%brandDTD; ]>
Üzenetmappa létrehozásához induljunk ki a Levelező ablakból:
Üzenetmappa átnevezéséhez induljunk ki a Levelező ablakból:
Megjegyzés: ha szűrt üzenetek tárolására használt mappát nevezünk át, a szűrő automatikusan az átnevezett mappa használatára frissül.
Egy mappát és tartalmát másik postafiókba másolhatunk, illetve ugyanazon a postafiókon belül át is helyezhetünk.
Mappa áthelyezéséhez vagy másolásához induljunk ki a Levelező ablakból:
A következő módszerekkel az üzeneteket az egyik mappából másikba helyezhetjük át.
Megjegyzés: ha IMAP vagy POP levelezőkiszolgáló mappájából üzenetet húzunk át a merevlemez helyi mappájába, az üzenet a helyi mappába kerül, és a kiszolgáló mappájából törlődik.
Üzenet másolása egyik mappából egy másikba:
Átmásolásparancsát, és a lenyitható listán adjuk meg a kívánt postafiókot és célmappát.
Tipp: úgy is átmásolhatjuk az üzenetet egyik mappából a másikba, hogy lenyomva tartjuk a Shift billentyűt miközben az üzenetet az üzenetlistából egy másik mappa fölé húzzuk.
Az IMAP-postafiókok felhasználói megoszthatják a mappáikat a hálózat többi felhasználójával. A megosztott mappák segítségével a hírcsoportokhoz hasonlóan több felhasználó láthatja ugyanazokat az üzeneteket. A megosztott mappák csak olyan IMAP-kiszolgálóval használhatóak, amely támogatja a hozzáférési listák (ACL) kezelését. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy az IMAP-kiszolgálónk támogatja-e a megosztott mappákat, kérdezzük meg a rendszergazdát.
Egy mappa többi felhasználóval történő megosztásához a vagy egy mappa megosztási adatainak megtekintéséhez induljunk ki a Levelező ablakból.
A Helyi mappák alatt lévő mappákat és a POP-postafiókok mappáit nem lehet megosztani.
A Jogosultságok gomb csak akkor működik, ha az IMAP-kiszolgáló engedélyezi a mappák megosztási jogosultságainak beállítását. Ha ez a gomb nem érhető el, akkor csak megnézni tudjuk a mappa megosztási jogosultságait, de megváltoztatni nem.
A postafiók mappalistájában a megosztott mappák ikonja jelzi a mappa megosztott állapotát.
A többi felhasználónak üzenetet küldhetünk, hogy feliratkozhatnak a megosztott mappánkra. Ehhez induljunk a Levelező ablakból.
Csak a velünk azonos hálózatban dolgozó felhasználók tudnak feliratkozni a megosztott mappára.
A megosztott mappára történő feliratkozás hasonló egy hírcsoportra történő feliratkozáshoz. A feliratkozást kezdjük a Levelező ablakban:
Az üzeneteket címkékkel láthatjuk el, ami megkönnyíti rendszerezésüket. Alkalmazhatjuk a szabványos színt és címkeszöveget, de saját igények szerinti színeket és címkeszöveget is megadhatunk.
A címkézés leghatékonyabb módja az üzenetszűrő használata, amellyel automatikusan megvalósítható az üzenetek címkézése. Megadhatunk például egy olyan szűrőt, amely a főnökünktől érkező üzeneteket a Fontos
feliratú címkével látja el, és vörös színnel jeleníti meg. További tudnivalók: Levelezőszűrők létrehozása.
Üzenet címkével jelöléséhez induljunk ki a Levelező ablakból:
Az üzenet fejléce a választott címkeszínre változik. A címke szövege csak akkor látható, ha a Levelező ablakban megjelenítjük a Címke oszlopot.
Tipp: az üzenetek gyors címkézéséhez, illetve a címke eltávolításához jelöljünk ki egy vagy több üzenetet, és nyomjuk meg a billentyűzeten az 1, 2, 3, 4 vagy 5 billentyűt. A 0 billentyű törli a címkét.
A Címke oszlop megjelenítéséhez induljunk ki a Levelező ablakból:
Megjegyzés: az üzenetcímkék adott fiókon belül működnek. Ha például másik postafiókba helyezünk át vagy másolunk egy címkével ellátott üzenetet, a címke nem marad meg. Ugyanígy eltűnik a címke, ha ilyen üzenetet másik címzettnek továbbítunk. Ha IMAP postafióknál az IMAP-kiszolgáló támogatja a felhasználói kulcsszavakat, az üzenetcímkék megmaradnak, ha másik helyről jelentkezünk be a postafiókba.
A címkék színe és szövege saját igényekhez igazítható.
A címkék testreszabásához induljunk ki a Levelező ablakból:
A módosítások azonnal érvénybe lépnek.
Tipp: az alapértelmezett címkeszöveg és szín visszaállításához a fenti lépésekkel jelenítsük meg a címkék beállításait, és kattintsunk az Alapértelmezett értékek visszaállítása gombra.
Az üzenetek rendezéséhez induljunk ki a Levelező ablakból:
Üzenetcímke eltávolításához induljunk ki a Levelező ablakból:
Nincselemet.
Az elolvasott üzeneteket időnként olvasatlanra szeretnénk visszaállítani, hogy így később újra elolvassuk és válaszoljunk rá.
Üzenet olvasatlanra állításhoz induljunk ki a Levelező ablakból:
Olvasás oszlop |
A később letölteni kívánt üzeneteket megjelölhetjük kapcsolat nélküli használatra.
Az üzenetek megjelöléséhez induljunk ki a Levelező ablakból:
Jelölés oszlop |
Alkalmazhatunk előre beállított vagy egyedi üzenetnézeteket, hogy a megjelenített üzenetek szűrésével megkönnyítsük az üzenetek kezelését.
Egy üzenetnézet használatához nyissuk meg a Nézet menüt, és válasszuk az Üzenetek menüpontot. Válasszunk egy parancsot az almenüből.
Ismerőstől,
Nemrég érkezett,
Elmúlt 5 napés
Nem szemét.
Tipp: Gyorsan válthatunk üzenetnézetet a Keresősáv Nézet mezőjéből. Ha a Keresősáv nem látható, nyissuk meg a Nézet menüt, majd a Megjelenítés/Elrejtés elemet, majd a Keresősáv elemet.
Keresősáv |
Csak bizonyos kritériumnak megfelelő üzenetek megjelenítéséhez készíthetünk egyedi üzenetnézeteket.
Üzenetnézet létrehozása vagy módosítása:
a következők mindilleszkedjenek vagy
a következők bármelyikeilleszkedjen.
Tárgy,
Feladó,
tartalmazza,
nem tartalmazza) és adjuk meg az illesztendő szöveget vagy mondatot.
Tipp: ha az első lenyitható listán nem szereplő (például a Resent-From) fejlécelemet tartalmazó üzeneteket szeretnénk keresni, kattintsunk a legördülő lista Testreszabás elemére, és írjuk be a keresni kívánt fejlécelemet. A &brandShortName; Levelező és hírolvasó felveszi ezt a lenyitható listára, így ezután ezt is választhatjuk keresési feltételként. Az egyéni fejlécelemet pontosan kell beírni, mert a Levelező csak a beírt kifejezéssel tökéletesen megegyező elemeket fogja megtalálni.
A levelezőszűrők az üzenetek kezelésében és rendszerezésében segítenek. Ha létrehozunk ilyen szűrőket, a &brandShortName; Levelező és hírolvasó a megadott feltételek alapján automatikusan végrehajt bizonyos műveleteket a beérkező üzeneteken. Például készíthetünk olyan szűrőt, amely a beérkezett üzeneteket automatikusan adott mappába helyezi. A levelezőszűrők adott fiókon belül működnek.
A Levelezőszűrők párbeszédpanel a Levelező ablakból a következő lépésekkel jeleníthető meg:
a következők mindilleszkedjenek vagy
a következők bármelyike.
Tárgy,
Feladó,
tartalmazza,
nem tartalmazza) majd írjuk be a keresett szót vagy kifejezést.
Tipp: ha az első lenyitható listán nem szereplő (például a Resent-From) fejlécelemet tartalmazó üzeneteket szeretnénk keresni, kattintsunk a legördülő lista Testreszabás elemére, és írjuk be a keresni kívánt fejlécelemet. A &brandShortName; Levelező és hírolvasó felveszi ezt a lenyitható listára, így ezután ezt is választhatjuk keresési feltételként. Az egyéni fejlécelemet pontosan kell beírni, mert a Levelező csak a beírt kifejezéssel tökéletesen megegyező elemeket fogja megtalálni.
Többgombbal további feltételeket vehetünk fel, a
Kevesebbgombbal eltávolíthatunk feltételeket.
Tipp: a beérkezett üzenetek automatikus címkézéséhez válasszuk az Üzenet címkézése
műveletet.
A szűrők kezeléséhez induljunk ki a Levelező ablakból:
Feljebb mozgatásvagy a
Lejjebb mozgatásgombra.
Megjegyzés: a program a megadott sorrendben alkalmazza a szűrőket a beérkezett üzenetekre mindaddig, míg egy szűrési művelet azt nem törli, vagy a Beérkezett üzenetek mappába nem helyezi.
Megjegyzés: ha szűrt üzenetek tárolására szolgáló mappát törlünk, a szűrő ezután nem fog működni. A törölt mappához tartozó szűrési feltételeknek eleget tevő üzenetek a Beérkezett üzenetek mappába kerülnek. Ha átnevezünk vagy áthelyezünk egy ilyen mappát, a szűrő automatikusan az új mappa használatára frissül.
Tipp: a szűrők a meglévő üzenetekre nincsenek hatással. Ha meglévő üzeneteket szeretnénk áthelyezni másik mappába, az Eszközök menüből válasszuk ki a Szűrők futtatása a mappán
parancsot vagy keressük meg ezeket az üzeneteket, és rendezzük másik mappába.
A Mozilla gyors módszert biztosít az adott feladótól érkező üzenetek szűrőjének létrehozásához.Ha például a gyermekünk tanárától érkező üzeneteket automatikusan az Iskola nevű mappába szeretnénk helyezni, az ezt végrehajtó szűrőt egyszerűen beállíthatjuk.
Az adott feladótól érkező üzenetek szűrőjének létrehozásához induljunk ki a Levelező ablakból:
A &brandShortName; Levelező és hírolvasó gyors módszert biztosít szöveg kereséséhez adott üzenetben, üzenetek kereséséhez tárgy vagy feladó alapján, de a feltételek kombinációját is használhatjuk adott mappa, hírcsoport vagy postafiók üzeneteiben a kereséshez.
Adott üzenet szöveg kereséséhez induljunk ki a Levelező ablakból:
A kijelölt mappa üzenetei között a tárgy vagy feladó alapján történő gyors keresést kezdjük a Levelező ablakban:
Tárgy vagy feladó tartalmazza, mezőbe írjuk be a tárgy szövegében vagy a feladó nevében keresett szöveget. Megadhatjuk a tárgy vagy a név egy részét, de beírhatunk teljes szót vagy nevet is.
Amint befejeztük a beírást, a &brandShortName; Levelező és hírolvasó csak azokat az üzeneteket jeleníti meg a kijelölt mappából, amelyek tárgya vagy feladója tartalmazza a keresett szöveget.
A levelezési mappákban vagy a hírcsoportokban megkereshetjük a kívánt üzeneteket. Az Üzenetek keresése párbeszédpanel a Levelező ablakból a következő lépésekkel jeleníthető meg:
Keresés helyemezőben jelöljük ki azt a postafiókot, hírcsoportot vagy mappát, amelyben keresni szeretnénk.
Keresés az almappákban isnégyzet bejelölésével a keresést kiterjeszthetjük az almappákra is.
Keresés a helyi rendszerbennégyzet bejelölésével csak a helyileg lementett hírcsoportok és IMAP postafiókok üzeneteikre korlátozhatjuk a keresést.
Megjegyzés: A jelölőnégyzet le van tiltva, ha nincs lehetőség a távoli üzenetek közötti keresésre.
Tárgy,
Feladó,
tartalmazzaés
nem tartalmazza), majd írjuk be a keresett szót vagy kifejezést.
Tipp: ha az első lenyitható listán nem szereplő (például a Resent-From) fejlécelemet tartalmazó üzeneteket szeretnénk keresni, kattintsunk a legördülő lista Testreszabás elemére, és írjuk be a keresni kívánt fejlécelemet. A &brandShortName; Levelező és hírolvasó felveszi ezt a lenyitható listára, így ezután ezt is választhatjuk keresési feltételként. Az egyéni fejlécelemet pontosan kell beírni, mert a Levelező csak a beírt kifejezéssel tökéletesen megegyező elemeket fogja megtalálni.
Ez a szakasz leírja hogy hogyan használható a &brandShortName; levélszemét-kezelő funkciója a kéretlen levelek kiszűrésére.
&brandShortName; levélszemét-kezelő funkciója segítségével kiértékelhetők a beérkező levelek és azonosíthatók a szemét (vagy kéretlen) üzenetek. A funkció a Bayes-féle osztályozási módszert használja. Először &brandShortName; megtanulja, mi a szemét, és mi nem. Mutatunk neki néhány szemét és néhány nem szemét levelet. Azután hagyjuk automatikusan azonosíttatni a beérkező üzeneteket. Ha &brandShortName; hibát vét, akkor ki tudjuk javítani.
A levélszemét-kezelő használata:
Megjelölésmenüpontját, majd a
Szemétkéntvagy a
Nem szemétkéntparancsot.
Az üzenetlistában kattintsunk a Szemét-e oszlopra. (Ha nem látjuk, akkor kattintsunk a jobbszélső gombra () az üzenetlista fejlécében és válasszuk a Szemét-e elemet a listából.)
Ha kapcsolgatjuk a Szemét-e státuszt, akkor egy kuka ikon megjelenik vagy eltűnik a Szemét-e állapotoszlopában, így jelezve a kiválasztott üzenet státuszát.
Levélszemét kezelése…parancsát. Engedélyezzük a postafiókra a levélszemét kezelését, és a &brandShortName; a beérkező üzeneteket automatikusan osztályozni fogja. (További tudnivalók: Levélszemét-kezelő használata.)
Levélszemétgyűjtő futattása a mappánparancsát.
Megjegyzés: A &brandShortName; csak akkor fogja futtatni a Levélszemét-kezelőt, ha az azonosító adatbázisban vannak információk a nem szemét üzenetekről. Ha a Levélszemét-kezelő nem működik, akkor válasszunk ki néhány üzenetet, és jelöljük meg őket nem szemétként.
A Levélszemét-kezelő működésének pontos áttekintéséhez válasszuk a Feladatok menü Levélszemét kezelése…
parancsát:
Szemétmappa [postafiók]: az alapértelmezett levélszemétmappa használatához válasszuk ezt.
Szemétmappába: Válasszuk ezt, ha a kézzel szemétként megjelölt üzeneteket a levélszemét mappába szeretnénk áthelyezni.
A levélszemét azonosítása a levélszűrők végrehajtása után történik és csak a Beérkezett üzenetek mappán és annak almappáin fut végig. Használjuk ki ennek előnyeit! Például azt az üzenetet, melyről biztosan tudjuk, hogy nem levélszemét szűrhetjük a Beérkezett üzenetek mappán kívülre, így az biztosan nem lesz levélszemétként azonosítva (ez különösen hasznos, ha hírlevelekre vagyunk feliratkozva vagy moderált levelezőlista tagjai vagyunk).
Phishing is a particularly common fraudulent business scheme in which a party creates counterfeit websites designed to trick recipients into divulging personal data such as credit card numbers, account usernames, passwords and social security numbers. Hijacking brand names of banks, e-retailers and credit card companies, phishers often convince recipients to respond.
In many cases, you'll receive a link to a phishing page via an email which claims to come from an official-looking address. You can also end up at these pages by following links that you find on the Web or in IM messages.
Tip: Since a forged URL can look very similar to a genuine one, it's safer to use a bookmark you've created or to type the URL into the location bar by hand instead of following a link in an email message. Always consider the risk of a forged URL if you're asked to log in or provide private information on a website.
&brandShortName; Mail phishing detector is enabled by default. When it encounters a mail which seems to be scam, it will show a warning bar in the message window.
If you think that the email is a valid one, you can click on the Not
Scam
button, and the warning bar will disappear.
When a user clicks on a link in an email that appears to be a phishing URL, &brandShortName; will prompt the user with a dialog box before the website is opened.
This prompt will appear if either of the following is true: the host name of the actual URL is an IP address, or the link text is a URL whose host name does not match the host name of the actual URL.
Note: Phishing detection has a higher precedence than Junk Mail detection.
For more technical details on this subject, see the online document Know your Enemy: Phishing.