Tutorial | Interpolácia
Tento dokument vysvetľuje ako používať rozšírenie Inkscape Interpolácia.
Úvod
Interpolácia vykonáva lineárnu interpoláciu medzi dvomi alebo viacerými vybranými cestami. V podstate to znamená, že „vypĺňa medzery“ medzi cestami a transformuje ich podľa počtu požadovaných krokov.
To use the Interpolate extension, select the paths that you wish to transform, and choose Extensions⇒Generate From Path⇒Interpolate from the menu.
Before invoking the extension, the objects that you are going to transform need to be paths. This is done by selecting the object and using Path⇒Object to Path or Shift+Ctrl+C. If your objects are not paths, the extension will do nothing.
Interpolácia medzi dvomi zhodnými cestami
Najjednoduchším použitím rozšírenia Interpolácia je interpolácia medzi dvomi cestami, ktoré sú identické. Po zavolaní efektu je výsledkom vyplnenie priestoru medzi dvomi cestami duplikátmi pôvodných ciest. Počet krokov definuje koľko týchto duplikátov sa umiestni.
Vezmime si napríklad nasledovné dve cesty:
Teraz tieto dve cesty vyberte a spustite rozšírenie Interpolácia s nastaveniami podľa nasledovného obrázka.
Exponent: 0.0Krokov interpolácie: 6Metóda interpolácie: 2Duplikovať konce ciest: nezaškrtnutéInterpolovať štýl: nezaškrtnuté
Ako vidno z výsledku hore, priestor medzi dvomi cestami v tvare kružnice bol vyplnený šiestimi (počet krokov interpolácie) ďalšími cestami v tvare kružnice. Tiež si všimnite, že rozšírenie tieto útvary zoskupí.
Interpolácia medzi dvomi odlišnými cestami
Pri vykonaní Interpolácie na dvoch odlišných cestách program bude interpolovať tvar cesty z jednej po druhú. Výsledkom je meniaca sa postupnosť medzi cestami, pričom pravidelnosť definuje hodnota Krokov interpolácie.
Vezmime si napríklad nasledovné dve cesty:
Teraz vyberte tieto dve cesty a spustite rozšírenie Interpolácia. Výsledok by mal byť nasledovný:
Exponent: 0.0Krokov interpolácie: 6Metóda interpolácie: 2Duplikovať konce ciest: nezaškrtnutéInterpolovať štýl: nezaškrtnuté
Ako vidno z výsledku hore, priestor medzi cestou v tvare kružnice a cestou v tvare trojuholníka bol vyplnený šiestimi cestami v tvaroch postupujúcich od kružnice po trojuholník.
Pri použití rozšírenia Interpolácia na dve odlišné cesty, na polohe počiatočného uzla každej cesty záleží. Počiatočný uzol cesty nájdete tak, že cestu vyberiete, potom vyberiete nástroj Uzol, aby sa zobrazili uzly a stlačíte Tab. Prvý vybraný uzol je počiatočný uzol danej cesty.
Pozrite si obrázok dolu, ktorý je rovnaký ako predchádzajúci príklad okrem toho, že tu sú zobrazené body uzlov. Uzol vyznačený zelenou na každej ceste je počiatočný uzol.
Predchádzajúci príklad (znova zobrazený dolu) bol vykonaný s týmito uzlami ako počiatočnými.
Exponent: 0.0Krokov interpolácie: 6Metóda interpolácie: 2Duplikovať konce ciest: nezaškrtnutéInterpolovať štýl: nezaškrtnuté
Teraz si všimnite zmeny vo výsledku interpolácie, keď je trojuholníková cesta zrkadlovo otočená, takže počiatočný uzol je v inej polohe:
Metóda interpolácie
Jedným z parametrov rozšírenia Interpolácia je metóda interpolácie. Sú implementované dve metódy interpolácie a líšia sa spôsobom, akým prebieha výpočet kriviek nových tvarov. Možnosti sú buď metóda interpolácie 1 alebo 2.
V príkladoch hore sme použili Metódu interpolácie 2 a výsledkom bolo:
Teraz ho porovnajte s výsledkom Metódy interpolácie 1:
Rozdiel v spôsobe výpočtu čísiel medzi týmito metódami je nad rozsah tohto dokumentu, preto jednoducho skúste obe a použite tú, ktorá dosiahne výsledok blízky tomu, čo ste si predstavovali.
Exponent
Parameter exponent ovláda rozostupy medzi krokmi interpolácie. Exponent 0 znamená, že rozostupy medzi jednotlivými kópiami sú rovnomerné.
Tu je výsledok ďalšieho jednoduchého príkladu s exponentom 0.
Exponent: 0.0Krokov interpolácie: 6Metóda interpolácie: 2Duplikovať konce ciest: nezaškrtnutéInterpolovať štýl: nezaškrtnuté
Rovnaký príklad s exponentom 1:
s exponentom 2:
a s exponentom -1:
Pri práci s exponentami rozšírenia Interpolácia na poradí v akom objekty vyberiete záleží. V hore uvedených príkladoch bol najskôr vybraný útvar v tvare hviezdy vľavo a šesťuholníkový útvar vpravo bol vybraný druhý v poradí.
Pozrite si výsledok dosiahnutý vybraním najprv útvaru vpravo. Exponent v tomto príklade bol nastavený na 1:
Duplikovať konce ciest
Tento parameter definuje, či skupina ciest vytvorených týmto rozšírením obsahuje kópiu pôvodných ciest, na ktoré sa interpolácia aplikovala.
Interpolovať štýl
Tento parameter je jedna z pekných funkcií rozšírenia Interpolácia. Hovorí efektu, aby sa pokúsil zmeniť štýl ciest v každom kroku. Takže ak má počiatočná a koncová cesta odlišnú farbu, vytvorené cesty sa budú tiež postupne medzi nimi meniť.
Tu je príklad, kde bola funkcia Interpolovať štýl použitá na výplň cesty:
Interpolovať štýl tiež berie do úvahy ťah cesty:
Samozrejme, ani cesta počiatočného bodu a koncového bodu nemusí byť rovnaká:
Použitie Interpolácie na vytvorenie nepravých farebných prechodov s nepravidelným tvarom
At the time when gradient meshes were not implemented in Inkscape, it was not possible to create a gradient other than linear (straight line) or radial (round). However, it could be faked using the Interpolate extension and Interpolate Style. A simple example follows — draw two lines of different strokes:
A interpolujte medzi týmito dvomi čiarami, čím sa vytvorí farebný prechod:
Záver
Ak bolo predvedené vyššie, rozšírenia Inkscape Interpolácia je mocný nástroj. Tento návod pokrýva základy použitia tohto efektu, ale experimentovanie je kľúčom k ďalšiemu objavovaniu interpolácie.
Josh Andler; Ryan Lerch; Colin Marquardt; Kris De Gussem; Nicolas Dufour; Sylvain Chiron; Gellért Gyuris
Ivan Masár — 2010, 2015
Esteban Capella — 2019