     +, Inserir instal·la o actualitza  =, H manté en la versió actual
     -, Supr    desinstal·la            :, G no manté: actualitza o deixa deinstal·lat
    
     _          desinstal·la i purga la configuració
                                                   Miscel·lània:
    Surt, sobreescriu (compte amb les majúscules!): ?, F1 demana ajuda (tb Ajuda)
     Enter  Confirma, ix (verifica dependències)    i, I  mostra els tipus d'info.
       Q    Confirma, ix (no verifica dependènc.)   o, O  commuta opcions d'ordre
     X, Esc iX, abandonant qualsevol canvi         v,A,V  canvia la visual. d'estat
       R    ToRna a l'estat abans d'aquesta llista   ^l   refresca la visualització
       U    deixa-ho tot en l'estat sUggerit          /   cerca (Retorn cancel·la)
       D    deixa-ho tot en l'estat requerit        n, \  repeteix la darrera cerca

en: Motion keys: Next/Previous, Top/End, Up/Down, Backwards/Forwards:
      j, Down-arrow         k, Up-arrow             move highlight
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   scroll list by 1 page
      ^n                    ^p                      scroll list by 1 line
      t, Home               e, End                  jump to top/end of list
      u                     d                       scroll info by 1 page
      ^u                    ^d                      scroll info by 1 line
      B, Left-arrow         F, Right-arrow          pan display by 1/3 screen
      ^b                    ^f                      pan display by 1 character
    (These are the same motion keys as in the package list display.)
    
    Quit:
     Return, Enter    select this method and go to its configuration dialogue
     x, X             exit without changing or setting up the installation method
    
    Miscellaneous:
      ?, Help, F1      request help
     ^l                redraw display
      /                search (just return to cancel)
      \                repeat last search
ca: Tecles de moviment: Re Pàg/Av Pàg, Inici/Fí,  endavant/enrere:
      j, Avall             k, Amunt               mou el ressaltat
      N, Pàg avall, Espai  P, Pàg amunt, Retrocés desplaça la llista 1 pàgina
      ^n                   ^p                     desplaça la llista 1 línia
      t, Inici             e, Fi                  salta a l'inici/fí de la llista
      u                    d                      desplaça la info. 1 pàgina
      ^u                   ^d                     desplaça la info. 1 línia
      B, Esquerra          F, Dreta               desplaça la visual. ⅓ pantalla
      ^b                   ^f                     desplaça la visual. 1 caràcter
    (Aquestes són les mateixes tecles de moviment del la visualització
    de la llista de paquets)
    
    Ix:
     Retorn, Intro   selecciona aquest mètode i vés al seu diàleg de configuració
     x, X            Ix sense canviar o configurar el mètode d'instal·lació
    
    Miscel·lània:
       ?, Ajuda, F1       demana ajuda
      ^l                  refresca la visualització
       /                  cerca (Retorn cancel·la)
       \                  repeteix la darrera cerca

en: Move down
ca: Avall

en: Move up
ca: Amunt

en: New
ca: Nou

en: Newly available packages
ca: Paquets nous disponibles

en: No description available.
ca: No hi ha cap descripció disponible.

en: No explanation available.
ca: No hi ha explicació disponible.

en: Obsolete and locally created packages
ca: Paquets obsolets i creats localment

en: Obsolete/local
ca: Obsolet/local

en: Old mark
ca: Marca antiga

en: Opt
ca: Opc

en: Optional
ca: Opcional

en: Options:
          --admindir <directory>       Use <directory> instead of %s.
          --instdir <directory>        Use <directory> instead of %s.
          --root <directory>           Use <directory> instead of %s.
          --expert                     Turn on expert mode.
      -D, --debug <file>               Turn on debugging, send output to <file>.
          --color <color-spec>         Configure screen colors.
          --colour <color-spec>        Ditto.
ca: Opcions:
          --admindir <directori>       Utilitza <directori> en comptes de %s.
          --instdir <directori>        Utilitza <directori> en comptes de %s.
          --root <directori>           Utilitza <directori> en comptes de %s.
          --expert                     Habilita el mode expert.
      -D, --debug <fitxer>             Habilita la depuració, enviant l'eixida
                                         a <fitxer>.
          --color <spec-de-color>      Configura els colors de la pantalla.
          --colour <spec-de-color>     Ídem.

en: Package
ca: Paquet

en: Press <enter> to continue.
ca: Premeu <enter> per a continuar.

en: Press ? for help menu, . for next topic, <space> to exit help.
ca: Premeu ? per al menú d'ajuda, . per al següent tema, <espai> per a sortir.

en: Press a key from the list above, <space> or 'q' to exit help,
      or '.' (full stop) to read each help page in turn.
ca: Premeu una tecla de de la llista superior, <espai> o «q» per a sortir de
    l'ajuda, o «.» (punt) per a llegir cada pàgina d'ajuda al seu torn.

en: Priority
ca: Prioritat

en: Purged
ca: Purgats

en: Purged packages and those never installed
ca: Paquets purgats o que no mai foren instal·lats

en: Quit dselect.
ca: Surt de dselect.

en: Quit without changing selected access method
ca: Surt sense canviar el mètode d'accés seleccionat

en: Quit, confirming without check
ca: Surt, confirmant i sense comprovar dependències

en: Quit, confirming, and checking dependencies
ca: Surt, confirmant i comprovant dependències

en: Quit, rejecting conflict/dependency suggestions
ca: Surt, rebutjant els suggeriments de conflictes/dependències

en: REINSTALL
ca: REINSTAL·LA

en: Redraw display
ca: Redibuixa la pantalla

en: Remove unwanted software.
ca: Desinstal·la els paquets no desitjats.

en: Removed
ca: Desinstal·lats

en: Removed and no longer available packages
ca: Paquets desinstal·lats que ja no estan disponibles

en: Removed packages (configuration still present)
ca: Paquets desinstal·lats (falta la configuració)

en: Repeat last search
ca: Repeteix la darrera recerca

en: Request help (cycle through help screens)
ca: Demana ajuda (avança per les pàgines d'ajuda)

en: Request which packages you want on your system.
ca: Selecciona els paquets que voleu en el sistema.

en: Required
ca: Requerit

en: Revert to currently installed state for all packages
ca: Reverteix a l'estat actual d'instal·lació per a tots els paquets

en: Revert to directly requested state for all packages
ca: Reverteix a l'estat requerit directament per a tots els paquets

en: Revert to old state for all packages
ca: Reverteix a l'antic estat per a tots els paquets

en: Revert to suggested state for all packages
ca: Reverteix a l'estat suggerit per a tots els paquets

en: Scroll backwards through help/information
ca: Retrocedeix a través de l'ajuda/info.

en: Scroll backwards through help/information by 1 line
ca: Desplaça enrere a través de l'ajuda/info. en 1 línia

en: Scroll backwards through list
ca: Desplaça enrere a través de la llista

en: Scroll backwards through list by 1 line
ca: Desplaça enrere a través de la llista en 1 línia

en: Scroll onwards through help/information
ca: Avança a través de l'ajuda/info.

en: Scroll onwards through help/information by 1 line
ca: Desplaça endavant a través de l'ajuda/info. en 1 línia

en: Scroll onwards through list
ca: Desplaça endavant a través de la llista

en: Scroll onwards through list by 1 line
ca: Desplaça endavant a través de la llista en 1 línia

en: Search for ?
ca: Cerca:

en: Search for a package whose name contains a string
ca: Cerca un paquet per al qual el nom contingui una cadena

en: Section
ca: Secció

en: Select currently-highlighted access method
ca: Selecciona el mètode d'accés actualment ressaltat

en: Set your TERM variable correctly, use a better terminal,
    or make do with the per-package management tool %s.
ca: Establiu la variable TERM correctament, utilitzeu un terminal millor
    o feu la construcció amb l'eina de gestió per paquets %s.

en: Standard
ca: Estàndard

en: Std
ca: Est

en: Swap sort order priority/section
ca: Intercanvia el mecanisme d'ordre prioritat/secció

en: Terminal does not appear to support cursor addressing.
ca: El terminal no permet l'ús de direccionament de cursor.

en: Terminal does not appear to support highlighting.
ca: El terminal no permet l'ús de ressaltats.

en: The line you have highlighted represents many packages; if you ask to install, remove, hold, etc. it you will affect all the packages which match the criterion shown.
    
    If you move the highlight to a line for a particular package you will see information about that package displayed here.
    You can use 'o' and 'O' to change the sort order and give yourself the opportunity to mark packages in different kinds of groups.
ca: La línia que heu ressaltat representa molts paquets. Si demaneu que s'instal·lin, desinstal·lin, mantinguin, etc. això afectarà a tots els paquets que compleixin el criteri indicat.
    
    Si desplaceu l'indicatiu de ressaltat a una línia d'un paquet determinat se vos mostrarà informació referent a aquest paquet.
    Podeu emprar «o» i «O» per a canviar l'ordre dels paquets llistats permetent-vos marcar els paquets per diferents classes o grups.

en: The top half of the screen shows a list of packages.  For each package you see
    four columns for its current status on the system and mark.  In terse mode (use
    'v' to toggle verbose display) these are single characters, from left to right:
    
     Error flag: Space - no error (but package may be in broken state - see below)
                  'R'  - serious error during installation, needs reinstallation;
     Installed state:     Space    - not installed;
                           '*'     - installed;
                           '-'     - not installed but config files remain;
       packages in these { 'U'     - unpacked but not yet configured;
       states are not    { 'C'     - half-configured (an error happened);
       (quite) properly  { 'I'     - half-installed (an error happened);
       installed         { 'W','t' - triggers are awaited resp. pending.
     Old mark: what was requested for this package before presenting this list;
     Mark: what is requested for this package:
      '*': marked for installation or upgrade;
      '-': marked for removal, but any configuration files will remain;
      '=': on hold: package will not be installed, upgraded or removed;
      '_': marked for purge completely - even remove configuration;
      'n': package is new and has yet to be marked for install/remove/&c.
    
    Also displayed are each package's Priority, Section, name, installed and
    available version numbers (shift-V to display/hide) and summary description.
ca: La meitat superior de la pantalla mostra una llista de paquets. Per a cada
    paquet veureu quatre columnes amb la marca i el seu estat actual al sistema.
    Al mode resumit, (useu «v» per a canviar al mode detallat) aquests són
    caràcters individuals, d'esquerra a dreta:
     Seny. d'error: Espai - cap error (però el paquet pot estar en estat trencat
                         - mireu més endavant)
                    «R»  - error seriós durant la instal·lació, cal reinstal·lar-ho;
     Estat d'instal·lació:    Espai -  no instal·lat;
                              «*»  - instal·lat;
                              «-»  - no instal·lat, però queden fitxers de config.;
             els paquets en { «U»  - desempaquetat però encara sense configurar;
             aquests estats { «C»  - a mig configurar (s'ha produït un error);
             estan trencats { «I»  - a mig instal·lar (s'ha produït un error).
     Marca antiga: el que s'havia demanat abans de presentar aquesta llista;
     Marca: el que es demana per aquest paquet:
      «*»: marcat per a instal·lació o actualització;
      «-»: marcat per a desinstal·lació, però els fitxers de configuració romandran;
      «=»: mantingut: el paquet no serà instal·lat, actualitzat o eliminat;
      «_»: marcat per a purga completa - suprimeix també la configuració
      «n»: el paquet és nou i encara s'ha de marcar instal·lació/eliminació/etc.
    
    També es mostra la prioritat, secció, nom, números de versió disponible i
    instal·lada de cada paquet (majús-V per a mostrar/amagar) i descripció
    resumida.

en: This is free software; see the GNU General Public License version 2 or
    later for copying conditions. There is NO warranty.
ca: Això és programari lliure, vegeu la Llicència Publica General GNU versió 2
    o posterior per a les condicions de còpia. No hi ha CAP garantia.

en: Type dselect --help for help.
ca: Teclegeu dselect --help per a obtindre ajuda.

en: Unclassified
ca: Sense classificar

en: Update list of available packages, if possible.
ca: Actualitza la llista de paquets disponibles, si és possible.

en: Upgradable
ca: Actualitzable

en: Upgradable packages
ca: Paquets actualitzables

en: Usage: %s [<option>...] [<command>...]
ca: Forma d'ús: %s [<opció>…] [<ordre>…]

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  Since you do not have the privilege necessary to update
    package states, you are in a read-only mode.  You can navigate around the
    list using the cursor keys (please see the 'Keystrokes' help screen), observe
    the status of the packages and read information about them.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press '?' at
    any time for help.
    
    When you have finished browsing, press 'Q' or <enter> to quit.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
ca: Benvingut al llistat principal de paquets de dselect.
    
    S'us presentarà un llistat de paquets que estan instal·lats o disponibles
    per a ser instal·lats. Ja que no teniu els privilegis necessaris per a
    actualitzar els estats dels paquets, esteu en el mode només lectura. Podeu
    navegar pel llistat emprant les tecles de cursor (vegeu la pantalla d'ajuda
    de «Dreceres»), observar l'estat dels paquets i llegir informació sobre ells.
    
    Hauríeu de llegir la llista de tecles i les explicacions de la pantalla.
    Hi ha molta ajuda en línia disponible, feu ús d'ella - premeu «?» en
    qualsevol moment per a obtindre ajuda.
    
    Quan hagueu acabat de navegar, premeu «Q» o <enter> per a sortir.
    
    Premeu <espai> per a abandonar l'ajuda i entrar ara al llistat.

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  You can navigate around the list using the cursor keys,
    mark packages for installation (using '+') or deinstallation (using '-').
    Packages can be marked either singly or in groups; initially you will see that
    the line 'All packages' is selected.  '+', '-' and so on will affect all the
    packages described by the highlighted line.
    
    Some of your choices will cause conflicts or dependency problems; you will be
    given a sub-list of the relevant packages, so that you can solve the problems.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press '?' at
    any time for help.
    
    When you have finished selecting packages, press <enter> to confirm changes,
    or 'X' to quit without saving changes. A final check on conflicts and
    dependencies will be done - here too you may see a sublist.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
ca: Benvingut al llistat principal de paquets del dselect.
    
    S'us presentarà un llistat de paquets que estan instal·lats o disponibles
    per a ser instal·lats. Podeu navegar pel llistat emprant les tecles de
    cursor, marcar els paquets a instal·lar (utilitzant «+») o desinstal·lar
    (utilitzant «-»).
    Els paquets poden marcar-se per separat o per grups: inicialment veureu
    que la línia «Tots els paquets» està seleccionada.  «+», «-», etc.
    afectarà als paquets descrits per la línia ressaltada.
    
    Algunes de les vostres seleccions causaran conflictes o problemes de
    dependències; s'us donarà una subllista dels paquets rellevants per a que
    pugueu solucionar els problemes.
    
    Hauríeu de llegir la llista de tecles i les explicacions de la pantalla.
    Hi ha molta ajuda en línia disponible, feu ús d'ella - premeu «?» en
    qualsevol moment per a obtindre ajuda.
    
    Quan hagueu acabat de seleccionar paquets, premeu <enter> per a confirmar
    els canvis, o «X» per a sortir sense desar els canvis. Llavors es realitzarà
    una darrera verificació dels conflictes i dependències - aquí també podríeu
    veure una subllista.
    
    Premeu <espai> per a abandonar l'ajuda i entrar ara al llistat.

en: Xtr
ca: Ext

en: [A]ccess
ca: [M]ètode

en: [C]onfig
ca: [C]onfigura

en: [I]nstall
ca: [I]nstal·la

en: [Q]uit
ca: Sur[T]

en: [R]emove
ca: [D]esinstal·la

en: [S]elect
ca: [S]elecciona

en: [U]pdate
ca: [A]ctualitza

en: [not bound]
ca: [no associada]

en: [unk: %d]
ca: [desc: %d]

en: a
ca: m

en: awaiting trigger processing
ca: esperant el processament dels activadors

en: breaks
ca: trenca

en: cannot lock access method area
ca: no es pot blocar l'àrea del mètode d'accés

en: cannot open or create access method lockfile
ca: no es pot obrir o crear el fitxer de blocatge del mètode d'accés

en: cannot unlock access method area
ca: no es pot desblocar l'àrea del mètode d'accés

en: cannot update screen after window resize
ca: no es pot actualitzar la pantalla després del canvi de mida

en: colour
ca: color

en: colour attribute
ca: atribut del color

en: conflicts with
ca: entra en conflicte amb

en: couldn't open debug file '%.255s'
ca: no es pot obrir el fitxer de depuració «%.255s»

en: depends on
ca: depèn de

en: doupdate failed
ca: «doupdate» ha fallat

en: dselect - inspection of package states
ca: dselect - inspecció de l'estat dels paquets

en: dselect - list of access methods
ca: dselect - llista dels mètodes d'accés

en: dselect - main package listing
ca: dselect - llistat de paquets

en: dselect - recursive package listing
ca: dselect - llista recursiva de paquets

en: dselect and dpkg can do automatic installation, loading the package files to be
    installed from one of a number of different possible places.
    
    This list allows you to select one of these installation methods.
    
    Move the highlight to the method you wish to use, and hit Enter.  You will then
    be prompted for the information required to do the installation.
    
    As you move the highlight a description of each method, where available, is
    displayed in the bottom half of the screen.
    
    If you wish to quit without changing anything use the 'x' key while in the list
    of installation methods.
    
    A full list of keystrokes is available by pressing 'k' now, or from the help
    menu reachable by pressing '?'.
ca: dselect i dpkg poden fer una instal·lació automàtica, carregant els paquets
    que s'instal·laran des d'una gran diversitat de llocs diferents.
    
    Aquesta llista vos permetrà seleccionar un d'aquests mètodes d'instal·lació.
    
    Desplaceu el ressaltat lluminós al mètode que desitgeu emprar i premeu <Intro>
    Llavors se vos preguntarà per la informació necessària per a la instal·lació.
    
    Mentre desplaceu l'indicatiu ressaltat se vos mostrarà, quan estigui disponible,
    una descripció de cada mètode en la meitat inferior de la pantalla.
    
    Si desitgeu sortir sense canviar res useu la tecla «x» mentre estigueu
    en la llista de mètodes d'instal·lació.
    
    La llista completa amb les combinacions de tecles es troba disponible al
    prémer «k», o des del menú d'ajuda al que s'accedeix prement «?».

en: end of file before option name start
ca: fi de fitxer abans de que comenci el nom de l'opció

en: end of file before summary
ca: fi de fitxer abans del resum

en: end of file in index string
ca: fi de fitxer en la cadena d'índex

en: end of file in option name
ca: fi de fitxer dins del nom de l'opció

en: end of file in summary - missing newline
ca: fi de fitxer en el resum; falta una línia nova

en: enhances
ca: amplia

en: error during read of method options file '%.250s'
ca: s'ha produït un error en llegir el fitxer d'opcions del mètode «%.250s»

en: error during read of option description file '%.250s'
ca: s'ha produït un error en llegir el fitxer de descripció d'opcions «%.250s»

en: error in regular expression
ca: error en l'expressió regular

en: error reading acknowledgement of program failure message
ca: s'ha produït un error en llegir el reconeixement del missatge de la falla del programa

en: error reading keyboard in help
ca: s'ha produït un error en llegir del teclat en l'ajuda

en: error reading options file '%.250s'
ca: s'ha produït un error en llegir el fitxer d'opcions «%.250s»

en: failed to allocate colour pair
ca: no s'ha pogut assignar una parella de colors

en: failed to create baselist pad
ca: no s'ha pogut crear el «baselist pad»

en: failed to create heading pad
ca: no s'ha pogut crear el «heading pad»

en: failed to create info pad
ca: no s'ha pogut crear el «info pad»

en: failed to create query window
ca: no s'ha pogut crear la finestra de pregunta

en: failed to create thisstate pad
ca: no s'ha pogut crear el «thisstate pad»

en: failed to create title window
ca: no s'ha pogut crear la finestra de títol

en: failed to create whatinfo window
ca: no s'ha pogut crear la finestra de «whatinfo»

en: failed to getch in main menu
ca: no s'ha pogut fer «getch» en el menú principal

en: failed to read option description file '%.250s'
ca: no s'ha pogut llegir el fitxer de descripció d'opcions «%.250s»

en: getch failed
ca: getch ha fallat

en: half configured (config failed)
ca: a mig configurar (configuració fallida)

en: half installed
ca: instal·lat a mitges

en: hold
ca: manté

en: index string too long
ca: cadena d'índex massa llarga

en: install
ca: instal·la

en: installation script
ca: seqüència d'instal·lació

en: installed
ca: instal·lat

en: invalid %s '%s'
ca: %s no és vàlid: «%s»

en: invalid search option given
ca: s'ha donat una opció de recerca no vàlida

en: menu
ca: menú

en: method '%.250s' has name that is too long (%d > %d characters)
ca: el mètode «%.250s» té un nom massa llarg (%d > %d caràcters)

en: new package
ca: paquet nou

en: newline before option name start
ca: línia nova abans de que comenci el nom de l'opció

en: newline before summary
ca: línia nova abans del resum

en: no access method is selected or configured
ca: no hi ha cap mètode d'accés seleccionat o configurat

en: no access methods are available
ca: no hi ha cap mètode d'accés disponible

en: non-alphanum in option name
ca: caràcter no alfanumèric en el nom d'opció

en: non-digit where digit wanted
ca: s'ha trobat un no dígit quan s'esperava un dígit

en: nonalpha where option name start wanted
ca: caràcter no alfanumèric on s'esperava el principi del nom d'una opció

en: not installed
ca: no instal·lat

en: null colour specification
ca: especificació de color nul·la

en: pre-depends on
ca: predepèn de

en: provides
ca: proveeix

en: purge
ca: purgar

en: q
ca: t

en: query/setup script
ca: seqüència de petició/configuració

en: r
ca: d

en: recommends
ca: recomana

en: remove
ca: desinstal·la

en: removed (configs remain)
ca: desinstal·lat (queden els config)

en: replaces
ca: reemplaça

en: requested operation requires superuser privilege
ca: la operació sol·licitada requereix privilegis de superusuari

en: running %s %s ...
ca: s'està executant %s %s…

en: screen part
ca: part de la pantalla

en: suggests
ca: suggereix

en: syntax error in method options file '%.250s' -- %s
ca: error de sintaxi al fitxer d'opcions del mètode «%.250s» -- %s

en: terminal lacks necessary features, giving up
ca: el terminal no té les característiques necessàries, s'està avortant

en: the access method area is already locked
ca: l'àrea del mètode d'accés ja esta blocada

en: there are no packages
ca: no hi ha paquets

en: triggered
ca: activat

en: u
ca: a

en: unable to access method script '%.250s'
ca: no es pot accedir a la seqüència del mètode «%.250s»

en: unable to open current option file '%.250s'
ca: no es pot obrir l'actual fitxer d'opcions «%.250s»

en: unable to open option description file '%.250s'
ca: no es pot obrir el fitxer de descripció d'opcions «%.250s»

en: unable to read '%.250s' directory for reading methods
ca: no es pot llegir el directori «%.250s» per a llegir els mètodes

en: unable to read method options file '%.250s'
ca: no es pot llegir el fitxer d'opcions del mètode «%.250s»

en: unable to stat option description file '%.250s'
ca: no es pot fer «stat» sobre el fitxer de descripció d'opcions «%.250s»

en: unable to write new option to '%.250s'
ca: no es pot escriure una opció nova en «%.250s»

en: unknown action string '%.50s'
ca: la cadena d'acció «%.50s» és desconeguda

en: unpacked (not set up)
ca: desempaquetat (no configurat)

en: update available list script
ca: seqüència d'actualització de la llista «available»
