A &brandShortName; Levelező és hírolvasó beállításai
A Levelező és hírolvasó beállításai
Az alábbi fejezetek a Levelező és hírolvasó beállításait ismertetik. Ezek a beállítások az összes levelező és hírcsoportfiókra vonatkoznak. A beállítások megtekintéséhez:
Válasszuk a &brandShortName;Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot.
A lista kibontásához kattintsunk duplán a Levelező és hírolvasó kategóriára.
Levelező és hírolvasó beállításai – Levelező és hírolvasó
Ez a témakör a Levelező és hírolvasó fő beállításait ismerteti. A megfelelő párbeszédpanel a következő lépésekkel jeleníthető meg:
Válasszuk a &brandShortName;Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot. A Beállítások párbeszédpanel jelenik meg.
Kattintsunk a Levelező és hírolvasó kategóriára.
Jóváhagyás kérése mappáknak a Törölt elemek mappába való áthelyezéskor: beállíthatjuk, hogy a Levelező és hírolvasó kérjen-e megerősítést a mappák törlésekor.
A &brandShortName; Levelező program használata alapértelmezett levelezőként: adjuk meg, hogy a &brandShortName; Levelező és hírolvasó legyen-e a Windows alapértelmezett levelezőprogramja.
Megjegyzés: a &brandShortName; Levelező és hírolvasó alapértelmezett levelezőprogramként való beállítása tiltja a többi levelezőt. A másik levelezőprogram alapértelmezetté tételéhez töröljük a jelölést a négyzetből.
Az utoljára kiválasztott üzenet megjegyzése: Válasszuk ezt, ha szeretnénk &brandShortName; hogy a mappa elhagyása előtt utoljára kiválasztott üzenet legyen a kiválasztott mikor következő alkalommal belépünk a mappába.
Témacsoportok megőrzése az üzenetek rendezésekor: Válasszuk ki ezt, ha azt szeretné, hogy a &brandShortName; megtartsa a téma szerinti csoportosítást: Üzenetek rendezése és csoportosítása. Ha a Témacsoportok megőrzése az üzenetek rendezésekor beállítás nincsen kiválasztva akkor a &brandShortName; automatikusan témacsoportok nélküli csoportosítás szerint jeleníti meg az üzeneteket, amikor az oszlopok fejlécére történő kattintással kerülnek sorbarendezésre.
A Levelező indításakor a Levelező kezdőoldala töltődik be az üzenetek helyére: itt a kezdőoldal állítható be. A kezdőoldal az üzenetek ablaktábláján jelenik meg, amikor először megnyitjuk a &brandShortName; Levelező és hírolvasó programot. Ez az alapértelmezett oldal, de másik weboldalt vagy webcímet is megadhatunk. A kezdőoldal tiltásához kapcsoljuk ki a beállítást. A &brandShortName; eredeti oldalához az Alaphelyzet gombbal térhetünk vissza.
Levelező és hírolvasó beállításai – Üzenet megjelenítése
Ezekkel a beállításokkal az összes postafiókra megadhatjuk az üzenetek megjelenítési módját (például betűstílus és szín). A megfelelő párbeszédpanel a következő lépésekkel jeleníthető meg:
Válasszuk a &brandShortName;Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot. A Beállítások párbeszédpanel jelenik meg.
A Levelező és hírolvasó kategória alatt kattintsunk az Üzenet megjelenítése elemre. (Ha nem láthatók az alkategóriák, a kibontásukhoz kattintsunk duplán a Levelező és hírolvasó kategóriára.)
Megnyitott üzenetek megjelenítése: itt megadhatjuk, hogy az üzenet megnyitása új üzenetablakban történjen vagy a már megnyitott üzenetablakot használja fel ismét az éppen megnyitott üzenet megjelenítéséhez is.
Távoli képek és tartalmak blokkolása az üzenetekben: alapértelmezés szerint a kapott üzenetekben hivatkozott távoli képek és egyéb tartalmak nem jelennek meg, kivéve, ha az a feladó számára engedélyezve van a Címjegyzékben. Távolítsuk el a jelölést a jelölőnégyzetből, ha mégis engedélyezni kívánjuk a nem mellékletben érkező, azaz a távoli tartalmakat. (A jelölőnégyzet alapértelmezés szerint be van jelölve.)
Várakozás [___] másodpercig az üzenet olvasottként megjelölése előtt: Válasszuk ki ezt a lehetőséget, ha azt szeretnénk, hogy a megtekintett üzenet bizonyos idő elteltével olvasottként legyen jelölve. Kiválasztva a jelölőnégyzetet lehetőségünk van megadni másodpercben azt az időintervallumot, ami után az üzenet olvasottként lesz megjelölve.
Tipp: Ha egyáltalán nem szeretnénk, hogy a Levelező és hírolvasó automatikusan olvasottként jelenítse meg az üzeneteket, akkor a jelöljük be jelölőnégyzet és adjunk meg egy nagyon nagy időintervallumot.
Karakterkódolás: a Karakterkódolás listán kijelölhetjük azt a karakterkódolást, amelyet a Levelező és hírolvasó alapértelmezettként fog használni a beérkező üzeneteknél. Ez akkor lehet hasznos, ha várhatóan olyan üzeneteket is kapunk, amelyekben nem jelölik a karakterkódolást (MIME-karakterkészletet), ilyenek lehetnek a nemzetközi hírcsoportokból olvasott üzenetek.
Alapértelmezés alkalmazása minden levélnél: akkor jelöljük be, ha az alapértelmezett karakterkódolást szeretnénk alkalmazni az összes üzenetnél.
Tipp: Egy adott mappa karakterkódolását később is megváltoztathatjuk. Ehhez a Levelező ablakban jelöljünk ki egy mappát, és válasszuk a Szerkesztés menü Karakterkódolás parancsát.
Normál szöveges levelek: adjuk meg a normál szöveges üzenetek betűkészletét: ez lehet fix szélességű vagy proporcionális. Az idézett normál szöveges üzenetek betűstílusának, méretének és színének megadásával ezek jobban elkülöníthetők.
Üzenetsorok tördelése, hogy elférjenek az ablakban: ha bejelöljük, a beérkezett üzenetek a Levelező ablak szélességéhez igazodó sorokra tördelődnek.
Hangulatjel megjelenítése grafikaként: ha bejelöljük, a hangulatjeleket tartalmazó üzenetekben a Levelező és hírolvasó ezeket grafikaként jeleníti meg, például:
Az Értesítések pontban több lehetőség közül választhatjuk ki, hogy mi jelezze új üzenet érkezését. So you don't have to always look in the
folders.
Válasszuk a &brandShortName;Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot.
A Levelező és hírolvasó kategória alatt kattintsunk az Értesítések elemre. (Ha nem láthatók az alkategóriák, a kibontásukhoz kattintsunk duplán a Levelező és hírolvasó kategóriára.)
Figyelmeztető ablak: jelöljük be, ha azt szeretnénk, hogy a &brandShortName; Levelező és hírolvasó felcsúszó figyelmeztető ablakot jelenítsen meg a tálca bal alsó sarkában, amikor új üzenet érkezik. A felcsúszó figyelmeztető ablak csak egyszer jelenik meg az új üzenet érkezésekor, és nem jelenik meg újra, amíg a Levelező és hírolvasó ablakát előtérbe nem hozzuk.
Felcsúszó figyelmeztetés az új üzenetre
A figyelmeztetésen a hivatkozásra kattintva abba a mappába jutunk, ahová az új üzenet érkezett. Az új üzenet beérkezésekor megjelenő figyelmeztető ablakhoz a Gyorsindítót engedélyezni kell, ha egyik &brandShortName;-alkalmazás sem fut.
Ha bármelyik &brandShortName;-alkalmazás fut, akkor a Gyorsindítót nem szükséges engedélyezni az új üzenet beérkezésekor megjelenő figyelmeztető ablakhoz. További részletek: Gyorsindító használata.
A &brandShortName; Levelező elindítása után az új üzenetekre figyelmeztető ablak azután is működik, hogy kiléptünk a Levelező ablakból (elég ha egy másik &brandShortName;-alkalmazás fut).
Hangjelzés: Válasszuk ezt, ha szeretnénk hogy a &brandShortName; Levelező & és hírolvasó hangjelzéssel jelezze, ha új üzenet érkezik. Választhatjuk az alapértelmezett rendszerhangot, vagy saját WAV-fájl is megadhatunk. Ha az utóbbit választjuk, akkor meg kell adni a hangfájl elérési útvonalát, vagy használhatjuk a Tallózás gombot is a fájl kiválasztásához. Kattintsunk az Előnézet gombra a kiválasztott hangfájl meghallgatásához.
A &brandShortName; Levelező elindítása után az új üzenetek hangjelzése azután is működik, hogy kiléptünk a Levelező ablakból (elég ha egy másik &brandShortName;-alkalmazás fut).
Az új üzenet beérkezésekor megszólaló hangjelzéshez a Gyorsindítót engedélyezni kell, ha egyik &brandShortName;-alkalmazás sem fut.
Ha bármelyik &brandShortName;-alkalmazás fut, akkor a Gyorsindítót nem szükséges engedélyezni az új üzenet beérkezésekor megszólaló hangjelzéshez. További részletek: Gyorsindító használata.
Levelező és hírolvasó beállításai – Üzenet szerkesztése
A szerkesztési beállítások az üzenetek létrehozási módját érintik az összes fióknál (ilyenek például a továbbítási beállítások vagy az automatikus címkiegészítés). A megfelelő párbeszédpanel a következő lépésekkel jeleníthető meg:
Válasszuk a &brandShortName;Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot.
A Levelező és hírolvasó kategória alatt kattintsunk az Üzenet szerkesztése elemre. (Ha nem láthatók az alkategóriák, a kibontásukhoz kattintsunk duplán a Levelező és hírolvasó kategóriára.)
Levél továbbítása: a Levél továbbítása listán jelöljük ki, hogy hogyan szeretnénk megjeleníteni a továbbított üzenet szövegét: mellékletként vagy beágyazva a saját üzenet törzsébe.
Üzenet automatikus mentése [___] percenként: Válasszuk ki ezt a lehetőséget, ha azt szeretnénk, hogy a Levelező és hírolvasó megadott időközönként automatikusan mentse az éppen szerkesztett üzenetet. Bármilyen probléma esetén az utolsó mentett változat megtalálható a Piszkozatok mappában.
Helyesírás-ellenőrzés: Elküldés előtt ellenőrzi az üzenet szövegének helyesírását. Megnyomhatjuk a Helyesírás gombot is.
Helyesírás-ellenőrzés beírás közben: Már az üzenet beírása közben helyesírás-ellenőrzést végez a program.
8 bites karaktereket tartalmazó levelek esetén idézőjeles nyomtatható MIME-kódolás használata: Kiválasztásával a Levelező és hírolvasó idézőjeles nyomtatható MIME-kódolást fog alkalmazni, ha az egyszerű üzenet 8 bites karakterkódolást alkalmaz (Például: Latin
ISO-8859-2 kódlap).
Jóváhagyás kérése gyorsbillentyűvel végzett levélküldéskor: Válasszuk ezt a lehetőséget, ha szeretnénk hogy a program jóváhagyásunkat kérje, amikor a levelet a szerkesztőablakból a Ctrl+Enter billentyűkombináció használatával küldjük el. Így kivédhető, hogy egy levelet véletlenül elküldjünk a szerkesztése közben, mert véletlenül rosszul használunk egy gyorsbillentyűt.
Tördelje a leveleket [__] karakter szélesre: adjuk meg a kívánt értéket az üzenetterület jobb oldali margójának beállításához.
Karakterkódolás: adjuk meg azt a karakterkódolást, amelyet alapértelmezettként a Levelező és hírolvasóban az elküldött üzenetek kódolásához szeretnénk használni. Ez a karakterkódolás nem érvényes, ha egy üzenetre válaszolunk. A válaszban a megválaszolt üzenet karakterkódolása használatos alapértelmezettként. Válasszuk alapértelmezett karakterkódolás alkalmazását minden kimenő üzenetre.
Válasszuk ki a Mindig az alapértelmezett karakterkódolást használja a válasznál lehetőséget, hogy az alapértelmezett karakterkódolást használja a Levelező és hírolvasó a kimenő üzeneteknél, még eltérő karakterkódulású válaszüzeneteknél is.
HTML-üzenetek alapbeállításai: Itt állíthatjuk be az alapértelmezett betűkészletet, méretet, szöveg- és háttérszínt a kimenő HTML-üzeneteinknek.
Levelező és hírolvasó beállításai – Küldés formátuma
Ezekkel a beállításokkal az elküldött üzenetek formátuma adható meg. A megfelelő párbeszédpanel a következő lépésekkel jeleníthető meg:
Válasszuk a &brandShortName;Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot. A Beállítások párbeszédpanel jelenik meg.
A Levelező és hírolvasó kategória alatt kattintsunk a Küldés formátuma elemre. (Ha nem láthatók az alkategóriák, a kibontásukhoz kattintsunk duplán a Levelező és hírolvasó kategóriára.)
Kérdezze meg, mi a teendő: választásakor a Levelező és hírolvasó az üzenet elküldése előtt megkérdezi a formátumot.
Alakítsa át az üzenetet sima szöveggé: ennél a beállításnál az üzenet formázása (például félkövér) elveszik.
HTML-ben küldje el az üzenetet: a beállítás választásakor ügyeljünk arra, hogy nem minden levelezőprogram tudja megjeleníteni az ilyen formátumú üzeneteket.
Sima szövegként és HTML-ben is küldje el az üzenetet: ehhez a beállításhoz több lemezterület szükséges.
Ezek a beállítások az egyes üzeneteknél felülbírálhatók az üzenet szerkesztéséhez használt ablak Beállítások menüjén.
HTML-t és normál szöveget fogadni képes tartományok: a Hozzáadás gombbal vegyük fel azoknak a tartományoknak a neveit, amelyekre gyakran küldünk üzeneteket, és ismerjük, hogy melyik tartomány képes megjeleníteni HTML formátumú üzeneteket, és melyik fogad csak szöveges üzeneteket.
Ha például gyakran küldünk üzeneteket azonos tartománynévhez tartozó több címzettnek (például a munkatársak, akik e-mail címének végén a netscape.net” áll), és tudjuk, hogy ez a tartomány meg tudja jeleníteni a HTML formátumú üzeneteket, akkor felvehetjük a netscape.net tartományt a HTML-tartományok listájára, így a Levelező és hírolvasó ezeknek a címzettnek automatikusan ilyen formátumban küldi a leveleket.
Ugyanez a helyzet az olyan tartományoknál, amelyekről tudjuk, hogy csak normál szöveges üzeneteket fogadnak: ezeket felvehetjük a normál szöveges tartományok listájára, így a Levelező és hírolvasó automatikusan ilyen formátumban küldi a leveleket az itt szereplő tartományok címzettjeinek.
Megjegyzés: ha rendszeresen HTML (formázott) üzeneteket írunk, ügyeljünk arra, hogy esetleg nem az összes címzett levelezőprogramja tudja megfelelően megjeleníteni ezeket. A Küldés formátuma beállításaival megadható az ilyen címzetteknek küldött levél formátuma. Az üzeneteket normál szöveggé alakíthatjuk, formázhatjuk őket, illetve mindkét formátumban előállíthatjuk. Ezek a beállítások az összes levelező-postafiókra érvényesek, de csak a levelekre, a hírcsoportüzenetekre nem.
Amikor új személyt vagy névjegykártyát veszünk fel a címjegyzékbe, megadhatjuk azt is, hogy képes-e fogadni formázott leveleket. Ha ez az információ nem áll rendelkezésre, a Küldés formátuma beállításaival adhatjuk meg a formázási előírásokat.
A Címjegyzék beállításaival a &brandShortName; Levelező és hírolvasó címjegyzékeinek működését szabályozhatjuk (például e-mail címek gyűjtése vagy automatikus címkiegészítés). A megfelelő párbeszédpanel a következő lépésekkel jeleníthető meg:
Válasszuk a &brandShortName;Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot. A Beállítások párbeszédpanel jelenik meg.
A Levelező és hírolvasó kategória alatt kattintsunk a Címjegyzék elemre. (Ha nem láthatók az alkategóriák, a kibontásukhoz kattintsunk duplán a Levelező és hírolvasó kategóriára.)
E-mail címek gyűjtése: adjuk meg, hogyan vegye fel a Levelező és hírolvasó a feladók és a címzettek címeit az Összegyűjtött címek jegyzékbe (a fogadott, az elküldött vagy a hírcsoportüzenetekből).
Megjegyzés: a Személyes címjegyzék mellett a &brandShortName; Levelező és hírolvasó az Összegyűjtött címek jegyzékét is felkínálja, amely automatikusan tárolja a beérkezett vagy az elküldött (vagy mindkettő) üzenetekből vett címeket. Alapértelmezés szerint az elküldött üzenetekben szereplő címek tárolódnak, miután a Küldés gombra kattintottunk. Ha bejelöljük a Beérkezett üzenetek négyzetet, a feladó címét a beérkezett levél megnyitásakor gyűjti ki a Levelező és hírolvasó. A változtatások érvénybe léptetéséhez újra kell indítani a Mozillát.
Automatikus címkiegészítés: a levelek egyszerűbb és gyorsabb címzését biztosítja, amelynél nem kell neveket keresni vagy teljesen beírni. Adjuk meg, hogy hol keresse a Levelező és hírolvasó az egyező címeket: Helyi címjegyzékekben (Személyes címjegyzék, Összegyűjtött címek jegyzéke vagy más helyi címjegyzék), Címtárkiszolgálón (elérhető LDAP-címtárkiszolgálón) vagy mindkettőn. Ha azt szeretnénk, hogy a Levelező és hírolvasó kiemelje az automatikusan ki nem egészülő címeket, akkor jelöljük be az Automatikusan ki nem egészülő címek kiemelése jelölőnégyzetet.
Megjegyzés: levél címzésekor a többszörös egyezésnél a Levelező és hírolvasó a lehetséges elemek listáját jeleníti meg.
Címtárkiszolgáló megadásakor válasszunk kiszolgálót a listáról. A címtárkiszolgáló lehetővé teszi a helyi címjegyzékekben nem található címek keresését is. Amikor egy olyan címzettnek próbálunk titkosított üzenetet küldeni, akinek a tanúsítványai nincsenek meg helyben, a program a kiválasztott címtárban is megpróbálja megtalálni a megfelelő tanúsítványokat.
Megjegyzés: a címtárkiszolgáló Beállítások párbeszédpanelen megadott beállításai az összes levelező-postafiókra érvényesek lesznek. Ezek a beállítások azonban az egyes postafiókoknál felülírhatók a Postafiók beállítása párbeszédpanel Címzés lapján. Az adott postafiókhoz ettől eltérő címzési beállítások alkalmazásához válasszuk a Szerkesztés menü Postafiókok beállításai parancsát.
Ez a témakör a Címkék panellapot ismerteti. Ezekkel a beállításokkal az üzenetcímkék szövege és színe adható meg. A megfelelő párbeszédpanel a következő lépésekkel jeleníthető meg:
Válasszuk a &brandShortName;Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot.
A Levelező és hírolvasó kategória alatt kattintsunk a Címkék elemre. (Ha nem láthatók az alkategóriák, a lista kibontásához kattintsunk duplán a Levelező és hírolvasó kategóriára.)
Címkék testreszabása: az egyes címkéknél a szöveget és a színt adja meg. Az alapértelmezett szöveg helyett saját szöveg írható be (ez legfeljebb 32 karakterből állhat). A címke színének módosításához kattintsunk a címke melletti színválasztóra, és adjunk meg másik színt.
Alapértelmezett értékek visszaállítása: a címkék alapértelmezett szövegét és színét állítja vissza.
Ez a témakör a Tértivevény panellapot ismerteti. A megfelelő párbeszédpanel a következő lépésekkel jeleníthető meg:
Válasszuk a &brandShortName;Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot.
A Levelező és hírolvasó kategória alatt kattintsunk a Tértivevények elemre. (Ha nem láthatók az alkategóriák, a kibontásukhoz kattintsunk duplán a Levelező és hírolvasó kategóriára.)
A Tértivevények panelen az összes postafiókra megadhatjuk az elküldött levelekkel küldött tértivevények beállításait. A Tértivevények panelen azt is megadhatjuk, hogyan kezeljük a nekünk küldött tértivevényeket.
Mindig tértivevénnyel küldje az üzenetet: bejelölésével engedélyezzük, hogy minden postafiókból elküldött levélhez automatikusan csatolódjon egy tértivevény.
Hagyja a beérkezett üzenetek mappában: a visszaigazoló üzenetek a Beérkezett üzenetek mappába kerülnek.
Tipp: válasszuk ezt a beállítást, ha szeretnénk létrehozni egy szűrőt, amely automatikusan az általunk megadott mappába helyezi át a visszaigazoló üzeneteket. További tudnivalók a szűrők létrehozásáról és használatáról: Levelezőszűrők létrehozása.
Tegye át az Elküldött elemek mappába: a beérkező visszaigazoló üzenetek az Elküldött elemek mappába kerülnek át.
Sose küldjön tértivevényt: jelöljük be, ha nem szeretnénk a másoktól kapott tértivevény-kérésekre visszaigazoló üzenetet küldeni.
Küldjön tértivevényt bizonyos üzenetekre: válasszuk ki a visszaigazolás-kérésekre adott válasz módját.
Levelező és hírolvasó beállításai – Hálózat nélkül és lemezterület
Ez a témakör a Hálózat nélkül és lemezterület panellapot ismerteti. A megfelelő párbeszédpanel a következő lépésekkel jeleníthető meg:
Válasszuk a &brandShortName;Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot.
A Levelező és hírolvasó kategória alatt kattintsunk a Hálózat nélküli munka és a lemezterület elemre. (Ha nem láthatók az alkategóriák, a kibontásukhoz kattintsunk duplán a Levelező és hírolvasó kategóriára.).
Itt a kapcsolat nélküli munka, a kapcsolódás és a lemezterület beállításai adhatók meg.
Kapcsolat nélküli munka: adjuk meg a kapcsolat nélküli vagy a csatlakoztatott üzemmódba való áttéréskor az üzenetek kezelésének módját.
Lemezterület: jelöljük be, és ekkor lemezterületet takaríthatunk meg, hiszen a rendszer automatikusan tömöríti az üzenetmappákat, amikor ezzel a megadott méretű lemezterület felszabadítására nyílik mód.