%brandDTD; ]> Profilok kezelése

Profilok kezelése

Ha az internetet otthon és a munkahelyen is használjuk, bizonyára különböző könyvjelzőkre, beállításokra, címjegyzékekre, postafiókra, Oldalsáv-beállításokra stb. lesz szükségünk. Ugyanez a helyzet a családtagok között is: bár mindenki ugyanazt a böngészőt használja, de az interneten különböző felhasználónak számítanak.

A Profilkezelő segítségével saját könyvjelzőkkel, beállításokkal, levelezési adatokkal stb. rendelkező profilokat hozhatunk létre. A böngésző első telepítésekor automatikusan létrehozunk egy alapértelmezett profilt. További profilok létrehozása után a böngésző indításakor meg kell adnunk, hogy melyik profilt szeretnénk használni.

A fejezet témakörei:

Új profil létrehozása

Új profil létrehozása:

  1. Nyissuk meg a Profilkezelőt:
  2. Kattintsunk a Profil létrehozása gombra, olvassuk el a leírást, majd kattintsunk a Tovább gombra.
  3. Írjuk be a profil nevét. Ez tetszőleges lehet, akár a valódi név, akár a profil felhasználási területe, például Otthon.
  4. Fogadjuk el az új profil alapértelmezett helyét, vagy a Mappa választása gombra kattintva adjuk meg a kívánt helyet.
  5. Ha telepítettük a Nyelvi és tartalomcsomagokat, kattintsunk a Terület választása gombra, és jelöljük ki a kívánt Nyelv/terület beállítást.
  6. Kattintsunk a Befejezés gombra.

[Vissza a fejezet elejére]

Profil törlése vagy átnevezése

A felesleges profilokat törölhetjük. Meglévő profil törlése vagy átnevezése:

  1. Nyissuk meg a Profilkezelőt:
  2. Profil törléséhez jelöljük ki nevét, és kattintsunk a Profil törlése gombra. A jóváhagyó ablakban az alábbi lehetőségek közül válaszhatunk:
  3. Profil törléséhez jelöljük ki nevét, kattintsunk a Profil átnevezése gombra, és kövessük az utasításokat.

[Vissza a fejezet elejére]

Vándorló felhasználó

Vándorló felhasználó opció bekapcsolásával lehetőség van a felhasználói profil és a hozzá társított beállítások központi kiszolgálón vagy fájlmegosztáson történő tárolására. Ennek a beállításnak az előnye, hogy azonos beállítások lesznek elérhetőek minden gépen. Például: Ha használni kívánjuk a &brandShortName; programot mind a munkahelyi, mind az otthoni gépén úgy, hogy a könyvjelzők és egyéb beállítások szonkronban legyenek vagy egy vállalat esetén is hasznos, ahol a dolgozók használhatják a saját &brandShortName; profiljukat valamennyi számítógépen.

A vándorló felhasználó profilja tárolható HTTP és FTP kiszolgálókon. A kiszolgáló eléréséhez megfelelő jogosultságokra, felhasználónévre és jelszóra van szükség, azaz írási jogosultság elengedhetetlenül fontos a megfelelő mappák eléréséhez, hogy a profil mentése és betöltése biztosítható legyen. Alternatívaként, a hagyományos fájlmegosztást használó számítógépek esetén, a profil tárolható a helyi gépen a fájlmásolási eljárás használatával.

Amikor elindítjuk a &brandShortName; programot, a profilunk letöltésre kerül, a program bezárása előtt a &brandShortName; a profilt feltölti a megadott helyre.

[Vissza a fejezet elejére]

Vándorló felhasználó beállítások

Ez a fejezet bemutatja, hogy hogyan állítsuk be a Vándorló felhasználó párbeszédablak beállításait. A panellap a következő lépésekkel jeleníthető meg:

  1. Válasszuk a &brandShortName; Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot.
  2. Válasszuk ki a Vándorló felhasználó kategóriát.
  3. Jelöljük be a Távoli profiltárolás engedélyezése jelőlőnégyzetet a vándorló felhasználó profilhasználathoz.
  4. Hajtsuk végre a megfelelő lépést:

[Vissza a fejezet elejére]

Vándorló profilok tulajdonságai - Elemek kijelölése

Alapértelmezés szerint, csak a könyvjelzők a sütik és a személyes címjegyzék kerül a Vándorló felhasználók megosztott profiljába. Ha egyetlen elemet sem lehet kijelölni, bizonyosodjunk meg róla, hogy a vándorló felhasználó Távoli profiltárolása engedélyezésre került. Egyéb információk vándorló felhasználó profiljába történő elhelyezéséhez hajtsuk végre a következő lépéseket:

  1. Válasszuk a &brandShortName; Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot.
  2. A Vándorló felhasználó ketegória alatt kattintsunk az Elemek kijelölése elemre. (Amennyiben nem jelenik meg az Elemek kijelölése alkategória, kattintsunk duplán a Vándorló felhasználó elemre a lista kibontásához.)
  3. Válasszuk ki a szinkronizálni kívánt elemeket, amelyek bele fognak kerülni a vándorló felhasználó profiljába.

A helyben tárolt levelek nem rakható bele a vándorló felhasználó profiljába, mert a szinkronizálás túl sok időt venne igénybe. Használjunk inkább IMAP levélkezelést ilyen célra.

Megjegyzés: Amennyiben a lassú kapcsolatot használunk, legyünk tekintettel arra, hogy néhány fájl mérete igen nagy is lehet, amelynek komoly kihatása lehet a program indulási idejére is. A &brandShortName; letölti a helyi gépre az összes vándorló felhasználó profiljában tárolt adatot a program indulása előtt és a teljes profil információ feltöltésre kerül a kiszolgálóra, amikor kilépünk a &brandShortName; programból.

A Vándorló felhasználók szerveroldali beállításaival kapcsolatos további tudnivalókat a következő on-line dokumentumokban találunk: mod_roaming - Vándorló felhasználók hozzáférése modul Apache webkiszolgálón (mod_roaming - Roaming Access module for Apache), A vándorló felhasználó hozzáférés kézi megvalósítása (Manually Implementing Roaming Access).

[Vissza a fejezet elejére]