Midnight Commander - en to da translation catalogue (1201 entries)

en: 
    Cannot configure read end of SIGWINCH pipe: %s (%d)
da: 
    Kan ikke konfigurere læseslutning til SIGWINCH-datakanal: %s (%d)

en: 
    Cannot configure write end of SIGWINCH pipe: %s (%d)
da: 
    Kan ikke konfigurere skriveslutning til SIGWINCH-datakanal: %s (%d)

en: 
    Cannot create pipe for SIGWINCH: %s (%d)
da: 
    Kan ikke oprette datakanal til SIGWINCH: %s (%d)

en: 
    Failed while close:
    %s
da: 
    Mislykkede under lukning:
    %s

en: 
    Please send any bug reports (including the output of 'mc -V')
    as tickets at www.midnight-commander.org
da: 
    Send venligst fejlrapporter (inklusiv outputtet af 'mc -V')
    som tickets på www.midnight-commander.org

en:  (%lu block) |  (%lu blocks)
da[0]:  (%lu blokke)
da[1]:  (%lu blokke)

en:  Total: %s
da:  Samlet: %s

en:  with source mask:
da:  med kildemaske:

en: "%s"
    and
    "%s"
    are the same directory
da: »%s«
    og
    »%s«
    er den samme mappe

en: "%s"
    and
    "%s"
    are the same file
da: »%s«
    og
    »%s«
    er den samme fil

en: "%s" is a directory
da: »%s« er en mappe

en: "%s" is not a regular file
da: »%s« er ikke en almindelig fil

en: %b %e  %Y
da: %e. %b %Y

en: %b %e %H:%M
da: %e. %b %H:%M

en: %ld replacements made
da: %ld erstatninger foretaget

en: %s (%s)
    is found in the list of known hosts but
    KEYS DO NOT MATCH! THIS COULD BE A MITM ATTACK!
    Are you sure you want to add it to the list of known hosts and continue connecting?
da: %s (%s)
    er fundet i listen over kendte værter, men
    NØGLER MATCHER IKKE! DETTE KUNNE VÆRE ET MITM-ANGREB!
    Er du sikker på at du vil føje den til listen over kendte værter og fortsætte med at tilslutte?

en: %s contains duplicate entries! Skipping!
da: %s indeholder duplikerede indgange! Hopper over!

en: %s in %d file | %s in %d files
da[0]: %s i %d fil
da[1]: %s i %d filer

en: %s is not a directory
da: %s er ikke en mappe

en: %s: %s: %s %3d%% (%lld) bytes transferred
da: %s: %s: %s %3d%% (%lld) bytes overført

en: %s: %s: %s %lld bytes transferred
da: %s: %s: %s %lld bytes overført

en: %s: Warning: file %s not found
da: %s: Advarsel: filen %s blev ikke fundet

en: %s: done.
da: %s: færdig.

en: %s: failure
da: %s: fejl

en: &Abort
da: &Afbryd

en: &Above
da: &Over

en: &Access time
da: &Læst

en: &Active VFS list
da: &Aktiv VFS-liste

en: &Add current
da: &Tilføj nuværende

en: &Add new
da: &Tilføj ny

en: &Add word
da: &Tilføj ord

en: &Advanced chown
da: &Avanceret chown

en: &Again
da: &Igen

en: &All charsets
da: &Alle tegnsæt

en: &Always use ftp proxy:
da: &Brug altid ftp-proxy:

en: &Appearance...
da: &Fremtoning...

en: &Append
da: &Tilføj

en: &Background
da: &Baggrund

en: &Background jobs
da: &Baggrundsjob

en: &Backspace through tabs
da: &Baglæns slet via tabulatorer

en: &Backwards
da: &Baglæns

en: &Beginning
da: &Begyndelse

en: &Below
da: &Under

en: &Brief file list:
da: &Kortfattet filliste:

en: &Cancel
da: &Annuller

en: &Cancel quit
da: &Afbryd afslut

en: &Case sensitive
da: &Store/små bogstaver

en: &Chdir
da: &Skift mappe

en: &Close
da: &Luk

en: &Command
da: &Kommando

en: &Compare directories
da: &Sammenlign mapper

en: &Configuration...
da: &Opsætning...

en: &Copy
da: &Kopiér

en: &Cut to clipfile
da: K&lip til udklipsfil

en: &Decimal offset
da: &Decimalforskydning

en: &Delete
da: &Slet

en: &Directory tree
da: &Mappetræ

en: &Discard
da: &Forkast

en: &Dismiss
da: &Forkast

en: &Display bits...
da: &Vis bit...

en: &Do backups with following extension:
da: &Udfør sikkerhedskopiering med følgende filendelse:

en: &Do not change
da: &Ændr ikke

en: &Drop down menus
da: &Rullegardinmenuer

en: &Dynamic paragraphing
da: &Dynamiske paragraffer

en: &Edit
da: &Rediger

en: &Edit - F4
da: &Rediger - F4

en: &Encoding...
da: &Kodning...

en: &End
da: Sl&utning

en: &Equal split
da: &Ens opdeling

en: &External formatter
da: &Eksternt formateringsværktøj

en: &Fake half tabs
da: &Falske halve tabulatorer

en: &Fast dir reload
da: Hurtig genindlæsning af &mapper

en: &Fastest (Assume large files)
da: &Hurtigst (Antag store filer)

en: &File
da: &Fil

en: &Files only
da: &Kun filer

en: &Filtered view
da: &Filtreret visning

en: &Find all
da: &Find alle

en: &Find declaration
da: &Find erklæring

en: &Find file
da: &Find fil

en: &Find recursively
da: &Find rekursivt

en: &Flush bookmarks
da: &Fjern bogmærker

en: &Format paragraph
da: &Formatér paragraf

en: &Free VFSs now
da: &Frigør VFS'er nu

en: &Full 8 bits output
da: &Fuld 8 bit-output

en: &Full file list
da: &Fuld filliste

en: &General...
da: &Generelt...

en: &Go to line...
da: &Gå til linje...

en: &Grab lock
da: &Tag lås

en: &Group undo
da: &Gruppe fortryd

en: &History...
da: &Historik...

en: &Horizontal
da: &Vandret

en: &Ignore
da: &Ignorer

en: &Ignore case
da: &Ignorer store/små bogstaver

en: &Ignore lock
da: &Ignorer lås

en: &Insert
da: &Indsæt

en: &Insert file...
da: &Indsæt fil...

en: &Invert selection
da: &Omvend markering

en: &Keep
da: &Behold

en: &Keybar visible
da: &Tastlinje synlig

en: &Kill
da: &Dræb

en: &Left
da: &Venstre

en: &Line number
da: &Linjenummer

en: &Link
da: &Henvisning

en: &List...
da: &Liste...

en: &Listing format edit
da: Redigering af &listeformat

en: &Listing format...
da: &Listeformat...

en: &Local
da: &Lokal

en: &Long file list
da: &Lang filliste

en: &Macintosh format (CR)
da: &Macintosh-format (CR)

en: &Mail...
da: &Post...

en: &Mark columns
da: Marker kolo&nner

en: &Marked all
da: &Marker alle

en: &Menu file
da: &Menufil

en: &Menubar visible
da: &Menulinje synlig

en: &Minimal (Find a smaller set of change)
da: &Minimal (Find et mindre sæt ændringer)

en: &Modify time
da: &Modificeret

en: &Mouse page scrolling
da: Siderulning med &mus

en: &Move
da: Fl&yt

en: &Name
da: &Navn

en: &Never
da: &Aldrig

en: &New
da: &Ny

en: &Next
da: &Næste

en: &Next bookmark
da: &Næste bogmærke

en: &No
da: &Nej

en: &None
da: &Ingen

en: &Older
da: &Ældre

en: &Open file...
da: &Åbn fil...

en: &Options
da: &Indstillinger

en: &Overwrite
da: &Overskriv

en: &Panel options...
da: &Panelindstilinger...

en: &Paste output of...
da: &Indsæt uddata fra...

en: &Permissions
da: &Rettigheder

en: &Preallocate space
da: &Præalloker plads

en: &Prev bookmark
da: F&orr. bogmærke

en: &Previous
da: &Forrige

en: &Quick
da: &Hurtig

en: &Quick cd
da: &Hurtig cd

en: &Quick save
da: &Hurtiggem

en: &Quick view
da: &Hurtig visning

en: &Quit
da: A&fslut

en: &Redo
da: &Omgør

en: &Refresh
da: &Opdater

en: &Refresh screen
da: Op&dater skærm

en: &Reget
da: Fo&rtryd

en: &Remove
da: &Fjern

en: &Rename/Move
da: &Omdøb/flyt

en: &Replace
da: &Erstat

en: &Replace...
da: &Erstat...

en: &Rescan
da: &Genskan

en: &Resize
da: &Ændr størrelse

en: &Resume
da: &Genoptag

en: &Retry
da: &Prøv igen

en: &Return does autoindent
da: &Retur laver autoindryk

en: &Reverse
da: &Omvendt

en: &Right
da: &Højre

en: &Safe save
da: &Sikker gemning

en: &Save
da: &Gem

en: &Save setup
da: Gem ops&ætning

en: &Search
da: &Søg

en: &Search...
da: &Søg...

en: &Set
da: &Angiv

en: &Shadows
da: &Skygger

en: &Show free space
da: &Vis ledig plads

en: &Size
da: &Størrelse

en: &Size differs
da: Forskellig &størrelse

en: &Size only
da: Kun &størrelse

en: &Skip
da: &Spring over

en: &Sort order...
da: &Sorteringsrækkefølge

en: &Sort...
da: &Sortér...

en: &Stable symlinks
da: &Stabile symbolsk henvisninger

en: &Start/Stop record macro
da: Start/stop op&tagelse af makro

en: &Symlink
da: &Symbolsk henvisning

en: &System Wide
da: Hele &systemet

en: &System wide
da: &Hele systemet

en: &Thorough
da: &Grundig

en: &Toggle bookmark
da: Sk&ift bogmærke

en: &Toggle fullscreen
da: &Skift fuldskærm

en: &Toggle ins/overw
da: &Skift ins/overw

en: &Toggle line state
da: &Skift linjetilstand

en: &Tree
da: &Træ

en: &UTF-8 output
da: &UTF-8-output

en: &Undelete files (ext2fs only)
da: &Gendan filer (kun ext2fs)

en: &Undo
da: Fortr&yd

en: &Unix format (LF)
da: &Unix-format (LF)

en: &Unsorted
da: &Usorteret

en: &Up
da: &Op

en: &Use ~/.netrc
da: &Brug ~/.netrc

en: &User
da: &Bruger

en: &User defined:
da: &Brugerdefineret:

en: &User menu
da: &Brugermenu

en: &User menu...
da: &Brugermenu...

en: &Using shell patterns
da: Br&uger skalmønstre

en: &Verbose operation
da: &Uddybende handling

en: &Vertical
da: &Lodret

en: &View
da: &Vis

en: &View - F3
da: &Vis - F3

en: &Virtual FS...
da: &Virtuelt FS...

en: &Visible trailing spaces
da: &Synlige efterstillede mellemrum

en: &Whole words
da: &Hele ord

en: &Window
da: &Vindue

en: &Windows/DOS format (CR LF)
da: &Windows/DOS-format (CR LF)

en: &XTerm window title
da: &XTerm-vinduestitel

en: &Yes
da: &Ja

en: &read by owner
da: &læs af ejer

en: &write by owner
da: &Skriv af ejer

en: '%s' is not a symbolic link
da: '%s' er ikke en symbolsk henvisning

en: (chdir first)
da: (chdir først)

en: (stalled)
da: (venter)

en: (strict rfc959)
da: (følg rfc959)

en: * on keypad
da: * på numerisk tastatur

en: + on keypad
da: + på numerisk tastatur

en: -  < No translation >
da: -  < Ingen oversættelse >

en: - on keypad
da: - på numerisk tastatur

en: --colors KEYWORD={FORE},{BACK},{ATTR}:KEYWORD2=...
    
    {FORE}, {BACK} and {ATTR} can be omitted, and the default will be used
    
     Keywords:
       Global:       errors, disabled, reverse, gauge, header
                     input, inputmark, inputunchanged, commandlinemark
                     bbarhotkey, bbarbutton, statusbar
       File display: normal, selected, marked, markselect
       Dialog boxes: dnormal, dfocus, dhotnormal, dhotfocus, errdhotnormal,
                     errdhotfocus
       Menus:        menunormal, menuhot, menusel, menuhotsel, menuinactive
       Popup menus:  pmenunormal, pmenusel, pmenutitle
       Editor:       editnormal, editbold, editmarked, editwhitespace,
                     editlinestate, editbg, editframe, editframeactive
                     editframedrag
       Viewer:       viewnormal,viewbold, viewunderline, viewselected
       Help:         helpnormal, helpitalic, helpbold, helplink, helpslink
da: --colors NØGLEORD={FORG},{BAGG},{ATTR}:NØGLEORD2=...
    
    {FORG}, {BAGG} og {ATTR} kan udelades, så bruges standarden
    
     Nøgleord:
       Globale:       errors, disabled, reverse, gauge, header
                      input, inputmark, inputunchanged, commandlinemark
                      bbarhotkey, bbarbutton, statusbar
       Filvisning:    normal, selected, marked, markselect
       Dialogbokse:   dnormal, dfocus, dhotnormal, dhotfocus, errdhotnormal,
                      errdhotfocus
       Menuer:        menunormal, menuhot, menusel, menuhotsel, menuinactive
       Pop op-menuer: pmenunormal, pmenusel, pmenutitle
       Editor:        editnormal, editbold, editmarked, editwhitespace,
                      editlinestate, editbg, editframe, editframeactive
                      editframedrag
       Fremviser:     viewnormal,viewbold, viewunderline, viewselected
       Hjælp:         helpnormal, helpitalic, helpbold, helplink, helpslink

en: / on keypad
da: / på num. tastatur

en: < Default >
da: < Standard >

en: < Reload Current Syntax >
da: < Genindlæs aktuel syntaks >

en: <Unknown group>
da: <Ukendt gruppe>

en: <Unknown user>
da: <Ukendt bruger>

en: <file>
da: <fil>

en: <file> ...
da: <fil> ...

en: <readlink failed>
da: <readlink fejlede>

en: <string>
da: <streng>

en: A file already exists with this name
da: En fil findes allerede med dette navn

en: A user friendly text editor
    written for the Midnight Commander.
da: En brugervenlig teksteditor
    skrevet til Midnight Commander.

en: A&bout...
da: &Om...

en: A&ll
da: A&lle

en: A&ll charsets
da: &Alle tegnsæt

en: A&ppend
da: &Tilføj

en: A&sk new file name
da: &Spørg efter nyt filnavn

en: A&uto save panels setup
da: &Panelopsætning for automatisk gemning

en: A&uto save setup
da: Opsætning for a&utomatisk gemning

en: A1 key
da: A1-tast

en: Aborted transfer would be successful.
da: Afbrudt overførsel ville være lykkedes.

en: Aborting transfer...
da: Afbryder overførsel...

en: About
da: Om

en: Accessed:   %s
da: Tilgået:   %s

en: Account:
da: Konto:

en: Active VFS directories
da: Aktive VFS-mapper

en: Add to external panelize
da: Tilføj til ekstern panelisering

en: Add to hotlist
da: Tilføj til hotlist

en: Alwa&ys
da: &Altid

en: American English
da: Amerikansk engelsk

en: Ampersand
da: Og-tegn

en: Apostrophe
da: Apostrof

en: Appearance
da: Fremtoning

en: Append only
da: Kun tilføj

en: Are you sure you want to remove entry "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne menupunktet "%s"?

en: Arguments parse error!
da: Fejl ved fortolkning af argumenter!

en: At sign
da: Snabel-a

en: Attributes: %s
da: Attributter: %s

en: Attributes: unavailable
da: Attributter: utilgængelige

en: Auto m&enus
da: Automatiske &menuer

en: Back from &declaration
da: Tilbage fra &erklæring

en: Background jobs
da: Baggrundsjobs

en: Background process error
da: Fejl i baggrundsproces

en: Background process sent us a request for more arguments
    than we can handle.
da: Baggrundsproces sendte os en forespørgsel om flere
    argumenter end vi kan håndtere.

en: Background process:
da: Baggrundsproces:

en: Background process:
    Directory "%s" not empty.
    Delete it recursively?
da: Baggrundsproces:
    Mappen "%s" er ikke tom.
    Slet den rekursivt?

en: Background process: File exists
da: Baggrundproces: Fil findes

en: Background protocol error
da: Fejl i baggrundsprotokol

en: Backslash key
da: Omvendt skråstreg

en: Block Size
da: Blokstørrelse

en: Both panels should be in the listing mode
    to use this command
da: Begge paneler skal være i listeformat
    for at bruge denne kommando

en: Breton
da: Bretonsk

en: British English
da: Britisk engelsk

en: Built with GLib %d.%d.%d
da: Kompileret med GLib %d.%d.%d

en: Built with S-Lang %s with terminfo database
da: Bygget med S-Lang %s med terminfo-database

en: Built with libssh2 %d.%d.%d
da: Bygget med libssh2 %d.%d.%d

en: Built with ncurses %s
da: Bygget med ncurses %s

en: Built with ncurses (unknown version)
da: Bygget med ncurses (ukendt version)

en: Built with ncursesw %s
da: Bygget med ncursesw %s

en: Built with ncursesw (unknown version)
da: Bygget med ncursesw (ukendt version)

en: ButtonBar|Ascii
da: Ascii

en: ButtonBar|Copy
da: Kopiér

en: ButtonBar|Delete
da: Slet

en: ButtonBar|Dynamc
da: Dynamisk

en: ButtonBar|Edit
da: Rediger

en: ButtonBar|Forget
da: Glem

en: ButtonBar|Format
da: Format

en: ButtonBar|Goto
da: Gå til

en: ButtonBar|Help
da: Hjælp

en: ButtonBar|Hex
da: Heks

en: ButtonBar|HxSrch
da: HxSøg

en: ButtonBar|Index
da: Indeks

en: ButtonBar|Mark
da: Markér

en: ButtonBar|Menu
da: Menu

en: ButtonBar|Merge
da: Flet

en: ButtonBar|Mkdir
da: Mkdir

en: ButtonBar|Move
da: Flyt

en: ButtonBar|Options
da: Indstillinger

en: ButtonBar|Parse
da: Fortolk

en: ButtonBar|Prev
da: Forr.

en: ButtonBar|PullDn
da: Træk ned

en: ButtonBar|Quit
da: Afslut

en: ButtonBar|Raw
da: Rå

en: ButtonBar|RenMov
da: OmdFly

en: ButtonBar|Replac
da: Erstat

en: ButtonBar|Rescan
da: Genskan

en: ButtonBar|Rmdir
da: Rmdir

en: ButtonBar|Save
da: Gem

en: ButtonBar|Search
da: Søg

en: ButtonBar|Static
da: Statisk

en: ButtonBar|UnWrap
da: Fjern ombryd

en: ButtonBar|Unform
da: Fjern format

en: ButtonBar|View
da: Vis

en: ButtonBar|Wrap
da: Ombryd

en: C&hange time
da: &Ændr tid

en: C&heck word
da: &Kontrollér ord

en: C&lear marked
da: F&jern markerede

en: C&ompare files
da: &Sammenlign filer

en: C&onfirmation...
da: &Bekræftelse...

en: C&ontinue
da: &Fortsæt

en: C&ursor after inserted block
da: &Markør efter indsat blok

en: C1 key
da: C1-tast

en: Cache directory:
da: Mellemlagermappe:

en: Canadian English
da: Candisk engelsk

en: Cancel
da: Annuller

en: Cannot accept this key
da: Kan ikke acceptere denne tast

en: Cannot chattr "%s"
    %s
da: Kan ikke chattr "%s"
    %s

en: Cannot check SIGWINCH pipe
da: Kan ikke tjekke SIGWINCH-datakanal

en: Cannot chmod "%s"
    %s
da: Kan ikke chmod »%s«
    %s

en: Cannot chmod target file "%s"
    %s
da: Kan ikke chmod målfil »%s«
    %s

en: Cannot chown "%s"
    %s
da: Kan ikke chown »%s«
    %s

en: Cannot chown target directory "%s"
    %s
da: Kan ikke chown målmappe »%s«
    %s

en: Cannot chown target file "%s"
    %s
da: Kan ikke chown målfil »%s«
    %s

en: Cannot close pipe descriptor (p == NULL)
da: Kan ikke lukke datakanal-deskriptor (p == NULL)

en: Cannot close source file "%s"
    %s
da: Kan ikke lukke kildefil »%s«
    %s

en: Cannot close target file "%s"
    %s
da: Kan ikke lukke målfil »%s«
    %s

en: Cannot copy cyclic symbolic link
    "%s"
da: Kan ikke kopiere cyklisk symbolsk henvisning
    »%s«

en: Cannot create %s directory
da: Kan ikke oprette mappen %s

en: Cannot create backup file
    %s%s
    %s
da: Kan ikke oprette sikkerhedskopi
    %s%s
    %s

en: Cannot create pipe descriptor
da: Kan ikke oprette datakanal-deskriptor

en: Cannot create pipe streams
da: Kan ikke oprette datakanalstrømme

en: Cannot create special file "%s"
    %s
da: Kan ikke oprette specielfil »%s«
    %s

en: Cannot create target directory "%s"
    %s
da: Kan ikke oprette målmappe »%s«
    %s

en: Cannot create target file "%s"
    %s
da: Kan ikke oprette målfil »%s«
    %s

en: Cannot create target hardlink "%s"
da: Kan ikke oprette målets hårde henvisninger for "%s"

en: Cannot create target hardlink "%s"
    %s
da: Kan ikke oprette målets hårde henvisninger for "%s"
    %s

en: Cannot create target symlink "%s"
    %s
da: Kan ikke oprette symbolsk målhenvisning »%s«
    %s

en: Cannot create temporary command file
    %s
da: Kan ikke oprette midlertidig kommandofil
    %s

en: Cannot create temporary diff file
    %s
da: Kan ikke oprette midlertidig forskelsfil
    %s

en: Cannot create temporary directory %s: %s
da: Kan ikke oprette midlertidig mappe %s: %s

en: Cannot create temporary merge file
    %s
da: Kan ikke oprette midlertidig flettefil
    %s

en: Cannot execute command
da: Kan ikke udføre kommando

en: Cannot execute commands on non-local filesystems
da: Kan ikke køre kommandoer på filsystemer der ikke er lokale

en: Cannot execute sort command
da: Kan ikke udføre sorteringskommando

en: Cannot fetch a local copy of %s
da: Kan ikke hente en lokal kopi af %s

en: Cannot fetch a local copy of /ftp://some.host/editme.txt
da: Kan ikke hente en lokal kopi af /ftp://en.vært/editme.txt

en: Cannot find node %s in help file
da: Kan ikke finde knude %s i hjælpefil

en: Cannot fstat source file "%s"
    %s
da: Kan ikke fstat kildefil »%s«
    %s

en: Cannot fstat target file "%s"
    %s
da: Kan ikke fstat målfil »%s«
    %s

en: Cannot get flags of "%s"
    %s
da: Kan ikke hente flag for "%s"
    %s

en: Cannot get size/permissions for %s
da: Kan ikke indhente størrelse/tilladelser for %s

en: Cannot insert file
da: Kan ikke indsætte fil

en: Cannot load block bitmap from:
    %s
da: Kan ikke indlæse blok-bitmap fra:
    %s

en: Cannot load inode bitmap from:
    %s
da: Kan ikke indlæse inode-bitmap fra:
    %s

en: Cannot make stable symlinks across non-local filesystems:
    
    Option Stable Symlinks will be disabled
da: Kan ikke oprette stabile symbolske henvisninger på tværs af filsystemer som ikke er lokale:
    
    Valgmuligheden Stabile symbolske henvisninger deaktiveres

en: Cannot move directory "%s" to "%s"
    %s
da: Kan ikke flytte mappe »%s« til »%s«
    %s

en: Cannot move file "%s" to "%s"
    %s
da: Kan ikke flytte fil »%s« til »%s«
    %s

en: Cannot open "%s"
    %s
da: Kan ikke åbne »%s«
    %s

en: Cannot open "%s" in parse mode
    %s
da: Kan ikke åbne "%s" i fortolkningstilstand
    %s

en: Cannot open %s archive
    %s:
    %s
da: Kan ikke åbne arkivet %s
    %s
    %s

en: Cannot open %s for reading
da: Kan ikke åbne %s til læsning

en: Cannot open cpio archive
    %s
da: Kunne ikke åbne cpio-arkiv
    %s

en: Cannot open file "%s"
da: Kan ikke åbne fil »%s«

en: Cannot open file %s
da: Kan ikke åbne fil %s

en: Cannot open file %s
    %s
da: Kan ikke åbne fil %s
    %s

en: Cannot open file for writing: %s
da: Kan ikke åbne fil til skrivning: %s

en: Cannot open named pipe %s
da: Kan ikke åbne navngivet datakanal %s

en: Cannot open pipe for reading: %s
da: Kan ikke åbne datakanal til læsning: %s

en: Cannot open pipe for writing: %s
da: Kan ikke åbne datakanal til skrivning: %s

en: Cannot open source file "%s"
    %s
da: Kan ikke åbne kildefil »%s«
    %s

en: Cannot open tar archive
    %s
da: Kunne ikke åbne tar-arkiv
    %s

en: Cannot open the %s file for writing:
    %s
da: Kan ikke åbne filen %s for skriving:
    %s

en: Cannot operate on ".."!
da: Kan ikke bruge handling på »..«!

en: Cannot overwrite directory "%s"
da: Kan ikke overskrive mappe »%s«

en: Cannot overwrite directory "%s"
    %s
da: Kan ikke overskrive mappe »%s«
    %s

en: Cannot overwrite file "%s"
    %s
da: Kan ikke overskrive fil »%s«
    %s

en: Cannot parse:
da: Kan ikke fortolke:

en: Cannot preallocate space for target file "%s"
    %s
da: Kan ikke præallokere plads til målfilen "%s"
    %s

en: Cannot read directory contents
da: Kan ikke læse mappeindhold

en: Cannot read source file "%s"
    %s
da: Kan ikke læse kildefilen "%s"
    %s

en: Cannot read source link "%s"
    %s
da: Kan ikke læse kildehenvisning »%s«
    %s

en: Cannot remove directory "%s"
    %s
da: Kan ikke fjerne mappe »%s«
    %s

en: Cannot remove file "%s"
    %s
da: Kan ikke flytte fil »%s«
    %s

en: Cannot run external panelize in a non-local directory
da: Kan ikke køre ekstern panelisering i en mappe, der ikke er lokal

en: Cannot save file
da: Kan ikke gemme fil

en: Cannot save file %s:
    %s
da: Kan ikke gemme fil %s:
    %s

en: Cannot save file:
    %s
da: Kan ikke gemme fil:
    %s

en: Cannot save: destination is not a regular file
da: Kan ikke gemme: destination er ikke en almindelig fil

en: Cannot set correct permissions for directory %s
da: Kan ikke angive korrekte tilladelser for mappen %s

en: Cannot stat "%s"
    %s
da: Kan ikke stat »%s«
    %s

en: Cannot stat file "%s"
    %s
da: Kan ikke stat fil »%s«
    %s

en: Cannot stat hardlink source file "%s"
    %s
da: Kan ikke stat hårde henvisninger for kildefil "%s"
    %s

en: Cannot stat source directory "%s"
    %s
da: Kan ikke stat kildemappe »%s«
    %s

en: Cannot stat source file "%s"
    %s
da: Kan ikke stat kildefil »%s«
    %s

en: Cannot stat the destination
    %s
da: Kan ikke stat destinationen
    %s

en: Cannot translate from %s to %s
da: Kan ikke oversætte fra %s til %s

en: Cannot view: not a regular file
da: Kan ikke vise: Ikke en almindelig fil

en: Cannot write target file "%s"
    %s
da: Kan ikke skrive målfil »%s«
    %s

en: Cannot write to the %s file:
    %s
da: Kan ikke skrive til filen %s:
    %s

en: Caret
da: Indskudsmærke

en: Cas&e sensitive
da: &Store/små bogstaver

en: Case &insensitive
da: Er ikke &versalfølsom

en: Case sens&itive
da: Store/små &bogstaver

en: Casefolded file
da: Casefold'et fil

en: Cd follows lin&ks
da: Cd følger &henvisninger

en: Center &scrolling
da: Centrer &rulning

en: Change &to
da: Skift &til

en: Change line breaks to:
da: Ændre linjeskift til:

en: Change spelling &language...
da: Skift sp&rog for stavekontrollen...

en: Changed:    %s
da: Ændret:     %s

en: Changes to file lost
da: Ændringer til fil tabt

en: Chattr command
da: Chattr-kommando

en: Check &POSIX new line
da: Tjek &POSIX-linjeskift

en: Check input data! Some of parameters are NULL!
da: Tjek inputdata! Nogle af parametrene er NULL!

en: Check word
da: Kontrollér ord

en: Child died unexpectedly
da: Underproces døde uventet

en: Chmod command
da: Chmod-kommando

en: Choose codepage
da: Vælg tegnsæt

en: Choose syntax highlighting
da: Vælg syntaksfremhævelse

en: Chown advanced command
da: Avancerede kommando til chown

en: Chown command
da: Chown-kommando

en: Classic pro&gressbar
da: Klassisk &statuslinje

en: Close file
da: Luk fil

en: Co&mplete: show all
da: &Færdig: Vis alle

en: Co&py to clipfile
da: Ko&pier til udklipsfil

en: Collect completions
da: Indsaml fuldførelser

en: Colon
da: Kolon

en: Color options
da: Farveindstillinger

en: Comma
da: Komma

en: Command
da: Kommando

en: Command &history
da: Kommando&historik

en: Command &prompt
da: Kommando&prompt

en: Compare directories
da: Sammenlign mapper

en: Completion/M-tab
da: Fuldfør navn/M-tab

en: Compress
da: Komprimer

en: Compressed clusters
da: Komprimer klynger

en: Compressed dirty file
da: Komprimer dirty-fil

en: Compression raw access
da: Rå adgang for komprimering

en: Compute tota&ls
da: Beregn &totaler

en: Con&tinue
da: For&tsæt

en: Config directory:
da: Konfigurationsmappe:

en: Configure options
da: Konfigurer indstillinger

en: Confir&m before saving
da: &Bekræft før gemning

en: Confirm replace
da: Bekræft erstatning

en: Confirm save file: "%s"
da: Bekræft gemning af fil: »%s«

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: Confirmation|&Delete
da: &Slet

en: Confirmation|&Execute
da: &Kør

en: Confirmation|&History cleanup
da: Historikoprydning

en: Confirmation|Di&rectory hotlist delete
da: Slet hotlist-mappe

en: Confirmation|E&xit
da: &Afslut

en: Confirmation|O&verwrite
da: &Overskriv

en: Console output
da: Konsoluddata

en: Content:
da: Indhold:

en: Continue from beginning?
da: Fortsæt fra begyndelsen?

en: Cop&y
da: &Kopiér

en: Cop&y to file...
da: &Kopiér til fil...

en: Copies to
da: Kopi til

en: Copy "%s" directory to:
da: Kopiér mappen »%s« til:

en: Copy to clipboard
da: Kopiér til udklipsholder

en: Copyright (C) 1996-2023 the Free Software Foundation
da: Ophavsret (C) 1996-2023, The Free Software Foundation

en: Corrupted cpio header encountered in
    %s
da: Korrupt cpio-teksthoved fundet i
    %s

en: Create a new Directory
da: Opret en ny mappe

en: Current text was modified without a file save.
    Continue discards these changes.
da: Aktuel tekst blev ændret uden en filgemning.
    Fortsæt med at ændre disse ændringer.

en: Cursor be&yond end of line
da: Markør &forbi slutningen af linjen

en: Cut to clipboard
da: Klip til udklipsholder

en: Czech
da: Tjekkisk

en: Danish
da: Dansk

en: Data directory:
da: Datamappe:

en: Data types:
da: Datatyper:

en: Debug
da: Fejlsøg

en: Delete %s?
da: Slet %s?

en: Delete macr&o...
da: Slet makr&o...

en: Delete macro
da: Slet makro

en: Delete on keypad
da: Delete på numerisk tastatur

en: Deleting
da: Sletter

en: Destination "%s" must be a directory
    %s
da: Destination »%s« skal være en mappe
    %s

en: Dev. type: major %lu, minor %lu
da: Enhedstype: Stor %lu, lille %lu

en: Device:     %s
da: Enhed:      %s

en: Di&rectory hotlist
da: &Mappehotlist

en: Di&ve into subdir if exists
da: D&yk ned i undermappe hvis den findes

en: DialogTitle|Copy
da: Kopiér

en: DialogTitle|Delete
da: Slet

en: DialogTitle|History cleanup
da: Historikoprydning

en: DialogTitle|Move
da: Flyt

en: Diff Options
da: Diff-indstillinger

en: Diff algorithm
da: Diff-algoritme

en: Diff extra options
da: Diff - ekstra indstillinger

en: Diff viewer: invalid mode
da: Diff-fremviser: ugyldig tilstand

en: Diff:
da: Forskel:

en: Direct access for files
da: Direkte adgang for filer

en: Directories: %zu, total size: %s
da: Mapper: %zu, samlet størrelse: %s

en: Directory "%s" not empty.
    Delete it recursively?
da: Mappen "%s" er ikke tom.
    Slet den rekursivt?

en: Directory %s is not owned by you
da: Mappen %s er ikke ejet af dig

en: Directory cache expired for %s
da: Mellemlagermappe udløbet for %s

en: Directory hotlist
da: Mappehotliste

en: Directory label
da: Mappeetiket

en: Directory label:
da: Mappeetiket:

en: Directory path
da: Mappesti

en: Directory path:
da: Mappesti:

en: Directory scanning
da: Mappeskanning

en: Directory tree
da: Mappetræ

en: Disable X11 support
da: Deaktivér understøttelse af X11

en: Disable mouse support in text version
da: Fjern museunderstøttelse i tekstversion

en: Disables subshell support
da: Deaktiverer understøttelse af underskal

en: Display bits
da: Vis bit

en: Displays the current version
da: Viser den nuværende version

en: Do you really want to execute?
da: Ønsker du virkelig at køre?

en: Do you really want to quit the Midnight Commander?
da: Ønsker du virkelig at afslutte Midnight Commander?

en: Do you want clean this history?
da: Ønsker du at rydde op i denne mappe?

en: Dollar sign
da: Dollartegn

en: Don't load definitions of key bindings from file, use defaults
da: Indlæs ikke definitioner af tastebindinger fra fil, brug standarder

en: Don't overwrite with &zero length file
da: Overskriv ikke med fil på &nul længde

en: Dot
da: Punktum

en: Down arrow
da: Pil ned

en: Down arrow keypad
da: Pil ned på numerisk tastatur

en: Dutch
da: Hollandsk

en: E&xit
da: &Afslut

en: E&xtension
da: &Udvidelse

en: E&xternal panelize
da: &Ekstern panelisering

en: ERROR:
da: FEJL:

en: ETA %s
da: EAT %s

en: EXTFS virtual file system:
    %s
da: Virtuelt EXTFS-filsystem:
    %s

en: Edit
da: Rediger

en: Edit &extension file
da: Rediger fil&endelse

en: Edit &menu file
da: Rediger &menufil

en: Edit Save Mode
da: Rediger gemtilstand

en: Edit file
da: Rediger fil

en: Edit files
da: Rediger filer

en: Edit hi&ghlighting group file
da: Rediger &fremhævelsesgruppefil

en: Edit is disabled
da: Redigering er deaktiveret

en: Edit s&ymlink
da: Rediger s&ymbolsk henvising

en: Edit symlink
da: Rediger symbolsk henvisning

en: Edit:
da: Rediger:

en: Editor options
da: Indstillinger for editor

en: Ena&ble ignore directories:
da: Aktivér &ignore-mapper:

en: Enables subshell support (default)
da: Aktiverer understøttelse af underskal (standard)

en: Encod&ing...
da: Kodn&ing...

en: Encrypted inode
da: Krypteret inode

en: End key
da: End-tast

en: End on keypad
da: End på numerisk tastatur

en: English
da: Engelsk

en: Enter
da: Retur

en: Enter command label:
da: Indtast kommandoetiket:

en: Enter device (without /dev/) to undelete
    files on: (F1 for details)
da: Indtast enhed (uden /dev/) for at gendanne
    filer på: (F1 for detaljer)

en: Enter directory name:
da: Indtast mappenavn:

en: Enter file name:
da: Indtast filnavn:

en: Enter line:
da: Indtast linje:

en: Enter machine name (F1 for details):
da: Indtast maskinenavn (F1 for detaljer):

en: Enter on keypad
da: Enter på numerisk tastatur

en: Enter replacement string:
da: Indtast erstatningsstreng:

en: Enter search string:
da: Indtast søgestreng:

en: Enter shell command(s):
da: Indtast skalkommandoer:

en: Enter sort options (see sort(1) manpage) separated by whitespace:
da:  Anfør sorteringsindstillinger (se manualsiden sort(1)) adskilt af mellemrum:

en: Equal
da: Lig med

en: Error
da: Fejl

en: Error calling program
da: Fejl ved kald af program

en: Error in file %s on line %d
da: Fejl i fil %s på linje %d

en: Error reading %s
da: Fejl under læsning af %s

en: Error reading from pipe: %s
da: Der opstod en fejl under læsning fra datakanal: %s

en: Error reported after abort.
da: Fejl meldt tilbage efter afbrydelse.

en: Error while closing the file:
    %s
    Data may have been written or not
da: Fejl under luking af filen:
    %s
    Data er måske blevet skrevet

en: Error writing to pipe: %s
da: Der opstod en fejl under skriving til datakanal: %s

en: Esc key mode
da: Tilstand for Esc-tast

en: Event system already initialized
da: Hændelsessystem allerede initieret

en: Event system not initialized
da: Hændelsessystem ikke initieret

en: Exclamation mark
da: Udråbstegn

en: Executable &first
da: &Først kørbare

en: Existing filename (filename symlink will point to):
da: Eksisterende filnavn (filnavnet den symbolske henvisning skal pege på):

en: Existing:
da: Eksisterende:

en: Ext2lib error
da: Ext2lib-fejl

en: Extension file edit
da: Rediger filendelse

en: External command
da: Ekstern kommando

en: External panelize
da: Eksternt panelisering

en: External panelize:
    %s
da: Ekstern panelisering:
    %s

en: External panelize:
    failed to read data from child stdout:
    %s
da: Ekstern panelisering:
    Kunne ikke læse data fra barneproces' standard-uddata:
    %s

en: F&ull 8 bits input
da: F&uld 8-bit inddata

en: FATAL: not a directory:
da: KRITISK: Ikke en mappe:

en: FT&P link...
da: FT&P-henvisning...

en: FTP anonymous password:
da: Anonym adgangskode til FTP:

en: FTP directory cache timeout (sec):
da: Tidsudløb for mellemlager til FTP-mappe (sek.):

en: FTP to machine
da: FTP til maskine

en: FTP: Account required for user %s
da: FTP: Konto krævet for bruger %s

en: FTP: Password required for %s
da: FTP: Adgangskode krævet for %s

en: Failed to initialize event system
da: Kunne ikke initiere hændelsessystem

en: Failed to read data from child stdout:
    %s
da: Kunne ikke læse data fra barne-stdout:
    %s

en: Failed to run:
    %s
da: Kunne ikke køre:
    %s

en: False:
da: Falsk:

en: Faroese
da: Færøsk

en: File
da: Fil

en: File "%s" is already being edited.
    User: %s
    Process ID: %d
da: Filen »%s« er ved at blive redigeret.
    Bruger: %s
    Proces-id: %d

en: File "%s" is too large.
    Open it anyway?
da: Filen »%s« er for stor.
    Åbn den alligevel?

en: File %s is not owned by root or you or is world writable.
    Using it may compromise your security
da: Filen %s er hverken ejet af administrator, dig eller er global
    skrivbar. Brug af den kan muligvis kompromittere din sikkerhed

en: File %s was modified.
    Save before close?
da: Filen %s blev ændret.
    Gem inden lukning?

en: File &types
da: Fil&typer

en: File exists
da: Fil findes

en: File extension handlers:
da: Behandlere til filendelse:

en: File has hard-links. Detach before saving?
da: Fil har hårde henvisninger. Frigør før der gemmes?

en: File highlight
da: Filfremhævelse

en: File listin&g
da: Filvisnin&g

en: File locked
da: Fil låst

en: File name:
da: Filnavn:

en: File operations
da: Filhandlinger

en: File was modified. Save with exit?
da: Fil blev ændret. Gem under afslutning?

en: File(s) was modified. Save with exit?
da: Filer blev ændret. Gem ved afslut?

en: File: %s
da: Fil: %s

en: FileOperation|Copy
da: Kopiér

en: FileOperation|Delete
da: Slet

en: FileOperation|Move
da: Flyt

en: Filename:
da: Filnavn:

en: Files processed: %zu
da: Filer behandlet: %zu

en: Files processed: %zu / %zu
da: Behandlede filer: %zu / %zu

en: Files tagged, want to cd?
da: Filer mærket, vil du skifte mappe?

en: Filesystem: %s
da: Filsystem:  %s

en: Fill tabs with &spaces
da: Fyld tabulatoreer med &mellemrum

en: Filter command and arguments:
da: Filterkommando og argumenter:

en: Filtered view
da: Filtreret visning

en: Find *.orig after patching
da: Find *.orig efter patchning

en: Find File
da: Find fil

en: Find File: "%s"
da: Find fil: "%s"

en: Find File: "%s". Content: "%s"
da: Find fil: "%s". Indhold: "%s"

en: Find SUID and SGID programs
da: Find SUID- og SGID-programmer

en: Find rejects after patching
da: Find rester efter lapning

en: Finished
da: Færdig

en: Finished (ignored %zu directory) | Finished (ignored %zu directories)
da[0]: Færdig (ignorerede %zu mappe)
da[1]: Færdig (ignorerede %zu mapper)

en: Fir&st hit
da: &Første resultat

en: Follow &links
da: Følg &henvisninger

en: Follow s&ymlinks
da: Følg s&ymbolske links

en: For&ward to declaration
da: Frem&ad til erklæring

en: Forces xterm features
da: Fremtvinger xterm-funktioner

en: Format error on file Extensions File
da: Formatfejl på fil for filendelser

en: Found: %lu
da: Fandt: %lu

en: Free nodes:
da: Ledige knuder:

en: Free space: %s / %s (%d%%)
da: Ledig plads: %s / %s (%d%%)

en: French
da: Fransk

en: Function key 1
da: Funktionstast 1

en: Function key 10
da: Funktionstast 10

en: Function key 11
da: Funktionstast 11

en: Function key 12
da: Funktionstast 12

en: Function key 13
da: Funktionstast 13

en: Function key 14
da: Funktionstast 14

en: Function key 15
da: Funktionstast 15

en: Function key 16
da: Funktionstast 16

en: Function key 17
da: Funktionstast 17

en: Function key 18
da: Funktionstast 18

en: Function key 19
da: Funktionstast 19

en: Function key 2
da: Funktionstast 2

en: Function key 20
da: Funktionstast 20

en: Function key 21
da: Funktionstast 21

en: Function key 22
da: Funktionstast 22

en: Function key 23
da: Funktionstast 23

en: Function key 24
da: Funktionstast 24

en: Function key 3
da: Funktionstast 3

en: Function key 4
da: Funktionstast 4

en: Function key 5
da: Funktionstast 5

en: Function key 6
da: Funktionstast 6

en: Function key 7
da: Funktionstast 7

en: Function key 8
da: Funktionstast 8

en: Function key 9
da: Funktionstast 9

en: GNU Midnight Commander
    is already running on this terminal.
    Subshell support will be disabled.
da: GNU Midnight Commander
    kører allerede på denne terminal.
    Understøttelse af underskal vil blive deaktiveret.

en: German
da: Tysk

en: Getting file
da: Henter fil

en: Go to matching &bracket
da: Gå til mat&chende parentes

en: Goto
da: Gå til

en: Goto line
da: Gå til linje

en: Goto line (left)
da: Gå til linje (venstre)

en: Goto line (right)
da: Gå til linje (højre)

en: Great than
da: Større end

en: Great! You have a complete terminal database!
    All your keys work well.
da: Godt! Du har en komplet terminaldatabase!
    Alle tasterne virker fint.

en: Greek
da: Græsk

en: Grepping in %s
da: Kører grep i %s

en: Group
da: Gruppe

en: Group "%s" is not empty.
    Remove it?
da: Gruppen "%s" er ikke tom.
    Fjern den?

en: Group name
da: Gruppenavn

en: Group name:
da: Gruppenavn:

en: H&intbar visible
da: &Fiflinje synlig

en: He&xadecimal
da: &Hexadecimal

en: He&xadecimal offset
da: &Heksadecimal forskydning

en: Help
da: Hjælp

en: Help file format error
da: Formatfejl i hjælpefil

en: Hex pattern error at position %d:
    %s.
da: Fejl i heksmønster ved placering %d:
    %s.

en: Highlighting groups file edit
da: Filredigering af fremhævede grupper

en: History
da: Historik

en: Home directory path is not absolute
da: Hjemmemappesti er ikke absolut

en: Home directory:
da: Hjemmemappe:

en: Home on keypad
da: Home på numerisk tastatur

en: Hotlist Load
da: Hotlistindlæsning

en: Huge_file
da: Kæmpe _fil

en: Ignore &all
da: Ignorer &alle

en: Ignore &space change
da: Ignorer &mellemrumsændring

en: Ignore all &whitespace
da: Ignorer alle &blanktegn

en: Ignore tab &expansion
da: Ignorer tab-&udvidelse

en: Immutable
da: Uforanderlig

en: In se&lection
da: I &markering

en: Incomplete file was retrieved
da: En ufuldstændig fil blev hentet

en: Inconsistent archive
da: Inkonsistent arkiv

en: Inconsistent hardlinks of
    %s
    in cpio archive
    %s
da: Inkonsistente hårde henvisninger
    for %s
    i cpio-arkiv
    %s

en: Inconsistent tar archive
da: Inkonsistent tar-arkiv

en: Indexed directory
da: Indekseret mappe

en: Inode has inline data
da: Inode har inline-data

en: Inode uses extents
da: Inode bruger extents

en: Input / display codepage:
da: Tegnsæt for inddata/visning:

en: Insert &date/time
da: Indsæt &dato/tid

en: Insert &literal...
da: Indsæt &litteral...

en: Insert file
da: Indsæt fil

en: Insert literal
da: Indsæt konstantværdi

en: Insert on keypad
da: Insert på numerisk tastatur

en: Internal bug: Double start of link area
da: Intern fejl: Dobbeltstart på henvisningsområde

en: Internal error:
da: Intern fejl:

en: Invalid character
da: Ugyldigt tegn

en: Invalid source pattern '%s'
da: Ugyldigt kildemønster '%s'

en: Invalid token number %d
da: Ugyldigt symbolantal %d

en: Invalid value
da: Ugyldig værdi

en: It seems that all your keys already
    work fine. That's great.
da: Det ser ud til, at alle dine taster 
    allerede virker fint. Det er godt.

en: Italian
da: Italiensk

en: Journaled data
da: Journaliseret data

en: L&ynx-like motion
da: L&ynx-lignende navigation

en: Label for "%s":
da: Etikette for »%s«:

en: Language
da: Sprog

en: Launches the file viewer on a file
da: Bruger filfremviseren på en fil

en: Learn &keys...
da: L&ær taster...

en: Learn keys
da: Lær taster

en: Left arrow
da: Venstre pil

en: Left arrow keypad
da: Venstre pil på numerisk tastatur

en: Left brace
da: Venstre krøllede parentes

en: Left bracket
da: Venstre klamme

en: Left parenthesis
da: Venstre parentes

en: Less than
da: Mindre end

en: Link
da: Henvisninger

en: Link %s to:
da: Henvis %s til:

en: Links:      %d
da: Henvisninger:      %d

en: Listing format
da: Listeformat

en: Load
da: Indlæs

en: Load definitions of key bindings from specified file
da: Indlæs definitioner på genvejstaster fra angivet fil

en: Load file
da: Indlæs fil

en: Load syntax file
da: Indlæs syntaksfil

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Loading: %3d%%
da: Indlæser: %3d%%

en: Location:   %Xh:%Xh
da: Placering:   %Xh:%Xh

en: Log ftp dialog to specified file
da: Gem ftp-dialog i angivet fil

en: MC was unable to write %s file,
    your old hotlist entries were not deleted
da: MC kunne ikke skrive %s-filen,
    dine gamle hotliste-poster blev slettet

en: Ma&rk moves down
da: &Marker bevægelser ned

en: Macro not deleted
da: Makro blev ikke slettet

en: Mail
da: Post

en: Main options
da: De vigtigste indstillinger

en: Malformed regular expression
da: Forkert udformet regulært udtryk

en: Mark &all
da: Marker &alle

en: Memory exhausted!
da: Der er ikke mere hukommelse!

en: Menu edit
da: Menuredigering

en: Mi&x all files
da: &Miks alle filer

en: Midnight Commander is being shut down.
    Save modified file %s?
da: Midnight Commander bliver lukket ned.
    Gem ændret fil %s?

en: Midnight Commander is being shut down.
    Save modified file(s)?
da: Midnight Commander bliver lukket ned.
    Gem ændrede filer?

en: Midnight Commander is being shut down.
    Save modified file?
da: Midnight Commander er ved at lukke ned.
    Gem ændret fil?

en: Misspelled
da: Stavefejl

en: Mkdi&r autoname
da: &Mkdir autonavngiving

en: Mo&ve
da: &Flyt

en: Mode:       %s (%04o)
da: Tilstand:   %s (%04o)

en: Modified git files
da: Ændrede git-filer

en: Modified:   %s
da: Redigeret:  %s

en: More parsing errors will be ignored.
da: Flere fortolkningsfejl vil blive ignoreret.

en: Move "%s" directory to:
da: Flyt mappen »%s« til:

en: Moving %s
da: Flytter %s

en: Name
da: Navn

en: Name of new group:
da: Navn på ny gruppe:

en: Name:
da: Navn:

en: New     :
da: Ny      :

en: New &entry
da: Nyt &menupunkt

en: New &group
da: Ny &gruppe

en: New hotlist entry
da: Nyt menupunkt i hotlisten

en: New hotlist group
da: Ny hotlist-gruppe

en: No COW
da: Ingen COW

en: No arguments given to the viewer.
da: Ingen argumenter givet til fremviseren.

en: No dump
da: Ingen dump

en: No node information
da: Ingen knudeinformation

en: No space information
da: Ingen pladsinformation

en: No suitable entries found in %s
da: Ingen egnede punkter fundet i %s

en: No tail merging
da: Ingen tail-sammenlægning

en: No update atime
da: Ingen opdaterings-atime

en: No&rmal
da: &Normal

en: NoName
da: IntetNavn

en: Non&e
da: Ing&en

en: Norwegian
da: Norsk

en: Not an xterm or Linux console;
    the subshell cannot be toggled.
da: Ikke en xterm eller Linuxkonsol;
    underskallen kan ikke skiftes.

en: Not implemented yet
da: Endnu ikke implementeret

en: Num of replace tokens not equal to num of found tokens
da: Antal erstatningssymbler svarer ikke til antallet af fundne symboler

en: Number out of range (should be in byte range, 0 <= n <= 0xFF, expressed in hex)
da: Tal udenfor område (skal være i byteområde, 0 <= n <= 0xFF, udtrykt i hex)

en: Number sign #
da: Taltegn #

en: On dum&b terminals
da: På &dumme terminaler

en: Open files
da: Åbn filer

en: Other 8 bit
da: Andre 8-bit

en: Other command
da: Andre kommandoer

en: Other options
da: Andre indstillinger

en: Output lines:
da: Uddatalinjer:

en: Overwrite all files?
da: Overskriv alle filerne?

en: Overwrite this file?
da: Overskriv filen?

en: Owner
da: Ejer

en: Owner name
da: Ejernavn

en: Owner name:
da: Ejernavn:

en: Owner:      %s/%s
da: Ejer:       %s/%s

en: Pa&ge scrolling
da: &Siderulning

en: Pa&ste from clipfile
da: &Indsæt fra udklipsfil

en: Page Down keypad
da: Page Down på numerisk tastatur

en: Page Up keypad
da: Page Up på numerisk tastatur

en: Pane&lize
da: Pane&liser

en: Panel options
da: Panelindstillinger

en: Panel split
da: Panelopdeling

en: Paneli&ze
da: Paneli&sér

en: Panelize
da: Panelisér

en: Panels:
da: Paneler:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Paste output of external command
da: Indsæt uddata på ekstern kommando

en: Pause after run
da: Pause efter kørsel

en: Pe&rcents
da: &Procenter

en: Percent sign
da: Procenttegn

en: Perm
da: Rett

en: Permanently added
    %s (%s)
    to the list of known hosts.
da: Tilføjede varigt
    %s (%s)
    til listen over kendte værter.

en: Permission
da: Rettighed

en: Permissions (octal):
da: Rettigheder (oktal):

en: Permissions (octal): %o
da: Rettigheder (oktal): %o

en: Pers&istent selection
da: &Fast markering

en: Pipe
da: Lodret streg

en: Pipe failed
da: Datakanal fejlede

en: Please press the %s
    and then wait until this message disappears.
    
    Then, press it again to see if OK appears
    next to its button.
    
    If you want to escape, press a single Escape key
    and wait as well.
da: Tryk venligst på %s
    og vent så indtil denne meddelelse forsvinder.
    
    Tryk så på den igen for at se om OK kommer frem
    ved siden af dets knappe.
    
    Hvis du vil afbryde, tryk på knappen Escape
    og vent ligeledes.

en: Polish
da: Polsk

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: Premature end of cpio archive
    %s
da: Præmatur slutning på cpio-arkiv
    %s

en: Preserve &attributes
da: Bevar &attributter

en: Press all the keys mentioned here. After you have done it, check
    which keys are not marked with OK. Press space on the missing
    key, or click with the mouse to define it. Move around with Tab.
da: Tryk på alle tasterne som er nævnt nedenfor. Efter du har gjort det, så tjek
    hvilke taster som ikke er mærket med OK. Tryk på mellemrum på den manglende
    tast, eller klik med musen for at definere den. Flyt rundt med tabulator.

en: Press any key to continue...
da: Tryk på en tast for at fortsætte...

en: Press any key:
da: Tryk på en tast:

en: Press macro hotkey:
da: Tast makrogenvej:

en: Press the macro's new hotkey:
da: Tast makroens nye genvej:

en: Prime
da: Primtal

en: Print configure options
da: Udskriv konfigurationsindstillinger

en: Print data directory
da: Udskriv datamappe

en: Print extended info about used data directories
da: Udskriv udvidet information om brugte datamapper

en: Print last working directory to specified file
da: Udskriv sidste arbejdsmappe til angivet fil

en: Profile root directory:
da: Profilens rodmappe:

en: Project hierarchy
da: Projekthierarki

en: Question mark
da: Spørgsmålstegn

en: Quick cd
da: Hurtig mappeskift

en: Quick search
da: Hurtig søgning

en: Quit
da: Afslut

en: Quotation mark
da: Anførselstegn

en: Re&gular expression
da: &Regulært udtryk

en: Re&verse files only
da: Kun &omvendte filer

en: Reading failed
da: Læsning fejlede

en: Record/Repeat &actions
da: Optag/gentag &handlinger

en: Reget failed, about to overwrite file
da: Reget fejlede, fil er i færd med at blive overskrevet

en: Regular expression error
da: Fejl i regulært udtryk

en: Relative symlin&k
da: Relative symbols&ke henvisninger

en: Repeat last commands
da: Gentag de sidste kommandoer

en: Repeat times:
da: Gentag antal gange:

en: Replace
da: Erstat

en: Replace with:
da: Erstat med:

en: Request to run in color mode
da: Forsøg at køre med farver

en: Requests to run in black and white
da: Kør i sort-hvid

en: Resets soft keys on HP terminals
da: Genstarter softtaster på HP-terminaler

en: Resolving symlink...
da: Læser symbolsk henvisning...

en: Right arrow
da: Højre pil

en: Right arrow keypad
da: Højre pil på numerisk tastatur

en: Right brace
da: Højre krøllede parentes

en: Right bracket
da: Højre klamme

en: Right parenthesis
da: Højre parentes

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Rotating d&ash
da: Roterende &bindestreg

en: Run sort
da: Udfør sortering

en: Running
da: Kører

en: Russian
da: Russisk

en: S&et marked
da: Sæ&t markerede

en: S&hell link...
da: S&kalhenvisning...

en: S&hell patterns
da: &Skalmønstre

en: S&ingle press
da: &Et tryk

en: S&kip
da: S&pring over

en: S&kip hidden
da: S&pring skjulte over

en: S&maller
da: &Mindre

en: S&pell check
da: Sta&vekontrol

en: S&uspend
da: &Suspendér

en: S&wap panels
da: &Skift paneler

en: S&yntax file
da: S&yntaksfil

en: SFS virtual file system:
    %s
da: Virtuelt SFS-filsystem:
    %s

en: SFTP li&nk...
da: SFTP-li&nk ...

en: SFTP to machine
da: SFTP til maskine

en: SUB-DIR
da: UNDERMAPPE

en: SYMLINK
da: SYMBOLSKHENVISNING

en: Sa&fe delete
da: &Sikker sletning

en: Safe overwrite
da: Sikker overskrivning

en: Save &as...
da: Gem &som...

en: Save &mode...
da: Gem&tilstand...

en: Save As
da: Gem som

en: Save as
da: Gem som

en: Save block
da: Gem blok

en: Save file
da: Gem fil

en: Save file &position
da: Gem fil&placering

en: Save macro
da: Gem makro

en: Screen lis&t
da: Skærmlis&te

en: Screen size %dx%d is not supported.
    Check the TERM environment variable.
da: Skærmstørrelsen %dx%d understøttes ikke.
    Tjek TERM-miljøvariabelen.

en: Screens
da: Skærme

en: Sea&rch for content
da: S&øg efter indhold

en: Search
da: Søg

en: Search &again
da: Søg &igen

en: Search done
da: Søgning færdig

en: Search is disabled
da: Søgning er deaktiveret

en: Search string not found
da: Søgestreng blev ikke fundet

en: Searching
da: Søger

en: Searching %s
da: Søger i %s

en: Searching %s: %3d%%
da: Søger %s: %3d%%

en: Secure deletion
da: Sikker sletning

en: Select
da: Vælg

en: Select &group
da: Vælg &gruppe

en: Select compare method:
da: Vælg sammenligningsmetode:

en: Select language
da: Vælg sprog

en: Semicolon
da: Semikolon

en: Set &all
da: &Sæt alle

en: Set &groups
da: Sæt &grupper

en: Set &users
da: Sæt br&ugere

en: Set COLORTERM=truecolor if your terminal really supports true colors.
da: Sæt COLORTERM=truecolor hvis din terminal virkeligt understøtter ægte farver.

en: Setup
da: Opsætning

en: Setup saved to %s
da: Opsætning gemt til %s

en: Shell link to machine
da: Skalhenvisning til maskine

en: Shift
da: Skift

en: Show &backup files
da: Vis &sikkerhedskopifiler

en: Show &hidden files
da: Vis &skjulte filer

en: Show directory s&izes
da: Vis &mappestørrelser

en: Show mc with specified skin
da: Vis mc med angivet tema

en: Show mi&ni-status
da: Vis mi&nistatus

en: Simple s&wap
da: Enkel &ombytning

en: Size
da: Størrelse

en: Size:       %s
da: Størrelse:  %s

en: Ski&p all
da: &Spring over alle

en: Skin:
da: Tema:

en: Skins
da: Temaer

en: Slash key
da: Skråstreg

en: Slovak
da: Slovakisk

en: Sorry, I could not put the job in background
da: Beklager. Jeg kunne ikke placere jobbet i baggrunden

en: Sorry, we cannot do password authenticated connections for now.
da: Beklager, vi kan ikke lave adgangskodebekræftede forbindelser endnu.

en: Sort
da: Sortér

en: Sort block
da: Sorter blok

en: Sort order
da: Sorteringsrækkefølge

en: Sort returned non-zero: %s
da: Sortering returnerede ikke-nul: %s

en: Source
da: Kilde

en: Source "%s" is not a directory
    %s
da: Kilde »%s« er ikke en mappe
    %s

en: Space key
da: Mellemrum

en: Spanish
da: Spansk

en: Specifies a color configuration
da: Specificerer en farveindstilling

en: Standard Colors:
       black, gray, red, brightred, green, brightgreen, brown,
       yellow, blue, brightblue, magenta, brightmagenta, cyan,
       brightcyan, lightgray and white
    
    Extended colors, when 256 colors are available:
       color16 to color255, or rgb000 to rgb555 and gray0 to gray23
    
    Attributes:
       bold, italic, underline, reverse, blink; append more with '+'
da: Standardfarver:
       black, gray, red, brightred, green, brightgreen, brown,
       yellow, blue, brightblue, magenta, brightmagenta, cyan,
       brightcyan, lightgray og white
    
    Udvidede farver, når 256 farver er tilgængelig:
       color16 til color255, eller rgb000 til rgb555 og gray0 til gray23
    
    Attributter:
       bold, italic, underline, reverse, blink; tilføj flere med '+'

en: Start at:
da: Start ved:

en: Starting linear transfer...
da: Begynder lineær overførsel...

en: Stopped
da: Stoppet

en: Strip &trailing carriage return
da: Fjern &efterfølgende returtegn

en: Subgroup - press ENTER to see list
da: Undergruppe - tryk RETUR for at se listen

en: Subject
da: Emne

en: Suggest
da: Foreslå

en: Swedish
da: Svensk

en: Switch &panels on/off
da: Slå &paneler til/fra

en: Symbolic link
da: Symbolsk henvisning

en: Symbolic link filename:
da: Filnavn for symbolsk henvisning:

en: Symlink '%s' points to:
da: Symbolsk henvisning '%s' peger til:

en: Synchronous directory updates
da: Synkrone mappeopdateringer

en: Synchronous updates
da: Synkrone opdateringer

en: Synta&x highlighting
da: Synta&ksfremhævelse

en: Syntax &highlighting...
da: Syntaks&fremhævelse...

en: Syntax file edit
da: Redigering af syntaksfil

en: System data
da: Systemdata

en: Tab key
da: Tabulatortast

en: Tab spacing:
da: Tabulatormellemrum:

en: Tabulation
da: Tabulering

en: Target
da: Mål

en: Teach me a key
da: Lær mig en tast

en: Temporary files will be created in %s
da: Midlertidige filer vil blive oprettet i %s

en: Temporary files will not be created
da: Midlertidige filer vil ikke blive oprettet

en: Terminal options
da: Terminalindstillinger

en: The %%var macro has no default
da: Makroen %%var har ingen standard

en: The %%var macro has no variable
da: Makroen %%var har ingen variabel

en: The Commander can't change to the directory that
    the subshell claims you are in. Perhaps you have
    deleted your working directory, or given yourself
    extra access permissions with the "su" command?
da: Commander kan ikke skifte til mappen, som underskallen
    hævder, du befinder dig i. Måske har du slettet din
    arbejdsmappe, eller givet dig selv ekstra
    adgangsrettigheder med kommandoen »su«?

en: The Midnight Commander
da: Midnight Commander

en: The TERM environment variable is unset!
da: TERM-miljøvariabelen er ikke sat!

en: The authenticity of host
    %s (%s)
    can't be established!
    %s key fingerprint hash is
    SHA1:%s.
    Do you want to add it to the list of known hosts and continue connecting?
da: Autenciteten af værten
    %s (%s)
    kan ikke godtgøres
    %s fingeraftrykshash på nøgle er
    SHA1: %s
    Vil du føje det til listen over kendte værter og fortsætte med at tilslutte?

en: The file has been modified in the meantime. Save anyway?
da: Filen er blevet ændret i mellemtiden. Gem alligevel?

en: The file you are saving does not end with a newline.
da: Filen du gemmer slutter ikke med en nylinje.

en: The format of the
    %s
    file has changed with version 4.0.
    You may either want to copy it from
    %s%s
    or use that file as an example of how to write it.
da: Formatet på
    %s
    filen er ændret med version 4.0.
    Du kan enten kopiere den fra
    %s%s
    eller bruge denne fil som eksempel på, hvordan den skal skrives.

en: The format of the
    %s%s
    file has changed with version 4.0.
    It seems that the installation has failed.
    Please fetch a fresh copy from the Midnight Commander package.
da: Formatet på
    %s%s
    filen er ændret med version 4.0.
    Det ser ud som om installeringen fejlede.
    Hent en frisk kopi fra Midnight Commander-pakken.

en: The shell is already running a command
da: Skallen kører allerede en kommando

en: The shell is still active. Quit anyway?
da: Skallen er stadig aktiv. Afslut alligevel?

en: This function is not implemented
da: Denne funktion er ikke implementeret

en: Tilda
da: Tilde

en: Time: %s
da: Tid: %s

en: Time: %s %s
da: Tid: %s %s

en: Time: %s %s (%s)
da: Tid: %s %s (%s)

en: Time: %s (%s)
da: Tid: %s (%s)

en: Timeout for freeing VFSs (sec):
da: Tidsudløb til frigørelse af VFS'er (sek.):

en: Timeout:
da: Tidsudløb:

en: To
da: Til

en: To run on slow terminals
da: For at køre på langsomme terminaler

en: To&ggle mark
da: Skift &mærke

en: Toggle s&yntax highlighting
da: Skift s&yntaksfremhævelse

en: Top level group
da: Topniveaugruppe

en: Top of directory hierarchies
da: Øverst i mappehierarkier

en: Tries to use an old highlight mouse tracking
da: Prøver at bruge en gammel fremhævelse af musesporing

en: Tries to use termcap instead of terminfo
da: Prøver at bruge termcap i stedet for terminfo

en: True color not supported in this slang version.
da: Ægte farver understøttes ikke i denne version af slang.

en: True color not supported with ncurses.
da: Ægte farver understøttes ikke med ncurses.

en: True:
da: Sand:

en: Two files are needed to compare
da: To filer kræves for sammenligning

en: Two files are required to invoke the diffviewer.
da: Der kræves to filer for at aktivere diff-fremviseren.

en: Type &writer wrap
da: &Skrivemaskine-ombrydning

en: Type 'exit' to return to the Midnight Commander
da: Skriv 'exit' for at vende tilbage til Midnight Commander

en: U&nselect group
da: &Fravælg gruppe

en: UP--DIR
da: OPMAPPE

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Unable to create event '%s'!
da: Kan ikke oprette hændelsen '%s'!

en: Unable to create group '%s' for events!
da: Kan ikke oprette gruppen '%s' for hændelser!

en: Unable to load '%s' skin.
    Default skin has been loaded
da: Kan ikke indlæse temaet »%s«.
    Standardtemaet er indlæst

en: Unable to parse '%s' skin.
    Default skin has been loaded
da: Kan ikke fortolke temaet »%s«.
    Standardtemaet er indlæst

en: Unable to save setup to %s
da: Kan ikke gemme opsætning til %s

en: Unable to save to file
da: Kan ikke gemme fil

en: Unable to use '%s' skin with 256 colors support
    on non-256 colors terminal.
    Default skin has been loaded
da: Kan ikke bruge »%s«-tema med understøttelse af
    256 farver, på terminal som ikke er bruger 256 farver.
    Standardtema er blevet indlæst

en: Unable to use '%s' skin with true colors support:
    %s
    Default skin has been loaded
da: Kan ikke bruge '%s'-temaet med understøttelse af ægte farver:
    %s
    Standardtemaet er blevet indlæst

en: Undelete
da: Gendan

en: Undelete files on an ext2 file system
da: Gendan filer på et ext2-filsystem

en: Underline
da: Understregning

en: Understrike
da: Bundstreg

en: Unexpected EOF on archive file
da: Uventet EOF i arkivfilen

en: Unexpected end of file
    %s
da: Uventet EOF
    %s

en: Unexpected error in select() reading data from a child process:
    %s
da: Uventet fejl i select() læser data fra en underproces:
    %s

en: Unexpected error in waitpid():
    %s
da: Uventet fejl i waitpid():
    %s

en: Unknown error in child
da: Ukendt fejl i underproces

en: Unknown tag on display format:
da: Ukendt mærke på visningsformat:

en: Unmar&k
da: Fjern mark&ering

en: Unmatched quotes character
da: Ikke matchet citationstegn

en: Unselect
da: Fravælg

en: Up arrow
da: Pil op

en: Up arrow keypad
da: Pil op på numerisk tastatur

en: Use &passive mode
da: Brug &passiv tilstand

en: Use SI si&ze units
da: Brug SI &størrelsesenheder

en: Use internal edi&t
da: Brug intern &redigering

en: Use internal vie&w
da: Brug intern &visning

en: Use panel sort mo&de
da: Brug &panelsorteringstilstand

en: Use passive mode over pro&xy
da: Brug passiv tilstand over pro&xy

en: Use stickchars to draw
da: Brug tændstiktegn til at tegne

en: User &mini status
da: &Ministatus for bruger

en: User data
da: Brugerdata

en: User menu
da: Brugermenu

en: User name
da: Brugernavn

en: User supplied format looks invalid, reverting to default.
da: Brugerdefineret format ser ugyldigt ud, bruger standard.

en: Using the fast reload option may not reflect the exact
    directory contents. In this case you'll need to do a
    manual reload of the directory. See the man page for
    the details.
da: Brug af indstilligen hurtig genindlæsning vil ikke
    nødvendigvis afspejle mappeindholdet. Hvis du ønsker
    dette så foretag en manuel genindlæsning af mappen.
    Se manualsiden for detaljer.

en: VFS plugins and scripts:
da: VFS-plugins og -scripts:

en: Verity protected inode
da: Verity-beskyttet inode

en: Vie&w file...
da: &Vis fil...

en: View file
da: Vis fil

en: View:
da: Vis:

en: Viewed/edited files hi&story
da: Viste/redigerede &filhistorik

en: Virtual File System Setting
da: Opsætning af virtuelt filsystem

en: Virtual File Systems:
da: Virtuelle filsystemer:

en: Visible &tabs
da: Synlige &tabulatorer

en: Waiting to retry... %d (Control-G to cancel)
da: Venter på at prøve igen... %d (Control-G for at annullere)

en: Warning
da: Advarsel

en: Warning -- ignoring file
da: Advarsel - ignorerer fil

en: Warning: Cannot change to %s.
da: Advarsel: Kunne ikke skifte til %s.

en: Warning: Invalid flag %c in %s:
    %s
da: Advarsel: Ugyldigt flag %c i %s:
    %s

en: Warning: Invalid line in %s:
    %s
da: Advarsel: Ugyldig linje i %s:
    %s

en: Warning: cannot load codepages list
da: Advarsel: kan ikke indlæse tegnsæt-liste

en: Warning: cannot open %s directory
da: Advarsel: Kan ikke åbne mappen %s

en: Welsh
da: Walisisk

en: Which extension file you want to edit?
da: Hvilken filendelse ønsker du at redigere?

en: Which highlighting file you want to edit?
da: Hvilken fremhvæet fil ønsker du at redigere?

en: Which menu file do you want to edit?
da: Hvilken menufil ønsker du at redigere?

en: Which syntax file you want to edit?
da: Hvilken syntaksfil ønsker du at redigere?

en: Wil&dcard search
da: &Jokertegnsøgning

en: With builtin Editor
da: Med indbygget editor

en: With builtin Editor and Aspell support
da: Med indbygget editor og understøttelse af Aspell

en: With ext2fs attributes support
da: Med understøttelse af ext2fs-attributter

en: With internationalization support
da: Med understøttelse af internationalisering

en: With mouse support on xterm
da: Med understøttelse af mus i xterm

en: With mouse support on xterm and Linux console
da: Med understøttelse af mus i xterm og på Linuxkonsollen

en: With multiple codepages support
da: Med understøttelse af flere tegnsæt

en: With optional subshell support
da: Med valgfri understøttelse af underskal

en: With subshell support as default
da: Med understøttelse af underskal som standard

en: With support for X11 events
da: Med understøttelse af X11-hændelser

en: With support for background operations
da: Med understøttelse af baggrundshandlinger

en: Word wrap line length:
da: Linjelængde for ordombrydning:

en: Wrap mode
da: Ombrydningstilstand

en: You have %zu opened screen. Quit anyway? | You have %zu opened screens. Quit anyway?
da[0]: Du har %zu åben skærm. Afslut alligevel?
da[1]: Du har %zu åbne skærme. Afslut alligevel?

en: You have an outdated %s file.
    Midnight Commander now uses %s file.
    Please copy your modifications of the old file to the new one.
da: Du har en forældet %s-fil.
    Midnight Commander bruger nu %s-fil
    Kopier dine ændringer i den gamle fil til den nye fil-

en: You have entered "%s"
da: Du har indtastet »%s«

en: You have to chdir to extract files first
da: Du skal chdir for først at udtrække filer

en: You must first highlight a block of text
da: Du skal først fremhæve en tekstblok

en: Your terminal doesn't even seem to support 256 colors.
da: Din terminal ser ikke ud til at understøtte 256 farver.

en: [+lineno] file1[:lineno] [file2[:lineno]...]
da: [+linjenr.] fil1[:linjenr.] [fil2[:linjenr.]...]

en: [NoName]
da: [IntetNavn]

en: [dev]
da: [enh.]

en: [this_dir] [other_panel_dir]
da: [denne_mappe] [andet_panel_mappe]

en: columns
da: kolonner

en: directories
da: mapper

en: directory
da: mappe

en: e&xecute/search by owner
da: &udfør/søg efter ejer

en: edit symlink, unable to remove %s: %s
da: rediger symbolsk henvisning, kan ikke fjerne %s: %s

en: edit symlink: %s
da: rediger symbolsk henvisning: %s

en: execu&te/search by group
da: u&dfør/søg efter gruppe

en: execute/searc&h by others
da: ud&før/søg efter andre

en: file
da: fil

en: file1 file2
da: fil1 fil2

en: files
da: filer

en: files/directories
da: filer/mapper

en: fish: Disconnecting from %s
da: fisk: Afkobler fra %s

en: fish: Getting host info...
da: fisk: Indhenter værtsinformation...

en: fish: Handshaking version...
da: fisk: Håndrystende version...

en: fish: Local read failed, sending zeros
da: fisk: Lokal læsning fejlede, sender nuller

en: fish: Password is required for %s
da: fisk: Adgangskode er krævet for %s

en: fish: Reading directory %s...
da: fisk: Læser mappe %s...

en: fish: Sending initial line...
da: fisk: Sender begyndelseslinje...

en: fish: Sending password...
da: fisk: Sender adgangskode...

en: fish: Waiting for initial line...
da: fisk: Venter på begyndelseslinje...

en: fish: store %s: sending command...
da: fisk: gem %s: sender kommando...

en: fish: storing file
da: fisk: gemmer fil

en: ftpfs: CWD failed.
da: ftpfs: CWD mislykkedes.

en: ftpfs: Disconnecting from %s
da: ftpfs: Afkobler fra %s

en: ftpfs: Invalid host name.
da: ftpfs: Ugyldigt værtsnavn.

en: ftpfs: Login incorrect for user %s
da: ftpfs: Forkert logind for bruger %s

en: ftpfs: Reading FTP directory %s... %s%s
da: ftpfs: Læser FTP-mappe %s... %s%s

en: ftpfs: abort error: %s
da: ftpfs: Afbrydelsesfejl: %s

en: ftpfs: abort failed
da: ftpfs: Afbryd mislykkedes

en: ftpfs: aborting transfer.
da: ftpfs: Afbryder overførsel.

en: ftpfs: connection interrupted by user
da: ftpfs: Forbindelse afbrudt af bruger

en: ftpfs: connection to server failed: %s
da: ftpfs: Forbindelse til server mislykkedes: %s

en: ftpfs: could not create socket: %s
da: ftpfs: Kunne ikke oprette sokkel: %s

en: ftpfs: could not get socket name: %s
da: ftpfs: kunne ikke finde navn på sokkel: %s

en: ftpfs: could not make address-to-name translation: %s
da: ftpfs: kunne ikke foretage adresse-til-navn-oversættelse: %s

en: ftpfs: could not reconnect to server
da: ftpfs: kunne ikke gentilslutte til server

en: ftpfs: could not setup passive mode
da: ftpfs: Kunne ikke indstille passiv tilstand

en: ftpfs: couldn't resolve symlink
da: ftpfs: Kunne ikke slå symbolsk henvisning op

en: ftpfs: failed; nowhere to fallback to
da: ftpfs: Fejlede; ingen steder at falde tilbage på

en: ftpfs: invalid address family
da: ftpfs: Ugyldig adressefamilie

en: ftpfs: logged in
da: ftpfs: Logget ind

en: ftpfs: making connection to %s
da: ftpfs: Laver forbindelse til %s

en: ftpfs: sending login name
da: ftpfs: Sender logindnavn

en: ftpfs: sending user account
da: ftpfs: Sender brugerkonto

en: ftpfs: sending user password
da: ftpfs: Sender brugeradgangskode

en: ftpfs: storing file
da: ftpfs: Gemmer fil

en: ftpfs: try reconnect to server, attempt %u
da: ftpfs: prøver at gentilslutte til server, forsøg %u

en: group
da: gruppe

en: link: %s
da: henvisning: %s

en: mail -s <subject> -c <cc> <to>
da: post -s <emne> -c <cc> <til>

en: no more memory while reallocating array
da: ikke mere hukommelse under reallokering af matrice

en: non-local vfs
da: vfs der ikke er lokal

en: not enough memory
da: ikke nok hukommelse

en: other
da: andre

en: owner
da: ejer

en: rea&d by group
da: læs af &gruppe

en: read &by others
da: læs af &andre

en: set &group ID on execution
da: sæt &gruppe-id ved eksekvering

en: set &user ID on execution
da: sæt &bruger-id ved eksekvering

en: sftp: (Ctrl-G break) Listing... %s
da: sftp: (Ctrl-G break) Liste... %s

en: sftp: Enter passphrase for %s
da: sftp: Indtast adgangskode til %s

en: sftp: Enter password for %s
da: sftp: Indtast adgangskode til %s

en: sftp: Invalid host name.
da: sftp: ugyldigt værtsnavn.

en: sftp: Listing done.
da: sftp: Liste færdig.

en: sftp: No file handler data present for reading file
da: sftp: Ingen tilgængelig filbehandlerdata til læsning af fil

en: sftp: Passphrase is empty.
da: sftp: Adgangskoden er tom.

en: sftp: Password is empty.
da: sftp: Adgangskoden er tom.

en: sftp: Unable to get current user name.
da: sftp: Kan ikke hente nuværende brugernavn.

en: sftp: an error occurred while reading %s: %s
da: sftp: der opstod en fejl under læsning af %s: %s

en: sftp: can't compute host key fingerprint hash
da: sftp: kan ikke beregne fjernværtens fingeraftrykshash

en: sftp: cannot get the remote host key
da: sftp: kan ikke hente fjernværtens nøgle

en: sftp: connection interrupted by user
da: sftp: forbindelse afbrudt af bruger

en: sftp: connection to server failed: %s
da: sftp: forbindelse til server mislykkedes: %s

en: sftp: failed to convert remote host IP address into text form
da: sftp: kunne ikke omdanne fjernværtens IP-adresse til tekstform

en: sftp: failure establishing SSH session
da: sftp: kunne ikke oprette en SSH-session

en: sftp: found host key of unsupported type: RSA1
da: sftp: fandt en type nøgle på vært, som ikke er understøttet: RSA1

en: sftp: host key verification failed
da: sftp: verificering af værtsnøgle mislykkedes

en: sftp: making connection to %s
da: sftp: opretter forbindelse til %s

en: sftp: socket error: %s
da: sftp: fejl ved sokkel: %s

en: sftp: unknown host key type:
da: sftp: ukendt type på værts nøgle:

en: sftp: unsupported key type, can't check remote host key
da: sftp: nøgletype er ikke understøttet, kan ikke kontrollere fjernværtens nøgle

en: sort|a
da: l

en: sort|e
da: u

en: sort|h
da: æ

en: sort|i
da: i

en: sort|m
da: m

en: sort|n
da: n

en: sort|s
da: s

en: sort|u
da: u

en: sort|v
da: v

en: symlink: %s
da: symbolsk henvisning: %s

en: to:
da: til:

en: undelfs: error
da: undelfs: Fejl

en: undelfs: loading deleted files information %d inodes
da: undelfs: Henter information om slettede filer %d inoder

en: undelfs: reading block bitmap...
da: undelfs: Læser blok-bitmap...

en: undelfs: reading inode bitmap...
da: undelfs: Læser inode-bitmap...

en: vfs_info is not fs!
da: vfs_info er ikke fs!

en: while allocating block buffer
da: under allokering af blokmellemlager

en: while calling ext2_block_iterate %d
da: under kald af ext2_block_iterate %d

en: while doing inode scan %d
da: under udførsel af inode-skan %d

en: while iterating over blocks
da: under gentagelser over blokke

en: while starting inode scan %d
da: under opstart af inode-skan %d

en: wr&ite by others
da: skriv af a&ndre

en: write by grou&p
da: skriv af g&ruppe

en: ~/.netrc file has incorrect mode
    Remove password or correct mode
da: Filen ~/.netrc har ukorrekt tilstand
    Fjern adgangskode eller tilpas tilstand
