A címjegyzékekben olyan személyek e-mail címét és egyéb adatait tárolhatjuk, akiknek gyakran küldünk levelet, ilyenek a munkatársak, a barátok és a családtagok.
A &brandShortName; Levelező és hírolvasó két címjegyzéket biztosít: ez a Személyes címjegyzék és az Összegyűjtött címek jegyzéke, de emellett további címjegyzékeket is létrehozhatunk. Más levelezőprogramokból és a &brandShortName; régebbi verzióiból is importálhatunk címjegyzékeket. Ezeket a címjegyzékeket a helyi merevlemez tárolja.
Használhatunk LDAP-címtárból származó e-mail címeket is, az ilyen címjegyzékek LDAP-címtárkiszolgálókon tárolódnak. A címtárkiszolgálón jellemzően olyan személyek e-mail címeit tartalmazzák, akik nem szerepelnek a helyileg tárolt címjegyzékekben. Az LDAP (Lightweight Directory Access Protocol) protokoll az internetes vagy intranetes címtárszolgáltatások (például vállalati címjegyzékek) elérésére szolgáló ipari szabvány.
Személyes címjegyzék
A Személyes címjegyzékbe tetszőleges nevet felvehetünk. Létrehozhatunk levelezőlistákat, és szerkeszthetjük az egyes címbejegyzéseket.
Összegyűjtött címek
Alapértelmezés szerint az Összegyűjtött címek közé automatikusan bekerülnek az általunk küldött levelekben szereplő e-mail címek. Az elküldött levelek címzettjei akkor kerülnek be az Összegyűjött címek közé, amikor a Küldés gombra kattintunk.
LDAP-címtár (ha rendelkezésre áll)
Az LDAP-címtárak (szokásos elnevezésük még címkereső szolgáltatás) rendszerint olyan címzettek e-mail címeit tartalmazzák, akik nem találhatók meg a helyileg tárolt címjegyzékekben.
Az LDAP-címtárak az e-mail címek nagyméretű, központilag karbantartott adatbázisát kínálják, amely különösen hasznos lehet az automatikus címkiegészítésénél.
Az automatikus címgyűjtés alapértelmezés szerint engedélyezett. A beállítás megváltoztatását kezdjük a Levelező ablakban:
Válasszuk a &brandShortName;Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot.
A Levelező és hírolvasó kategória alatt kattintsunk a Címjegyzék elemre. (Ha nem láthatók az alkategóriák, a kibontásukhoz kattintsunk duplán a Levelező és hírolvasó kategóriára.)
Az E-mail címek gyűjtése csoportban az E-mail címek hozzáadása mezőben válasszuk ki a kívánt lehetőséget:
Személyes címjegyzék
Összegyűjtött címek
Kattintsunk az OK gombra.
A Címjegyzék megnyitása
A Címjegyzék ablak megnyitása:
Válasszuk az Ablak menü Címjegyzék parancsát, vagy kattintsunk a bármelyik &brandShortName;-ablak bal alsó sarkában megtalálható Címjegyzék ikonra.
Címjegyzék ikon
A Címjegyzék ablak beállítása
A Címjegyzék ablakban az adatok megjelenítési módjának megadása:
Válasszuk az Ablak menü Címjegyzék parancsát. Megjelenik a Címjegyzék ablaka.
Válasszuk ebben a Nézet menü megfelelő parancsát a beállítások megadásához:
Eszköztárak: itt kiválaszthatjuk a megjeleníteni, illetve elrejteni kívánt elemeket.
Nevek megjelenítése: adjuk meg a nevek megjelenítési módját (utónév/vezetéknév, vezetéknév/utónév vagy megjelenítendő név).
Rendezés: adjuk meg, hogy mi szerint kívánunk rendezni.
Saját címjegyzékbe a következő módon vehetünk fel bejegyzéseket:
Beérkezett üzenetnél kattintsunk az egér jobb oldali gombjával a Feladó vagy egy címzett (például Másolat) mezőre, és válasszuk a helyi menü Felvétel a címjegyzékbe parancsát.
A Címjegyzék ablakban kattintsunk az Új névjegy gombra.
Nyissunk meg egy üzenetet, így a feladó címe automatikusan bekerül az Összegyűjtött címek jegyzékébe (ha a műveletet engedélyeztük).
A Címjegyzék ablakban úgy másolhatunk át egy bejegyzést egyik címjegyzékből a másikba, hogy kijelöljük a bejegyzést, és áthúzzuk annak a címjegyzéknek a neve fölé, amelybe át szeretnénk másolni.
A &brandShortName; Levelező és hírolvasó biztosít egy alapértelmezett személyes címjegyzéket, de továbbiakat is létrehozhatunk.
Új címjegyzék létrehozása:
Válasszuk az Ablak menü Címjegyzék parancsát, vagy kattintsunk a bármelyik &brandShortName;-ablak bal alsó sarkában megtalálható Címjegyzék ikonra.
Megjelenik a Címjegyzék ablaka.
Címjegyzék ikon
A Címjegyzék ablakban válasszuk a Fájl menüből az Új, majd a Címjegyzék parancsot. Az Új címjegyzék párbeszédpanel jelenik meg.
Írjuk be az új címjegyzék nevét, majd kattintsunk az OK gombra.
A névjegykártya nevek, e-mail címek, telefonszámok és más adatokat tárolására szolgál (ilyen például az, hogy az adott címzett egyszerű szöveges vagy formázott üzeneteket fogad-e).
Névjegykártya létrehozása adott személyhez:
Kattintsunk az állapotsoron a Címjegyzék ikonra, vagy válasszuk az Ablak menü Címjegyzék parancsát.
Kattintsunk az Új névjegy gombra. (Ha több címjegyzékkel rendelkezünk, jelöljük ki, hogy melyikbe vesszük fel a névjegyet.)
Az Új névjegy párbeszédpanel a következő három lapból áll:
Név: ezen a panellapon a következő adatok adhatók meg:
Vezetéknév és utónév (ahogy a címjegyzékben szeretnénk látni).
Megjelenítendő név (az Új üzenet ablak Címzett mezőjébe kerülő név).
Becenév (a használni kívánt rövid név).
E-mail cím (elsődleges vagy kiegészítő cím).
Az üzeneteket a következő formátumban szereti megkapni: ha tudjuk, hogy ez a címzett fogadni tudja a formázott üzeneteket (azaz ezekben hivatkozások, képek vagy táblázatok is szerepelhetnek), válasszuk a HTML beállítást. Ha ez a címzett csak egyszerű szöveges (formázás nélküli) üzeneteket fogadhat, a Sima szöveg elemet válasszuk. Ha nem vagyunk ebben biztosak, válasszuk az Ismeretlen elemet. Ekkor a &brandShortName; Levelező és hírolvasó a küldési formátumot a Beállítások párbeszédpanel Küldés formátuma beállítása alapján határozza meg. Ha még ebből sem állapítható meg a megfelelő formátum, a Levelező és hírolvasó megkérdezi ezt az üzenet elküldésekor.
Felhasználói név (az AIM becenév).
Telefon (a telefonszámok kerülnek ide).
Cím: ezen a panellapon az illető lakásának és munkahelyének postai levelezési címe és a weboldalának címe adható meg.
Tipp: ha megadjuk a címet, a &brandShortName; egy Térkép gombot jelenít meg, amikor ezt a névjegyet a címjegyzékben tekintjük meg. Erre kattintva térképet tartalmazó weboldal jeleníthető meg.
Egyéb: ezen a panellapon további adatok adhatók meg.
Tipp: a bejegyzések címjegyzékbe történő gyors felvételéhez kattintsunk egy beérkezett üzenet tetszőleges címére, és válasszuk a helyi menü Felvétel a címjegyzékbe parancsát. Az Új névjegy párbeszédpanel jelenik meg, ahol beírhatjuk a további kívánt adatokat.
Névjegy tulajdonságainak megtekintése és szerkesztése
Adott névjegy tulajdonságainak megtekintése és szerkesztése:
Válasszuk ki a kártyát a listából a Címjegyzék ablakban.
Ha gyakran küldünk üzeneteket címzettek adott csoportjának, egyszerűbbé és gyorsabbá tehető a címzés a kívánt neveket tartalmazó levelezőlista használatával.
Levelezőlista létrehozása és felvétele címjegyzékbe:
A Címjegyzék ablakban kattintsunk az Új lista gombra.
A Levelezőlista párbeszédpanelen adjuk meg a következő adatokat:
A Hozzáadás lenyitható listán jelöljük ki, hogy melyik címjegyzékbe kerül a levelezőlista.
Lista neve: ha a lista nevét beírjuk az üzenet Címzett mezőjébe, a listán szereplők valamennyien megkapják az üzenetet.
Lista beceneve: a listanév rövid változata.
Leírás: ez az Új üzenet ablakban a listanév után jelenik meg.
Írjuk be a levelezőlistához adandó e-mail címeket.
Kattintsunk az OK gombra.
A Címjegyzék ablak bal oldalán a levelezőlista az alatt a címjegyzék alatt jelenik meg, amelyhez hozzáadtuk.
A &brandShortName; Levelező és hírolvasó gyors keresést biztosít a címjegyzékekben vagy egy címtárban: kereshetünk név vagy e-mail cím alapján, de a keresési feltételek kombinációját is alkalmazhatjuk a pontosabb kereséshez.
A név vagy e-mail cím szerinti gyors kereséshez induljunk ki a Címjegyzék ablakból:
A címjegyzékek listáján jelöljük ki azt a címjegyzéket vagy címtárat, amelyben keresni szeretnénk.
ANév vagy e-mail cím tartalmazza mezőbe írjuk be a keresett nevet vagy e-mail címet. Megadhatjuk a név vagy az e-mail cím egy részét, de beírhatjuk pontosan a keresett szöveget is.
Amint befejeztük a beírást, a &brandShortName; Levelező és hírolvasó csak azokat a bejegyzéseket jeleníti meg, amelyben a név vagy az e-mail cím tartalmazza a keresett szöveget.
A keresett szöveg törléséhez és újból az összes bejegyzés megjelenítéséhez kattintsunk a Törlés gombra.
Adott bejegyzések keresése
A címjegyzékekben vagy egy címtárban adott bejegyzéseket is megkereshetünk. Az Összetett keresés a címjegyzékben párbeszédpanel megjelenítéséhez induljunk ki a Címjegyzék ablakból:
Válasszuk a Feladatok menü Címek keresése parancsát. Az Összetett keresés a címjegyzékben párbeszédpanel jelenik meg.
A Keresési helymezőben jelöljük ki azt a címjegyzéket vagy címtárat, amelyben keresni szeretnénk.
Adjuk meg, hogy a Mozilla Levelező és hírolvasó a bejegyzések keresésénél az összes megadott feltételt figyelembe vegye-e, vagy találatnak számítson a legalább egy feltételnek eleget tevő bejegyzés.
A Több gombbal további feltételeket vehetünk fel, a Kevesebb gombbal eltávolíthatunk feltételeket.
A keresés indításához kattintsunk a Keresés gombra, az Alaphelyzet gombbal a kiindulási helyzetbe térhetünk vissza. A keresés eredménye a párbeszédpanel alsó részén jelenik meg.
A bejegyzések a kívánt oszlop szerint rendezhetők.
Adott bejegyzéshez tartozó névjegy megtekintéséhez kattintsunk a bejegyzésre, majd a Tulajdonságok gombra.
Levelet is írhatunk, ha kijelöljük a kívánt címzetteket, és az Új üzenet gombra kattintunk.
Ha másik felhasználói profilból, számítógépről vagy a &brandShortName; korábbi verziójából származó &brandShortName;-címjegyzékünk, illetve más levelezőprogramban készült címjegyünk van, ennek bejegyzéseit új címjegyzékként a Címjegyzék ablakba importálhatjuk. Amikor a &brandShortName; korábbi verziójából származó felhasználói profilt frissítjük, a címjegyzék is automatikusan átkerül a frissített profilba, nem szükséges kézzel importálni.
A következő programokból, illetve formátumokból lehetséges címjegyzéket átvenni: Netscape Communicator, Netscape 6, korábbi Mozilla, Eudora, Outlook, Outlook Express, LDIF-fájl, tabulátorral elválasztott szöveg (.tab), vesszővel elválasztott szöveg (.csv) vagy szöveg (.txt). Címjegyzék importálásakor a Mozilla Levelező és hírolvasó új címjegyzéket hoz létre a beolvasott bejegyzésekből.
A Mozilla Communicator, az Eudora, az Outlook és az Outlook Express programból üzeneteket és beállításokat is importálhatunk.
Címjegyzék importálását kezdjük a Levelező ablakban:
Válasszuk a Feladatok menü Importálás parancsát. A Levelező Importálás varázslója jelenik meg.
Az importálás végrehajtásához kövessük a varázsló utasításait.
Az exportált Mozilla-címjegyzéket másik felhasználói profilba is betölthetjük, átvihetjük másik számítógépre, vagy más, címjegyzéket beolvasni képes programban használhatjuk. Címjegyzéket a következő fájlformátumokba exportálhatunk: &brandShortName; (.ldif), tabulátorral elválasztott (.tab), vesszővel elválasztott (.csv) vagy szöveg (.txt).
Címjegyzék exportálásához induljunk ki a Címjegyzék ablakból:
Jelöljük ki az exportálni kívánt címjegyzéket.
Válasszuk a Feladatok menü Exportálás parancsát.
A Címjegyzék exportálása párbeszédpanelen adjuk meg a címjegyzékfájl mentési helyét.
Válasszunk fájlformátumot (.ldif, vesszővel elválasztott vagy tabulátorral tagolt).
Adjuk meg a címjegyzékfájl nevét. Ebben a megfelelő kiterjesztés (.ldif, .csv, .tab vagy .txt) is szerepeljen.
Ha felveszünk egy LDAP-címtárat a címjegyzékbe, akkor kereshetünk a címtárban e-mail címekre és adatokra. A címtár felhasználható az elekronikus levelek címzésénél a cím automatikus kiegészítésére is.
Az LDAP-címtár felvételénél vagy eltávolításánál általában a rendszergazda utasításait kell követni. A művelethez szükséges tudnivalókat tehát kérdezzük meg a rendszergazdától.
Új címtár hozzáadását kezdjük a Címjegyzék ablakban:
Válasszuk a Fájl menüből az Új, majd az LDAP-címtár parancsot. A Címtárkiszolgáló tulajdonságai párbeszédpanel jelenik meg.
A Címtárkiszolgáló tulajdonságai párbeszédpanel Általános lapján adjuk meg a következő adatokat:
Név: adjuk meg a címszolgáltató nevét (például InfoSpace címtár).
Gépnév: adjuk meg a kiszolgáló nevét, például ldap.infospace.com.
Alap DN: ez az alap megkülönböztető név beállítására szolgál. Adjuk meg a keresést adott országra vagy szervezetre korlátozó kódot. Például a c=JP a keresést Japánra korlátozza. Az Alap DN emellett a címtáron belüli keresést végző szervezetet is megadja (például o=Netscape Communications Corporation, c=US).
Port száma: itt az LDAP-kiszolgáló portszáma adható meg. Az alapérték 389.
Bejelentkezési DN: a hitelesítéshez (bejelentkezéshez az LDAP-kiszolgálóra) használt megkülönböztető név. Ha nem adjuk meg, akkor névtelenül fogunk bejelentkezni be az LDAP-kiszolgálóra.
Biztonságos kapcsolat (SSL) használata: jelöljük be, ha az LDAP-kiszolgáló támogatja a biztonságos (titkosított) kapcsolatokat. Ha nem vagyunk biztosak benne, kérdezzük meg a rendszergazdát.
Az LDAP-címtárkiszolgáló beállításainak megadásához váltsunk át a Haladó panellapra.
Ezen a következő adatok adhatók meg:
Ne küldjön vissza többet, mint [_] találat: ezzel a beállítással a címtárkiszolgálóval visszaadott találatok számát korlátozhatjuk. Adjuk meg az automatikus címkiegészítéshez felkínált e-mail címek maximális számát.
Körzet: a keresés hatókörét adja meg. A következő beállítások választhatók:
Egy szint: az alap DN és az eggyel ez alatti szinten történik a keresés, és az itteni találatokat kapjuk vissza.
Részfa: az alap DN és az eggyel ez alatti összes szinten történik a keresés, és az itteni találatokat kapjuk vissza. Ez a legkiterjedtebb keresés.
Keresési szűrő: adjuk meg a keresés hatókörén belül kapott eredményekre alkalmazni kívánt szűrőt.
A Címtárkiszolgáló tulajdonságai párbeszédpanel bezárásához kattintsunk az OK gombra.
Az éppen hozzáadott címtár megjelenik a címjegyzékek között a Címjegyzék ablakban.
Címtár törlése:
Válasszuk a &brandShortName;Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot. A Beállítások párbeszédpanel jelenik meg.
A Levelező és hírolvasó kategória alatt kattintsunk a Címjegyzék elemre. (Ha nem láthatók az alkategóriák, a kibontásukhoz kattintsunk duplán a Levelező és hírolvasó kategóriára.)
Az Automatikus címkiegészítés csoport alatt a párbeszédpanel jobb oldalán kattintsunk a Címtár szerkesztése gombra.
Az LDAP címtárkiszolgálók párbeszédpanelen jelöljük ki a törölni kívánt címtárat, és kattintsunk a Törlés gombra.
A párbeszédpanelek bezárásához kattintsunk kétszer az OK gombra.
További tudnivalók a címtárak letöltéséről, illetve szinkronizálásáról a kapcsolat nélküli munkához, hogy lehessen keresni benne, és működjön az automatikus címkiegészítés kapcsolat nélküli módban is: Címtárbejegyzések letöltése kapcsolat nélküli használatra.
Címtárkiszolgáló beállításai
A Címtárkiszolgáló tulajdonságai párbeszédpanel a Levelező ablakból a következő lépésekkel jeleníthető meg:
Válasszuk az Ablak menü Címjegyzék parancsát.
A címjegyzékek listáján jelöljük ki a kívánt címtárat.
Kattintsunk a Tulajdonságok gombra.
Általános panellap
Név: a címszolgáltató neve (például InfoSpace címtár).
Gépnév: a kiszolgáló neve, például ldap.infospace.com.
Alap DN: az alap megkülönböztető név. Az itt megadott kódok adott országra vagy szervezetre korlátozzák a keresést. Például a c=JP a keresést Japánra korlátozza. Az Alap DN emellett a címtáron belüli keresést végző szervezetet is megadja (például o=Netscape Communications Corporation, c=US).
Port száma: itt az LDAP-kiszolgáló portszáma adható meg.
Az alapérték 389.
Bejelentkezési DN: a hitelesítéshez (bejelentkezéshez az LDAP-kiszolgálóra) használt megkülönböztető név. Ha nem adjuk meg, akkor névtelenül fogunk bejelentkezni be az LDAP-kiszolgálóra.
Biztonságos kapcsolat (SSL) használata: jelöljük be, ha az LDAP-kiszolgáló támogatja a biztonságos (titkosított) kapcsolatokat. Ha nem vagyunk biztosak benne, kérdezzük meg a rendszergazdát.
Haladó panellap
Ne küldjön vissza többet, mint [_] találat: ezzel a beállítással a címtárkiszolgálóval visszaadott találatok számát korlátozhatjuk. Adjuk meg az automatikus címkiegészítéshez felkínált e-mail címek maximális számát.
Körzet: a keresés hatókörét adja meg.
Egy szint: az alap DN és az eggyel ez alatti szinten történik a keresés, és az itteni találatokat kapjuk vissza.
Részfa: az alap DN és az eggyel ez alatti összes szinten történik a keresés, és az itteni találatokat kapjuk vissza. Ez a legkiterjedtebb keresés.
Keresési szűrő: a keresés hatókörén belül kapott eredményekre alkalmazni kívánt szűrőt. adja meg.