Midnight Commander - en to sv translation catalogue (1130 entries)

en: 
    Failed while close:
    %s
sv: 
    Misslyckades under stängning:
    %s

en: 
    Please send any bug reports (including the output of 'mc -V')
    as tickets at www.midnight-commander.org
sv: 
    Skicka felrapporter (med utskriften från 'mc -V' inkluderat)
    som 'tickets' på www.midnight-commander.org

en:  Total: %s
sv:  Totalt: %s

en:  with source mask:
sv:  med källfilter:

en: "%s"
    and
    "%s"
    are the same directory
sv: "%s"
    och
    "%s"
    är samma katalog

en: "%s"
    and
    "%s"
    are the same file
sv: "%s"
    och
    "%s"
    är samma fil

en: "%s" is a directory
sv: "%s" är en katalog

en: "%s" is not a regular file
sv: "%s" är inte en känd filtyp

en: %.2f KB/s
sv: %.2f kB/s

en: %b %e  %Y
sv: %e %b  %Y

en: %b %e %H:%M
sv: %e %b %H.%M

en: %ld replacements made
sv: %ld ersättningar gjordes

en: %s contains duplicate entries! Skipping!
sv: %s innehåller dubbla poster! Hoppar över den!

en: %s in %d file | %s in %d files
sv[0]: %s i %d fil
sv[1]: %s i %d filer

en: %s is not a directory
sv: %s är inte en katalog

en: %s: %s: %s %3d%% (%lld) bytes transferred
sv: %s: %s: %s %3d%% (%lld) bytes överförda

en: %s: %s: %s %lld bytes transferred
sv: %s: %s: %s %lld bytes överförda

en: %s: Warning: file %s not found
sv: %s: Varning: filen %s hittades inte

en: %s: done.
sv: %s: klar.

en: %s: failure
sv: %s: fel

en: &Abort
sv: &Avbryt

en: &Above
sv: &Över

en: &Access time
sv: Använ&d senast

en: &Active VFS list
sv: Aktiv &VFS-lista

en: &Add current
sv: Lägg till nu&varande

en: &Add new
sv: Lägg till &Ny

en: &Add word
sv: &Lägg till ord

en: &Advanced chown
sv: Ava&ncerad chown

en: &Again
sv: &Igen

en: &All charsets
sv: Alla te&ckenöversättningar

en: &Always use ftp proxy:
sv: A&nvänd alltid FTP-proxy:

en: &Appearance...
sv: &Utseende...

en: &Append
sv: &Lägg till

en: &Background
sv: &Bakgrund

en: &Background jobs
sv: &Bakgrundsjobb

en: &Backspace through tabs
sv: Backsteg växlar mellan &flikar

en: &Backwards
sv: &Bakåt

en: &Beginning
sv: &Början

en: &Below
sv: &Under

en: &Brief file list:
sv: &Kortfattad fillista:

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: &Cancel quit
sv: &Avbryt nedstängning

en: &Case sensitive
sv: &Skiftlägeskänsligt

en: &Chdir
sv: &Byt katalog

en: &Close
sv: S&täng

en: &Command
sv: &Kommando

en: &Compare directories
sv: Jämför &kataloger

en: &Configuration...
sv: K&onfiguration...

en: &Copy
sv: &Kopiera

en: &Cut to clipfile
sv: K&lipp till fil

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: &Directory tree
sv: Katalogtr&äd

en: &Discard
sv: &Förkasta

en: &Dismiss
sv: &Stäng

en: &Display bits...
sv: &Displaybitar...

en: &Do backups with following extension:
sv: &Gör säkerhetskopior med följande filnamnstillägg:

en: &Do not change
sv: &Ändra inte

en: &Drop down menus
sv: Ru&llgardinsmenyer

en: &Dynamic paragraphing
sv: &Dynamiska paragrafer

en: &Edit
sv: R&edigera

en: &Edit - F4
sv: &Redigera - F4

en: &Encoding...
sv: Tecken&översättning...

en: &End
sv: &Slutet

en: &Equal split
sv: &Dela på mitten

en: &External formatter
sv: &Extern formatterare

en: &Fake half tabs
sv: Falska &halva tabbar

en: &Fast dir reload
sv: Snabb &katalogomladdning

en: &Fastest (Assume large files)
sv: &Snabbast (anta stora filer)

en: &File
sv: &Fil

en: &Files only
sv: Endast &filer

en: &Filtered view
sv: Filtrerad v&y

en: &Find all
sv: Hi&tta alla

en: &Find declaration
sv: &Hitta deklaration

en: &Find file
sv: &Sök fil

en: &Find recursively
sv: Sök i &underkataloger

en: &Flush bookmarks
sv: &Rensa bokmärken

en: &Format paragraph
sv: &Formatera paragraf

en: &Free VFSs now
sv: &Frigör alla VFS

en: &Full 8 bits output
sv: &Fulla 8 bitars utmatning

en: &Full file list
sv: &Fullständig fillista

en: &General...
sv: &Allmänt...

en: &Go to line...
sv: &Gå till rad...

en: &Grab lock
sv: &Överta lås

en: &Group undo
sv: &Gruppera ångra

en: &History...
sv: &Historik…

en: &Horizontal
sv: &Horisontell

en: &Ignore
sv: I&gnorera

en: &Ignore case
sv: &Ignorera skiftläge

en: &Ignore lock
sv: &Ignorera lås

en: &Inode
sv: &Inod

en: &Insert
sv: &Infoga

en: &Insert file...
sv: &Infoga fil...

en: &Invert selection
sv: &Invertera markering

en: &Keep
sv: &Behåll

en: &Keybar visible
sv: &Tangentraden synlig

en: &Kill
sv: &Döda

en: &Left
sv: &Vänster

en: &Line number
sv: &Radnummer

en: &Link
sv: &Länk

en: &List...
sv: &Lista...

en: &Listing format edit
sv: Redigera &listningsformatet

en: &Listing format...
sv: &Listformat...

en: &Local
sv: &Lokal

en: &Long file list
sv: &Lång fillista

en: &Macintosh format (CR)
sv: &Macintosh-format (CR)

en: &Mail...
sv: &E-posta...

en: &Mark columns
sv: &Markera kolumner

en: &Marked all
sv: Skriv &markerade

en: &Menu file
sv: &Menyfil

en: &Menubar visible
sv: &Menyraden synlig

en: &Minimal (Find a smaller set of change)
sv: &Minimal (så få skillnader som möjligt)

en: &Mkdir
sv: Ska&pa katalog

en: &Modify time
sv: Tid &innehållsändr

en: &Mouse page scrolling
sv: &Mus-sidrullning

en: &Move
sv: Fl&ytta

en: &Name
sv: &Namn

en: &Never
sv: Al&drig

en: &New
sv: &Ny

en: &Next
sv: &Nästa

en: &Next bookmark
sv: &Nästa bokmärke

en: &No
sv: &Nej

en: &None
sv: I&ngen

en: &Older
sv: &Gammal

en: &Open file...
sv: &Öppna fil...

en: &Options
sv: &Alternativ

en: &Overwrite
sv: &O Skriv över

en: &Panel options...
sv: &Panelalternativ...

en: &Paste output of...
sv: &Klistra in utmatning från...

en: &Permissions
sv: R&ättigheter

en: &Preallocate space
sv: F&örallokera utrymme

en: &Prev bookmark
sv: &Föreg bokmärke

en: &Previous
sv: &Föregående

en: &Quick
sv: &Snabb

en: &Quick cd
sv: Snabb &cd

en: &Quick save
sv: S&nabbspara

en: &Quick view
sv: Fil&vy

en: &Quit
sv: &Avsluta

en: &Redo
sv: Återst&äll

en: &Refresh
sv: U&ppdatera

en: &Refresh screen
sv: Rita &om skärmen

en: &Reget
sv: &Hämta om

en: &Remove
sv: &Ta bort

en: &Rename/Move
sv: &Döp om/flytta

en: &Replace
sv: &Ersätt

en: &Replace...
sv: &Ersätt...

en: &Rescan
sv: Läs in i&gen

en: &Resize
sv: &Ändra storlek

en: &Resume
sv: &Återgå

en: &Retry
sv: Försök &igen

en: &Return does autoindent
sv: Retur gör automatiska &indrag

en: &Reverse
sv: O&mvänd

en: &Right
sv: &Höger

en: &Safe save
sv: &Säker sparning

en: &Save
sv: &Spara

en: &Save setup
sv: &Spara inställningar

en: &Search
sv: &Sök

en: &Search...
sv: &Sök...

en: &Set
sv: &Sätt

en: &Show free space
sv: Visa &ledigt utrymme

en: &Size
sv: &Storlek

en: &Size differs
sv: &Storlek skiljer sig

en: &Size only
sv: &Endast storlek

en: &Skip
sv: &Hoppa över

en: &Sort...
sv: &Sortera...

en: &Stable symlinks
sv: &Stabila symlänkar

en: &Start/Stop record macro
sv: &Börja/sluta spela in makro

en: &Stop
sv: &Stoppa

en: &Symlink
sv: &Symlänk

en: &System Wide
sv: &Systemets

en: &System wide
sv: &Systemets

en: &Thorough
sv: &Noggrann

en: &Toggle bookmark
sv: &Växla bokmärke

en: &Toggle fullscreen
sv: &Växla fullskärm

en: &Toggle ins/overw
sv: &Växla infoga/överskr

en: &Toggle line state
sv: Växla &radnummer

en: &Tree
sv: &Träd

en: &UTF-8 output
sv: &UTF-8-utmatning

en: &Undelete files (ext2fs only)
sv: &Återskapa raderade filer (endast ext2fs)

en: &Undo
sv: &Ångra

en: &Unix format (LF)
sv: &Unix-format (LF)

en: &Unsorted
sv: Oso&rterad

en: &Up
sv: &Upp

en: &Use ~/.netrc
sv: An&vänd ~/.netrc

en: &User
sv: &Användarens

en: &User defined:
sv: &Användardefinierad:

en: &User menu
sv: &Användarmeny

en: &User menu...
sv: Användar&meny...

en: &Using shell patterns
sv: Använd skal&mönster

en: &Verbose operation
sv: &Pratiga operationer

en: &Vertical
sv: &Vertikal

en: &View
sv: &Visa

en: &View - F3
sv: &Visa - F3

en: &Virtual FS...
sv: &Virtuellt FS...

en: &Visible trailing spaces
sv: Synliga avslutande &blanksteg

en: &Whole words
sv: &Hela ord

en: &Window
sv: F&önster

en: &Windows/DOS format (CR LF)
sv: &Windows/DOS-format (CR LF)

en: &XTerm window title
sv: &XTerm-fönstertitel

en: &Yes
sv: &Ja

en: &read by owner
sv: &läsning av ägaren

en: &write by owner
sv: s&krivning av ägaren

en: '%s' is not a symbolic link
sv: '%s' är inte en symbolisk länk

en: (chdir first)
sv: (chdir först)

en: (stalled)
sv: (avstannad)

en: (strict rfc959)
sv: (strikt rfc959)

en: * on keypad
sv: * på num tang

en: + on keypad
sv: + på num tang

en: -  < No translation >
sv: -  < Ingen översättning >

en: - on keypad
sv: - på num tang

en: --colors KEYWORD={FORE},{BACK},{ATTR}:KEYWORD2=...
    
    {FORE}, {BACK} and {ATTR} can be omitted, and the default will be used
    
     Keywords:
       Global:       errors, disabled, reverse, gauge, header
                     input, inputmark, inputunchanged, commandlinemark
                     bbarhotkey, bbarbutton, statusbar
       File display: normal, selected, marked, markselect
       Dialog boxes: dnormal, dfocus, dhotnormal, dhotfocus, errdhotnormal,
                     errdhotfocus
       Menus:        menunormal, menuhot, menusel, menuhotsel, menuinactive
       Popup menus:  pmenunormal, pmenusel, pmenutitle
       Editor:       editnormal, editbold, editmarked, editwhitespace,
                     editlinestate, editbg, editframe, editframeactive
                     editframedrag
       Viewer:       viewnormal,viewbold, viewunderline, viewselected
       Help:         helpnormal, helpitalic, helpbold, helplink, helpslink
sv: --colors NYCKELORD={FÖRGR},{BAKGR},{ATTR}:NYCKELORD2=...
    
    Om {FÖRGR}, {BAKGR} eller {ATTR} utelämnas används förinställt värde
    
     Nyckelord:
       Globalt:      errors, disabled, reverse, gauge, header
                     input, inputmark, inputunchanged, commandlinemark
                     bbarhotkey, bbarbutton, statusbar
       Filvisning:   normal, selected, marked, markselect
       Dialogrutor:  dnormal, dfocus, dhotnormal, dhotfocus, errdhotnormal,
                     errdhotfocus
       Menyer:       menunormal, menuhot, menusel, menuhotsel, menuinactive
       Popupmenyer:  pmenunormal, pmenusel, pmenutitle
       Editor:       editnormal, editbold, editmarked, editwhitespace,
                     editlinestate, editbg, editframe, editframeactive
                     editframedrag
       Textvisare:   viewnormal,viewbold, viewunderline, viewselected
       Hjälp:        helpnormal, helpitalic, helpbold, helplink, helpslink

en: / on keypad
sv: / på num tang

en: 7 &bits
sv: 7 &bitar

en: < Default >
sv: < Fördefinierat >

en: < Reload Current Syntax >
sv: < Ladda om nuvarande >

en: <Unknown group>
sv: <Okänd grupp>

en: <Unknown user>
sv: <Okänd användare>

en: <file>
sv: <fil>

en: <file> ...
sv: <fil> ...

en: <readlink failed>
sv: <kunde inte läsa länken>

en: <string>
sv: <sträng>

en: A file already exists with this name
sv: En fil med detta namn finns redan

en: A user friendly text editor
    written for the Midnight Commander.
sv: En användarvänlig texteditor
    skriven för Midnight Commander.

en: A&bout...
sv: &Om...

en: A&ll
sv: A&lla

en: A&ll charsets
sv: A&lla teckenöversättningar

en: A&ppend
sv: &Lägg till

en: A&sk new file name
sv: Be om &namn på ny fil

en: A&uto save panels setup
sv: A&utospara panelinställn

en: A&uto save setup
sv: A&utospara inställningar

en: A1 key
sv: A1-tangenten

en: Aborted transfer would be successful.
sv: Avbruten överföring skulle ha varit lyckad.

en: Aborting transfer...
sv: Avbryter överföringen...

en: About
sv: Om

en: Accessed:   %s
sv: Använd:     %s

en: Account:
sv: Konto:

en: Active VFS directories
sv: Aktiva VFS kataloger

en: Add to external panelize
sv: Lägg till extern panelisering

en: Add to hotlist
sv: Lägg till favoriter

en: Alwa&ys
sv: All&tid

en: American English
sv: Amerikansk engelska

en: Apostrophe
sv: Apostrof

en: Appearance
sv: Utseende

en: Append only
sv: Lägg bara till

en: Are you sure you want to remove entry "%s"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort posten "%s"?

en: Arguments parse error!
sv: Argumenttolkningsfel!

en: At sign
sv: Snabel-a

en: Auto m&enus
sv: Automen&yer

en: Back from &declaration
sv: Tillbaks från &deklaration

en: BackTab/S-tab
sv: Bakåttab/S-tab

en: Background jobs
sv: Bakgrundsjobb

en: Background process error
sv: Bakgrundsprocess-fel

en: Background process sent us a request for more arguments
    than we can handle.
sv: En bakgrundsprocess begärde fler argument än vad som kan
    hanteras.

en: Background process:
sv: Bakgrundsprocess:

en: Background process:
    Directory "%s" not empty.
    Delete it recursively?
sv: Bakgrundsprocess:
    Katalogen "%s" är inte tom.
    Ta bort den rekursivt?

en: Background process: File exists
sv: Bakgrundsprocessen: Filen finns

en: Background protocol error
sv: Bakgrundsprotokolls-fel

en: Backslash key
sv: Omvänt snedstreck

en: Backspace
sv: Backsteg

en: Block Size
sv: Blockstorlek

en: Both panels should be in the listing mode
    to use this command
sv: Båda panelerna måste vara i fillistläge
    för att använda detta kommando

en: Breton
sv: Bretonska

en: British English
sv: Brittisk engelska

en: Built with GLib %d.%d.%d
sv: Byggd med GLib %d.%d.%d

en: ButtonBar|Copy
sv: ButtonBar|Kopier

en: ButtonBar|Delete
sv: ButtonBar|TaBort

en: ButtonBar|Dynamc
sv: ButtonBar|Dynami

en: ButtonBar|Edit
sv: ButtonBar|Editer

en: ButtonBar|Forget
sv: ButtonBar|Glöm

en: ButtonBar|Goto
sv: ButtonBar|GåTill

en: ButtonBar|Help
sv: ButtonBar|Hjälp

en: ButtonBar|HxSrch
sv: ButtonBar|HexSök

en: ButtonBar|Mark
sv: ButtonBar|Marker

en: ButtonBar|Menu
sv: ButtonBar|Meny

en: ButtonBar|Merge
sv: ButtonBar|Fläta

en: ButtonBar|Mkdir
sv: ButtonBar|NyKat

en: ButtonBar|Move
sv: ButtonBar|Flytta

en: ButtonBar|Options
sv: ButtonBar|Inställ

en: ButtonBar|Parse
sv: ButtonBar|Tolkad

en: ButtonBar|Prev
sv: ButtonBar|Föreg

en: ButtonBar|PullDn
sv: ButtonBar|DraNer

en: ButtonBar|Quit
sv: ButtonBar|Avslut

en: ButtonBar|Raw
sv: ButtonBar|Rå

en: ButtonBar|RenMov
sv: ButtonBar|DöpFly

en: ButtonBar|Replac
sv: ButtonBar|Ersätt

en: ButtonBar|Rescan
sv: ButtonBar|Läs om

en: ButtonBar|Rmdir
sv: ButtonBar|TaBKat

en: ButtonBar|Save
sv: ButtonBar|Spara

en: ButtonBar|Search
sv: ButtonBar|Sök

en: ButtonBar|Static
sv: ButtonBar|Statis

en: ButtonBar|UnWrap
sv: ButtonBar|BrytEj

en: ButtonBar|Unform
sv: ButtonBar|Oform

en: ButtonBar|View
sv: ButtonBar|Visa

en: ButtonBar|Wrap
sv: ButtonBar|BrytRd

en: C&hange time
sv: &Ändrad senast

en: C&heck word
sv: &Kontrollera ord

en: C&lear marked
sv: N&ollställ markerade

en: C&ompare files
sv: &Jämför filer

en: C&onfirmation...
sv: &Konfirmera...

en: C&ontinue
sv: F&ortsätt

en: C&ursor after inserted block
sv: &Markör efter infogat block

en: C1 key
sv: C1-tangenten

en: Cache directory:
sv: Cachekatalog:

en: Canadian English
sv: Kanadensisk engelska

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot accept this key
sv: Tangenten godtas inte

en: Cannot check SIGWINCH pipe
sv: Kan inte kontrollera SIGWINCH-tunnel

en: Cannot chmod "%s"
    %s
sv: Chmod "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot chmod target file "%s"
    %s
sv: Chmod på målfilen "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot chown "%s"
    %s
sv: Chown "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot chown target directory "%s"
    %s
sv: Chown på målkatalogen "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot chown target file "%s"
    %s
sv: Chown på målfilen "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot close source file "%s"
    %s
sv: Stängning av källfilen "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot close target file "%s"
    %s
sv: Stängning av målfilen "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot copy cyclic symbolic link
    "%s"
sv: Cyklisk symboliskt länk kan inte kopieras
    "%s"

en: Cannot create %s directory
sv: Kan inte skapa katalogen %s

en: Cannot create backup file
    %s%s
    %s
sv: Backupfil kunde inte skapas
    %s%s
    %s

en: Cannot create pipe descriptor
sv: Tunnelbeskrivning kunde inte skapas

en: Cannot create pipe streams
sv: Tunnelströmmar kunde inte skapas

en: Cannot create special file "%s"
    %s
sv: Skapandet av specialfilen "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot create target directory "%s"
    %s
sv: Skapandet av målkatalogen "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot create target file "%s"
    %s
sv: Att skapa målfilen "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot create target hardlink "%s"
sv: Kan inte skapa mål för hårdlänk ”%s”

en: Cannot create target hardlink "%s"
    %s
sv: Kan inte skapa mål för hårdlänk ”%s”
    %s

en: Cannot create target symlink "%s"
    %s
sv: Skapandet av mål-symlänken "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot create temporary command file
    %s
sv: Skapandet av en temporär kommandofil misslyckades
    %s

en: Cannot create temporary diff file
    %s
sv: Temporär diff-fil kunde inte skapas
    %s

en: Cannot create temporary directory %s: %s
sv: Kan inte skapa temporär katalog %s: %s

en: Cannot create temporary merge file
    %s
sv: Temporär sammanflätningsfil kunde inte skapas
    %s

en: Cannot execute command
sv: Kan inte exekvera kommando

en: Cannot execute commands on non-local filesystems
sv: Kommandon kan inte exekveras på ickelokala filsystem

en: Cannot execute sort command
sv: Sort-kommandot kunde inte köras

en: Cannot fetch a local copy of %s
sv: En lokal kopia av %s kunde inte hämtas

en: Cannot fetch a local copy of /ftp://some.host/editme.txt
sv: Kan inte hämta en lokal kopia av /ftp://some.host/editme.txt

en: Cannot find node %s in help file
sv: Noden %s i hjälpfilen kan inte hittas

en: Cannot fstat source file "%s"
    %s
sv: Fstat på källfilen "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot fstat target file "%s"
    %s
sv: Fstat på målfilen "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot get size/permissions for %s
sv: Kan inte läsa storlek/behörigheter för %s

en: Cannot insert file
sv: Kan inte infoga fil

en: Cannot load block bitmap from:
    %s
sv: Kan inte ladda blockbitkarta från:
    %s

en: Cannot load inode bitmap from:
    %s
sv: Kan inte ladda inod-bitkarta från:
    %s

en: Cannot make stable symlinks across non-local filesystems:
    
    Option Stable Symlinks will be disabled
sv: Stabila symlänkar över ickelokala filsystem kan inte skapas:
    
    Inställningen 'stabila symlänkar' kommer att slås av

en: Cannot move directory "%s" to "%s"
    %s
sv: Att flytta katalogen "%s" till "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot move file "%s" to "%s"
    %s
sv: Att flytta filen "%s" to "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot open "%s"
    %s
sv: Öppning av "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot open "%s" in parse mode
    %s
sv: Öppna "%s" i tolkningsläge misslyckades
    %s

en: Cannot open %s for reading
sv: Kan inte öppna %s för läsning

en: Cannot open cpio archive
    %s
sv: Kan inte öppna cpio-arkivet
    %s

en: Cannot open file "%s"
sv: Öppning av filen "%s" misslyckades

en: Cannot open file %s
sv: Öppning av filen %s misslyckades

en: Cannot open file %s
    %s
sv: Filen %s kunde inte öppnas
    %s

en: Cannot open file for writing: %s
sv: Filen kunde inte öppnas för skrivning: %s

en: Cannot open named pipe %s
sv: Kan inte öppna namngiven tunnel %s

en: Cannot open pipe for reading: %s
sv: Tunnel kunde inte öppnas för läsning: %s

en: Cannot open pipe for writing: %s
sv: Tunneln kunde inte öppnas för skrivning: %s

en: Cannot open source file "%s"
    %s
sv: Öppning av källfilen "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot open tar archive
    %s
sv: Kan inte öppna tarfilen
    %s

en: Cannot open the %s file for writing:
    %s
sv: Kan inte öppna filen %s för skrivning:
    %s

en: Cannot operate on ".."!
sv: Kan inte använda ".."!

en: Cannot overwrite directory "%s"
sv: Katalogen "%s" kan inte skrivas över

en: Cannot overwrite directory "%s"
    %s
sv: Katalogen "%s" kan inte skrivas över
    %s

en: Cannot overwrite file "%s"
    %s
sv: Att skriva över filen "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot parse:
sv: Kunde inte tolka:

en: Cannot preallocate space for target file "%s"
    %s
sv: Förallokering av utrymme för målfilen "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot read directory contents
sv: Kan inte läsa kataloginnehåll

en: Cannot read source file "%s"
    %s
sv: Läsning av källfilen "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot read source link "%s"
    %s
sv: Källänken "%s" kunde inte läsas
    %s

en: Cannot remove directory "%s"
    %s
sv: Borttagning av katalogen "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot remove file "%s"
    %s
sv: Borttagning av filen "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot run external panelize in a non-local directory
sv: Extern panelisering kan inte köras på en icke-lokal katalog

en: Cannot save file
sv: Kan inte spara fil

en: Cannot save file %s:
    %s
sv: Sparning av filen %s misslyckades:
    %s

en: Cannot save file:
    %s
sv: Spara fil misslyckades:
    %s

en: Cannot save: destination is not a regular file
sv: Kan inte spara: målfilen är inte en vanlig fil

en: Cannot set correct permissions for directory %s
sv: Kan inte ställa in rätt rättigheter för katalogen %s

en: Cannot stat "%s"
    %s
sv: 'stat' misslyckades på "%s"
    %s

en: Cannot stat file "%s"
    %s
sv: Stat misslyckades på filen "%s"
    %s

en: Cannot stat hardlink source file "%s"
    %s
sv: Kan inte hämta information om källfil för hårdlänk ”%s”
    %s

en: Cannot stat source directory "%s"
    %s
sv: Stat på källkatalogen "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot stat source file "%s"
    %s
sv: Stat på källfilen "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot stat the destination
    %s
sv: Stat på målet misslyckades
    %s

en: Cannot translate from %s to %s
sv: Kan inte översätta från %s till %s

en: Cannot view: not a regular file
sv: Kan inte visas: inte en vanlig fil

en: Cannot write target file "%s"
    %s
sv: Skrivning av målfilen "%s" misslyckades
    %s

en: Cannot write to the %s file:
    %s
sv: Kan inte skriva till filen %s:
    %s

en: Caret
sv: Markör

en: Cas&e sensitive
sv: &Skiftlägeskänsligt

en: Case &insensitive
sv: Skiftlä&gesokänsligt

en: Case sens&itive
sv: Ski&ftlägeskänsligt

en: Cd follows lin&ks
sv: &Cd följer länkar

en: Center &scrolling
sv: &Centrerad rullning

en: Change &to
sv: &Ändra till

en: Change line breaks to:
sv: Ändra radbrytningar till:

en: Change spelling &language...
sv: Ändra s&pråk för stavning...

en: Changed:    %s
sv: Ändrad:     %s

en: Changes to file lost
sv: Ändringar i filen gick förlorade

en: Check &POSIX new line
sv: Kontrollera &POSIX-radslut

en: Check input data! Some of parameters are NULL!
sv: Kontrollera indata! Vissa parametrar är NULL!

en: Check word
sv: Kontrollera ord

en: Child died unexpectedly
sv: Barnprocessen gick oväntat ned

en: Chmod command
sv: Chmod kommandot

en: Choose codepage
sv: Välj teckenöversättning

en: Choose syntax highlighting
sv: Välj syntaxmarkering

en: Chown advanced command
sv: Avancerat chown-kommando

en: Chown command
sv: Chown-kommando

en: Classic pro&gressbar
sv: Klassisk visning av &förlopp

en: Close file
sv: Stäng fil

en: Co&mplete: show all
sv: &Komplettera: visa alla

en: Co&py to clipfile
sv: Ko&piera till fil

en: Collect completions
sv: Samlar in kompletteringar

en: Colon
sv: Kolon

en: Color options
sv: Färgalternativ

en: Comma
sv: Komma

en: Command
sv: Kommando

en: Command &history
sv: Kommando-&historik

en: Command &prompt
sv: Kommando-&prompt

en: Compare directories
sv: Jämför kataloger

en: Completion/M-tab
sv: Komplettera/M-tab

en: Compress
sv: Komprimera

en: Compressed clusters
sv: Komprimerade kluster

en: Compression raw access
sv: Rå åtkomst till komprimeringen

en: Compute tota&ls
sv: &Beräkna total

en: Con&tinue
sv: &Fortsätt

en: Config directory:
sv: Konfigurationskatalog:

en: Configure options
sv: Inställningar

en: Confir&m before saving
sv: Fr&åga innan sparande

en: Confirm replace
sv: Bekräfta ersätt

en: Confirm save file: "%s"
sv: Bekräfta sparning av fil: "%s"

en: Confirmation
sv: Konfirmera

en: Confirmation|&Delete
sv: Confirmation|&Ta bort

en: Confirmation|&Execute
sv: Confirmation|&Exekvera

en: Confirmation|&History cleanup
sv: Confirmation|&Historikrensning

en: Confirmation|Di&rectory hotlist delete
sv: Confirmation|Ta bort &katalogfavoriter

en: Confirmation|E&xit
sv: Confirmation|A&vsluta

en: Confirmation|O&verwrite
sv: Confirmation|&Skriv över

en: Console output
sv: Terminalutmatning

en: Content:
sv: Innehåll:

en: Continue from beginning?
sv: Fortsätt från början?

en: Cop&y
sv: &Kopiera

en: Cop&y to file...
sv: &Kopiera till fil...

en: Copies to
sv: Kopior till

en: Copy "%s" directory to:
sv: Kopiera "%s" katalogen till:

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Corrupted cpio header encountered in
    %s
sv: Felaktig cpio-header påträffad i
    %s

en: Create a new Directory
sv: Skapa en ny katalog

en: Current text was modified without a file save.
    Continue discards these changes.
sv: Nuvarande text har modifierats utan att sparas.
    Fortsätt kastar bort dessa ändringar.

en: Cursor be&yond end of line
sv: Mar&kör bortom radslut

en: Cut to clipboard
sv: Klipp ut till urklipp

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Danish
sv: Danska

en: Data directory:
sv: Datakatalog:

en: Data types:
sv: Datatyper:

en: Debug
sv: Felsök

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete %s?
sv: Ta bort %s?

en: Delete macr&o...
sv: T&a bort makro...

en: Delete macro
sv: Ta bort makro

en: Delete on keypad
sv: Delete, num tang

en: Deleting
sv: Tar bort

en: Destination "%s" must be a directory
    %s
sv: Målet "%s"  måste vara en katalog
    %s

en: Dev. type: major %lu, minor %lu
sv: Dev. typ: högre %lu, lägre %lu

en: Device:     %s
sv: Enhet:      %s

en: Di&rectory hotlist
sv: Katalog&favoriter

en: Di&ve into subdir if exists
sv: Dyk ner i &katalog som finns

en: DialogTitle|Copy
sv: DialogTitle|Kopiera

en: DialogTitle|Delete
sv: DialogTitle|Ta bort

en: DialogTitle|History cleanup
sv: DialogTitle|Rensa historik

en: DialogTitle|Move
sv: DialogTitle|Flytta

en: Diff Options
sv: Diff-alternativ

en: Diff algorithm
sv: Diff-algoritm

en: Diff extra options
sv: Extraalternativ till diff

en: Diff viewer: invalid mode
sv: Diff-visare: otillåtet läge

en: Direct access for files
sv: Direkt åtkomst för filer

en: Directories: %zu, total size: %s
sv: Kataloger: %zu, total storlek: %s

en: Directory "%s" not empty.
    Delete it recursively?
sv: Katalogen "%s" är inte tom.
    Ta bort den rekursivt?

en: Directory %s is not owned by you
sv: Katalogen %s ägs inte av dig

en: Directory cache expired for %s
sv: Katalogcache för gammal för %s

en: Directory hotlist
sv: Katalogfavoriter

en: Directory label
sv: Katalogetikett

en: Directory label:
sv: Katalogetikett:

en: Directory path
sv: Katalogsökväg

en: Directory path:
sv: Katalogsökväg:

en: Directory scanning
sv: Kataloginläsning

en: Directory tree
sv: Katalogträd

en: Disable X11 support
sv: Stäng av stöd för X11

en: Disable mouse support in text version
sv: Stäng av musstödet i textversionen

en: Disables subshell support
sv: Stäng av stöd för underskal

en: Display bits
sv: Bitar för visning

en: Displays the current version
sv: Visa den aktuella versionen

en: Do you really want to execute?
sv: Vill du verkligen exekvera?

en: Do you really want to quit the Midnight Commander?
sv: Vill du verkligen avsluta Midnight Commander?

en: Do you want clean this history?
sv: Vill du rensa denna historik?

en: Dollar sign
sv: Dollartecken

en: Don't load definitions of key bindings from file, use defaults
sv: Ladda inte definitioner av tangentbordsgenvägar från en fil utan använd de förinställda

en: Don't overwrite with &zero length file
sv: Skriv inte över med &noll-längdsfil

en: Dot
sv: Punkt

en: Down arrow
sv: Nedåtpil

en: Down arrow keypad
sv: Nedåtpil, num tang

en: Dutch
sv: Nederländska

en: E&xit
sv: &Avsluta

en: E&xtension
sv: &Filändelse

en: E&xternal panelize
sv: &Panelisera externt kommando

en: ERROR:
sv: FEL:

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit &extension file
sv: Redigera &utökningsfil

en: Edit &menu file
sv: Redigera &menyfilen

en: Edit Save Mode
sv: Editera sätt att spara

en: Edit file
sv: Redigera fil

en: Edit files
sv: Redigera filer

en: Edit hi&ghlighting group file
sv: Redigera &gruppmarkeringsfil

en: Edit is disabled
sv: Redigering inaktiverad

en: Edit s&ymlink
sv: Redigera sy&mlänk

en: Edit symlink
sv: Redigera symlänk

en: Edit:
sv: Redigera:

en: Editor options
sv: Editoralternativ

en: Ena&ble ignore directories:
sv: Aktivera ignorera &kataloger:

en: Enables subshell support (default)
sv: Aktiverar stöd för underskal (standardval)

en: Encod&ing...
sv: &Teckenöversättning...

en: Encrypted inode
sv: Krypterad inode

en: End key
sv: End

en: End on keypad
sv: End, num tang

en: English
sv: Engelska

en: Enter command label:
sv: Ange kommando-etikett:

en: Enter device (without /dev/) to undelete
    files on: (F1 for details)
sv: Mata in enhet (utan /dev/) att återställa
    filer på: (F1 för detaljer)

en: Enter directory name:
sv: Ange katalognamn:

en: Enter file name:
sv: Ange filnamn:

en: Enter line:
sv: Ange rad:

en: Enter machine name (F1 for details):
sv: Ange maskinnamn (F1 för detaljer):

en: Enter on keypad
sv: Enter, num tang

en: Enter replacement string:
sv: Ange ersättningssträng:

en: Enter search string:
sv: Ange söksträng:

en: Enter shell command(s):
sv: Ange shell-kommando(n):

en: Equal
sv: Lika med

en: Error
sv: Fel

en: Error calling program
sv: Anropa programmet misslyckades

en: Error in file %s on line %d
sv: Fel i filen %s på rad %d

en: Error reading %s
sv: Fel vid läsning av %s

en: Error reading from pipe: %s
sv: Fel vid lädning från tunnel: %s

en: Error reported after abort.
sv: Fel rapporterades efter avslutningen.

en: Error while closing the file:
    %s
    Data may have been written or not
sv: Ett fel uppstod vid stängning av filen:
    %s
    Data kan ha blivit skriven eller inte

en: Error writing to pipe: %s
sv: Fel vid skrivning till tunnel: %s

en: Esc key mode
sv: Esc-tangentläge

en: Event system already initialized
sv: Händelsesystemet är redan initierat

en: Event system not initialized
sv: Händelsesystemet är inte initierat

en: Exclamation mark
sv: Utropstecken

en: Executable &first
sv: &Exekverbara först

en: Existing filename (filename symlink will point to):
sv: Existerande filnamn (filnamnet som symlänken kommer att peka mot):

en: Existing:
sv: Existerande:

en: Ext2lib error
sv: Ext2lib-fel

en: Extension file edit
sv: Redigera utökningsfilen

en: External command
sv: Externt kommando

en: External panelize
sv: Extern panelisering

en: F&ull 8 bits input
sv: Fu&lla 8 bitars inmatning

en: FATAL: not a directory:
sv: ALLVARLIGT FEL: inte en katalog:

en: FT&P link...
sv: FT&P-länk...

en: FTP anonymous password:
sv: Anonymt FTP-lösenord:

en: FTP directory cache timeout (sec):
sv: FTP-katalogers cache-tidsgräns (sek):

en: FTP to machine
sv: FTP till maskin

en: FTP: Account required for user %s
sv: FTP: Konto krävs för användare %s

en: FTP: Password required for %s
sv: FTP: Lösenord krävs för %s

en: Failed to initialize event system
sv: Misslyckades med att initiera händelsesystemet

en: Failed to read data from child stdout:
    %s
sv: Läsning av data från barn-stdout misslyckades:
    %s

en: Failed to run:
    %s
sv: Körning misslyckades:
    %s

en: False:
sv: Falskt:

en: Faroese
sv: Färöiska

en: File
sv: Fil

en: File "%s" is already being edited.
    User: %s
    Process ID: %d
sv: Filen "%s" editeras redan.
    Användare: %s
    Process-ID: %d

en: File "%s" is too large.
    Open it anyway?
sv: Filen "%s" är för stor.
    Öppna ändå?

en: File %s is not owned by root or you or is world writable.
    Using it may compromise your security
sv: Fil %s ägs varken av dig eller root, eller är skrivbar för alla.
    Att använda den kan äventyra din säkerhet

en: File %s was modified.
    Save before close?
sv: Filen %s har ändrats.
    Spara innan nedstängning?

en: File &types
sv: Fil&typer

en: File exists
sv: Filen finns

en: File extension handlers:
sv: Filändelsehanterare:

en: File has hard-links. Detach before saving?
sv: Filen har hårda länkar. Koppla loss innan sparning?

en: File highlight
sv: Filfärgkodning

en: File listin&g
sv: Fillist&a

en: File locked
sv: Fil låst

en: File name:
sv: Filnamn:

en: File operations
sv: Fil-operationer

en: File was modified. Save with exit?
sv: Filen har ändrats. Spara vid nedstängning?

en: File(s) was modified. Save with exit?
sv: Filer har ändrats. Spara vid nedstängning?

en: File: %s
sv: Fil: %s

en: FileOperation|Copy
sv: FileOperation|Kopiera

en: FileOperation|Delete
sv: FileOperation|Ta bort

en: FileOperation|Move
sv: FileOperation|Flytta

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Files processed: %zu
sv: Bearbetade filer: %zu

en: Files tagged, want to cd?
sv: Filerna är markerade, vill du byta katalog?

en: Filesystem: %s
sv: Filsystem:  %s

en: Fill tabs with &spaces
sv: F&yll tabbar med blanksteg

en: Filter command and arguments:
sv: Filterkommando och argument:

en: Filtered view
sv: Filtrerad vy

en: Find *.orig after patching
sv: Sök *.orig efter patchning

en: Find File
sv: Sök Fil

en: Find File: "%s"
sv: Hitta fil: ”%s”

en: Find File: "%s". Content: "%s"
sv: Hitta fil: ”%s”. Innehåll: ”%s”

en: Find SUID and SGID programs
sv: Sök SUID- och SGID-program

en: Find rejects after patching
sv: Sök efter ratade patchdelar

en: Finished
sv: Klar

en: Finished (ignored %zu directory) | Finished (ignored %zu directories)
sv[0]: Klar (ignorerade %zu katalog)
sv[1]: Klar (ignorerade %zu kataloger)

en: Fir&st hit
sv: F&örsta träff

en: Flag
sv: Flagga

en: Follow &links
sv: Följ &länkar

en: For&ward to declaration
sv: &Framåt till deklaration

en: Forces xterm features
sv: Tvinga fram xtermfinesser

en: Format error on file Extensions File
sv: Formatfel i utökningsfilen

en: Found: %lu
sv: Funna: %lu

en: Free nodes:
sv: Fria noder:

en: French
sv: Franska

en: Function key 1
sv: Funktionstangent 1

en: Function key 10
sv: Funktionstangent 10

en: Function key 11
sv: Funktionstangent 11

en: Function key 12
sv: Funktionstangent 12

en: Function key 13
sv: Funktionstangent 13

en: Function key 14
sv: Funktionstangent 14

en: Function key 15
sv: Funktionstangent 15

en: Function key 16
sv: Funktionstangent 16

en: Function key 17
sv: Funktionstangent 17

en: Function key 18
sv: Funktionstangent 18

en: Function key 19
sv: Funktionstangent 19

en: Function key 2
sv: Funktionstangent 2

en: Function key 20
sv: Funktionstangent 20

en: Function key 21
sv: Funktionstangent 21

en: Function key 22
sv: Funktionstangent 22

en: Function key 23
sv: Funktionstangent 23

en: Function key 24
sv: Funktionstangent 24

en: Function key 3
sv: Funktionstangent 3

en: Function key 4
sv: Funktionstangent 4

en: Function key 5
sv: Funktionstangent 5

en: Function key 6
sv: Funktionstangent 6

en: Function key 7
sv: Funktionstangent 7

en: Function key 8
sv: Funktionstangent 8

en: Function key 9
sv: Funktionstangent 9

en: German
sv: Tyska

en: Getting file
sv: Hämtar fil

en: Go to matching &bracket
sv: Till &matchande parentes

en: Goto
sv: Gå till

en: Goto line
sv: Gå till rad

en: Goto line (left)
sv: Gå till rad (vänster)

en: Goto line (right)
sv: Gå till rad (höger)

en: Great than
sv: Större än

en: Great! You have a complete terminal database!
    All your keys work well.
sv: Toppen! Nu har du en komplett terminaldatabas!
    Alla dina tangenter fungerar.

en: Greek
sv: Grekiska

en: Grepping in %s
sv: Greppar i %s

en: Group
sv: Grupp

en: Group "%s" is not empty.
    Remove it?
sv: Gruppen "%s" är inte tom.
    Ta bort den?

en: Group name
sv: Gruppnamn

en: Group name:
sv: Gruppnamn:

en: H&intbar visible
sv: T&ipsraden synlig

en: Help
sv: Hjälp

en: Help file format error
sv: Formatfel i hjälpfilen

en: Hex pattern error at position %d:
    %s.
sv: Det hexadecimala mönstret är fel vid position %d:
    %s.

en: Highlighting groups file edit
sv: Editera färgkodningsgruppfil

en: History
sv: Historik

en: Home
sv: Hem

en: Home directory path is not absolute
sv: Hemkatalogsökvägen är inte absolut

en: Home directory:
sv: Hemkatalog:

en: Home on keypad
sv: Home, num tang

en: Hotlist Load
sv: Ladda favoriter

en: Ignore &all
sv: Ignorera a&lla

en: Ignore &space change
sv: Ignorera blank&stegsändringar

en: Ignore all &whitespace
sv: Ignorera alla &blanktecken

en: Ignore tab &expansion
sv: Ignorera &tabexpansion

en: Immutable
sv: Oföränderlig

en: In se&lection
sv: &I markerat

en: Inconsistent hardlinks of
    %s
    in cpio archive
    %s
sv: Felaktiga hårda länkar för
    %s
    i cpio-arkivet
    %s

en: Inconsistent tar archive
sv: Inkonsistensfel i tararkivet

en: Indexed directory
sv: Indexerad katalog

en: Input / display codepage:
sv: Teckenöversättning för inmatning/visning:

en: Insert
sv: Infoga

en: Insert &date/time
sv: Infoga &datum/tid

en: Insert &literal...
sv: Infoga &ctrl-kod...

en: Insert file
sv: Infoga fil

en: Insert literal
sv: Infoga ctrl-kod

en: Insert on keypad
sv: Insert, num tang

en: Internal bug: Double start of link area
sv: Internt fel: Länkarea-start i en länkarea

en: Internal error:
sv: Internt fel:

en: Invalid character
sv: Otillåtet tecken

en: Invalid source pattern '%s'
sv: Otillåtet källfilter '%s'

en: Invalid token number %d
sv: Otillåtet symbolnummer %d

en: Invalid value
sv: Ogiltigt värde

en: It seems that all your keys already
    work fine. That's great.
sv: Det verkar som om alla dina tangenter
    fungerar. Det är toppen!

en: Italian
sv: Italienska

en: L&ynx-like motion
sv: Lyn&x-liknande rörelser

en: Label for "%s":
sv: Etikett för "%s":

en: Language
sv: Språk

en: Launches the file viewer on a file
sv: Startar filvisaren

en: Learn &keys...
sv: Lär in &tangenter...

en: Learn keys
sv: Lär MC dina tangenter

en: Left arrow
sv: Vänsterpil

en: Left arrow keypad
sv: Vänsterpil, num tang

en: Left brace
sv: Vänster krullparentes

en: Left bracket
sv: Vänster hakparentes

en: Left parenthesis
sv: Vänster parentes

en: Less than
sv: Mindre än

en: Link
sv: Länk

en: Link %s to:
sv: Länka %s till:

en: Links:      %d
sv: Länkar:     %d

en: Listing format
sv: Listformat

en: Load
sv: Ladda

en: Load definitions of key bindings from specified file
sv: Ladda definitioner av tangentbordsgenvägar från den specificerade filen

en: Load file
sv: Ladda fil

en: Load syntax file
sv: Ladda syntax-fil

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Loading: %3d%%
sv: Laddar %3d%%

en: Location:   %Xh:%Xh
sv: Plats:      %Xh:%Xh

en: Log ftp dialog to specified file
sv: Logga ftpdialog till specificerad fil

en: MC was unable to write %s file,
    your old hotlist entries were not deleted
sv: MC kunde inte skriva filen %s.
    Dina gamla favoritposter har inte tagits bort

en: Ma&rk moves down
sv: Markering flyttar &nedåt

en: Macro not deleted
sv: Makro togs inte bort

en: Mail
sv: E-post

en: Main options
sv: Huvudalternativ

en: Malformed regular expression
sv: Trasigt reguljärt uttryck

en: Mark &all
sv: Markera &allt

en: Memory exhausted!
sv: Minnet är fullt!

en: Menu edit
sv: Menyeditering

en: Mi&x all files
sv: B&landa filer och kataloger

en: Midnight Commander is being shut down.
    Save modified file %s?
sv: Midnight Commander är på väg att stängas ned.
    Spara ändrad fil %s?

en: Midnight Commander is being shut down.
    Save modified file(s)?
sv: Midnight Commander är på väg att stängas ned.
    Spara ändrade filer?

en: Midnight Commander is being shut down.
    Save modified file?
sv: Midnight Commander stängs ner.
    Spara ändrad fil?

en: Misspelled
sv: Felstavad

en: Mkdi&r autoname
sv: &Mkdir auto-namnger

en: Mo&ve
sv: &Flytta

en: Mode:       %s (%04o)
sv: Läge:       %s (%04o)

en: Modified git files
sv: Ändrade git-filer

en: Modified:   %s
sv: Modifierad: %s

en: More parsing errors will be ignored.
sv: Resten av tolkningsfelen ignoreras.

en: Move "%s" directory to:
sv: Flytta "%s" katalogen till:

en: Moving %s
sv: Flyttar %s

en: Name
sv: Namn

en: Name of new group:
sv: Namn på ny grupp:

en: Name:
sv: Namn:

en: Navigation
sv: Navigering

en: New     :
sv: Ny      :

en: New &entry
sv: &Ny post

en: New &group
sv: Ny &grupp

en: New hotlist entry
sv: Lägg till ny favorit

en: New hotlist group
sv: Ny favoritgrupp

en: Nl
sv: NI

en: No arguments given to the viewer.
sv: Inga argument angavs till filvisaren

en: No node information
sv: Ingen nodinformation

en: No space information
sv: Ingen information om ledigt utrymme

en: No suitable entries found in %s
sv: Inga passande poster hittades i %s

en: No update atime
sv: Ingen uppdatering atime

en: NoName
sv: Namnlös

en: Non&e
sv: &Ingen

en: Norwegian
sv: Norska

en: Not an xterm or Linux console;
    the subshell cannot be toggled.
sv: Inte en xterm eller linux konsol;
    Subshell kan inte växlas.

en: Not implemented yet
sv: Ej implementerat än

en: Num of replace tokens not equal to num of found tokens
sv: Antalet ersättningssymboler matchar inte antalet funna symboler

en: Number out of range (should be in byte range, 0 <= n <= 0xFF, expressed in hex)
sv: Talet är utanför tillåtet område (ska vara i området för en byte, 0 <= n <= 0xFF, uttryckt hexadecimalt)

en: Number sign #
sv: Brädgård

en: On dum&b terminals
sv: &På dumma terminaler

en: Open files
sv: Öppna filer

en: Other 8 bit
sv: Annan 8-bitars

en: Other command
sv: Annat kommando

en: Other options
sv: Andra alternativ

en: Output lines:
sv: Utmatningsrader:

en: Overwrite all files?
sv: Skriv över alla filer?

en: Overwrite this file?
sv: Skriv över denna fil?

en: Owner
sv: Ägare

en: Owner name
sv: Ägarnamn

en: Owner name:
sv: Ägarnamn:

en: Owner:      %s/%s
sv: Ägare:      %s/%s

en: Pa&ge scrolling
sv: Sid&rullning

en: Pa&ste from clipfile
sv: Kl&istra från fil

en: Page Down
sv: Sida ned

en: Page Down keypad
sv: Page Down, num tang

en: Page Up
sv: Sida upp

en: Page Up keypad
sv: Page Up, num tang

en: Pane&lize
sv: &Panelisera

en: Panel options
sv: Panelalternativ

en: Panel split
sv: Paneldelning

en: Paneli&ze
sv: Pa&nelisera

en: Panelize
sv: Panelisera

en: Panels:
sv: Paneler:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Paste output of external command
sv: Klistra in utmatning från externt kommando

en: Pause after run
sv: Paus efter körning

en: Pe&rcents
sv: &Procent

en: Percent sign
sv: Procenttecken

en: Permission
sv: Rättighet

en: Permissions (octal):
sv: Rättigheter (oktalt):

en: Permissions (octal): %o
sv: Rättigheter (oktalt): 1%o

en: Pers&istent selection
sv: Fast ma&rkering

en: Pipe
sv: Vertikalstreck

en: Pipe failed
sv: Tunnel misslyckades

en: Please press the %s
    and then wait until this message disappears.
    
    Then, press it again to see if OK appears
    next to its button.
    
    If you want to escape, press a single Escape key
    and wait as well.
sv: Tryck ned %s
    och vänta tills meddelandet försvinner.
    Sedan, tryck ned tangenten igen för att se om
    det står OK bredvid.
    
    Om du vill avbryta, tryck en gång på Escape-
    tangenten och vänta.

en: Polish
sv: Polska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Premature end of cpio archive
    %s
sv: För tidigt slut på cpio-arkivet
    %s

en: Preserve &attributes
sv: B&ibehåll attribut

en: Press all the keys mentioned here. After you have done it, check
    which keys are not marked with OK. Press space on the missing
    key, or click with the mouse to define it. Move around with Tab.
sv: Tryck på alla tangenterna som är angivna här. När du är klar,
    kontrollera vilka tangenter som inte är markerade med OK. Tryck
    på mellanslag på den saknade tangenten, eller klicka med musen
    för att definiera den. Flytta runt med tabulator.

en: Press any key to continue...
sv: Tryck valfri tangent för att fortsätta...

en: Press any key:
sv: Tryck på valfri tangent:

en: Press macro hotkey:
sv: Tryck makro-snabbtangent:

en: Press the macro's new hotkey:
sv: Tryck på ny snabbtangent för makro:

en: Prime
sv: Grav accent

en: Print configure options
sv: Skriv ut configure-alternativ

en: Print data directory
sv: Skriv ut datakatalog

en: Print extended info about used data directories
sv: Skriv ut extra information om använda datakataloger

en: Print last working directory to specified file
sv: Skriv ut senaste arbetskatalog till angiven fil

en: Profile root directory:
sv: Profilrotkatalog:

en: Project hierarchy
sv: Projekt hierarki

en: Question mark
sv: Frågetecken

en: Quick cd
sv: Snabb cd

en: Quick search
sv: Snabbsök

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quotation mark
sv: Citationstecken

en: Re&gular expression
sv: Re&guljärt uttryck

en: Re&verse files only
sv: &Invertera bara filmark

en: Reading failed
sv: Läs-fel

en: Record/Repeat &actions
sv: Spela in/repetera &ändringar

en: Reget failed, about to overwrite file
sv: Hämta om misslyckades. Skriver över filen.

en: Regular expression error
sv: Reguljärt uttrycksfel

en: Relative symlin&k
sv: &Relativ symlänk

en: Repeat last commands
sv: Repetera senaste kommandon

en: Repeat times:
sv: Repetitioner:

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace with:
sv: Ersätt med:

en: Request to run in color mode
sv: Begär att få köra i färgläge

en: Requests to run in black and white
sv: Begäran att köra i svartvitt

en: Resets soft keys on HP terminals
sv: Nollställ mjuka tangenter på HP-terminaler

en: Resolving symlink...
sv: Analyserar en symbolisk länk...

en: Right arrow
sv: Högerpil

en: Right arrow keypad
sv: Högerpil, num tang

en: Right brace
sv: Höger krullparentes

en: Right bracket
sv: Höger hakparentes

en: Right parenthesis
sv: Höger parentes

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Rotating d&ash
sv: &Roterande streck

en: Run sort
sv: Kör sortering

en: Running
sv: Kör

en: Russian
sv: Ryska

en: S&et marked
sv: Sä&tt markerade

en: S&hell link...
sv: S&kallänk...

en: S&hell patterns
sv: &Skal-mönster

en: S&ingle press
sv: &Enkel tryckning

en: S&kip
sv: Ski&ppa

en: S&kip hidden
sv: Ignorera &dolda

en: S&maller
sv: M&indre

en: S&pell check
sv: &Stavningskontroll

en: S&uspend
sv: Pa&usa

en: S&wap panels
sv: B&yt plats på paneler

en: S&yntax file
sv: S&yntaxfil

en: SFTP to machine
sv: SFTP till maskin

en: SUB-DIR
sv: UNDERKAT

en: SYMLINK
sv: SYMLÄNK

en: Sa&fe delete
sv: S&äker borttagning

en: Safe overwrite
sv: Säker överskrivning

en: Save &as...
sv: Spa&ra som...

en: Save &mode...
sv: S&ätt att spara...

en: Save As
sv: Spara som

en: Save as
sv: Spara som

en: Save block
sv: Spara block

en: Save file
sv: Spara fil

en: Save file &position
sv: Spara fil&position

en: Save macro
sv: Spara makro

en: Screen lis&t
sv: Skä&rmlista

en: Screen size %dx%d is not supported.
    Check the TERM environment variable.
sv: Skärmstorleken %d×%d stöds inte.
    Kontrollera miljövariabeln TERM.

en: Screens
sv: Skärmar

en: Sea&rch for content
sv: Sök efter &innehåll

en: Search
sv: Sök

en: Search &again
sv: Sök &igen

en: Search done
sv: Sökning klar

en: Search is disabled
sv: Sök är inaktiverat

en: Search string not found
sv: Söksträng ej funnen

en: Searching
sv: Söker

en: Searching %s
sv: Söker efter %s

en: Searching %s: %3d%%
sv: Söker %s: %3d%%

en: Secure deletion
sv: säker radering

en: Select
sv: Markera

en: Select &group
sv: Välj &grupp

en: Select compare method:
sv: Välj jämförelsemetod:

en: Select language
sv: Välj språk

en: Semicolon
sv: Semikolon

en: Set &all
sv: S&ätt alla

en: Set &groups
sv: Sätt &grupper

en: Set &users
sv: Sätt a&nvändare

en: Set COLORTERM=truecolor if your terminal really supports true colors.
sv: Sätt COLORTERM=truecolor om din terminal verkligen stödjer fullfärg.

en: Setup
sv: Inställningar

en: Setup saved to %s
sv: Inställningar sparade till %s

en: Shell link to machine
sv: Shell-länk till maskin

en: Shift
sv: Skift

en: Show &backup files
sv: Visa &backup-filer

en: Show &hidden files
sv: Visa &dolda filer

en: Show directory s&izes
sv: V&isa katalogstorlekar

en: Show mc with specified skin
sv: Visa mc med specificerat tema

en: Show mi&ni-status
sv: Visa filstatus&rad

en: Simple s&wap
sv: Enkelt &platsbyte

en: Size
sv: Storlek

en: Size:       %s
sv: Storlek:    %s

en: Ski&p all
sv: Ho&ppa över alla

en: Skin:
sv: Tema:

en: Skins
sv: Teman

en: Slash key
sv: Snedstreck

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Sorry, I could not put the job in background
sv: Jobbet kunde tyvärr inte göras i bakgrunden

en: Sorry, we cannot do password authenticated connections for now.
sv: Kan inte göra lösenords autentiserade anslutningar för närvarande.

en: Sort
sv: Sortera

en: Sort block
sv: Sortera block

en: Sort order
sv: Sorteringsordning

en: Sort returned non-zero: %s
sv: Sort returnerade värde skiljt från 0: %s

en: Source
sv: Källa

en: Source "%s" is not a directory
    %s
sv: Källan "%s" är inte en katalog
    %s

en: Space key
sv: Mellanslag

en: Spanish
sv: Spanska

en: Specifies a color configuration
sv: Specificera en färgkonfiguration

en: Standard Colors:
       black, gray, red, brightred, green, brightgreen, brown,
       yellow, blue, brightblue, magenta, brightmagenta, cyan,
       brightcyan, lightgray and white
    
    Extended colors, when 256 colors are available:
       color16 to color255, or rgb000 to rgb555 and gray0 to gray23
    
    Attributes:
       bold, italic, underline, reverse, blink; append more with '+'
sv: Standardfärger:
       black, gray, red, brightred, green, brightgreen, brown,
       yellow, blue, brightblue, magenta, brightmagenta, cyan,
       brightcyan, lightgray and white
    
    Utökade färger, när 256 färger finns att använda:
       color16 till color255, eller rgb000 till rgb555 och gray0 till gray23
    
    Attribut:
       bold, italic, underline, reverse, blink; lägg till fler med '+'

en: Start at:
sv: Starta vid:

en: Starting linear transfer...
sv: Startar linjär överföring...

en: Stopped
sv: Stannad

en: Strip &trailing carriage return
sv: Ta bort avslutande &vagnretur

en: Subgroup - press ENTER to see list
sv: Undergrupp - tryck ENTER för att se listan

en: Subject
sv: Ämne

en: Suggest
sv: Föreslå

en: Swedish
sv: Svenska

en: Switch &panels on/off
sv: &Ta bort/fram paneler

en: Symbolic link
sv: Symbolisk länk

en: Symbolic link filename:
sv: Länknamn:

en: Symlink '%s' points to:
sv: Symlänk '%s' pekar på:

en: Synchronous directory updates
sv: Synkrona kataloguppdateringar

en: Synchronous updates
sv: Synkrona uppdateringar

en: Synta&x highlighting
sv: Synta&xmarkering

en: Syntax &highlighting...
sv: Sy&ntaxmarkering...

en: Syntax file edit
sv: Redigera filsyntax

en: System data
sv: Systemdata

en: Tab key
sv: Tabulator

en: Tab spacing:
sv: Tabb-mellanrum:

en: Tabulation
sv: Tabulering

en: Target
sv: Mål

en: Teach me a key
sv: Lär mig en tangent

en: Temporary files will be created in %s
sv: Temporära filer kommer att skapas i %s

en: Temporary files will not be created
sv: Temporära filer kommer inte att skapas

en: Terminal options
sv: Terminalalternativ

en: The %%var macro has no default
sv: %%var-makrot saknar standardvärde

en: The %%var macro has no variable
sv: %%var-makrot saknar variabel

en: The Commander can't change to the directory that
    the subshell claims you are in. Perhaps you have
    deleted your working directory, or given yourself
    extra access permissions with the "su" command?
sv: Commander kan inte byta katalog till den som
    underskalet hävdar att du är i. Kanske har du
    tagit bort din arbetskatalog, eller gett dig
    själv extra rättigheter med "su"-kommandot?

en: The TERM environment variable is unset!
sv: Omgivningsvariablen TERM är inte satt!

en: The file has been modified in the meantime. Save anyway?
sv: Filen har modifierats av något annat under tiden. Spara ändå?

en: The file you are saving does not end with a newline.
sv: Filen som du sparar slutar inte med en radmatning.

en: The shell is already running a command
sv: Skalet kör redan ett kommando

en: The shell is still active. Quit anyway?
sv: Skalet är fortfarande aktivt. Avsluta ändå?

en: This function is not implemented
sv: Denna funktion är inte implementerad

en: Tilda
sv: Tilde

en: Time: %s
sv: Tid: %s

en: Time: %s %s
sv: Tid: %s %s

en: Time: %s %s (%s)
sv: Tid: %s %s (%s)

en: Time: %s (%s)
sv: Tid: %s (%s)

en: Timeout for freeing VFSs (sec):
sv: Tidsgräns för att frigöra alla VFS (sek):

en: Timeout:
sv: Tidsgräns:

en: To
sv: Till

en: To run on slow terminals
sv: Att köra på långsamma terminaler

en: To&ggle mark
sv: Vä&xla markering

en: Toggle s&yntax highlighting
sv: Växla s&yntaxmarkering

en: Top level group
sv: Toppnivågrupp

en: Top of directory hierarchies
sv: Toppen av katalog hierarkin

en: Tries to use an old highlight mouse tracking
sv: Försöker använda ett åldrat sätt att läsa av muspekaren

en: Tries to use termcap instead of terminfo
sv: Försöker använda termcap istället för terminfo

en: True color not supported in this slang version.
sv: Fullfärg stöds inte i den här versionen av slang.

en: True color not supported with ncurses.
sv: Fullfärg stöds inte med ncurses.

en: True:
sv: Sant:

en: Two files are needed to compare
sv: Två filer behövs för att jämföra

en: Type &writer wrap
sv: &Skrivmaskinsradbrytning

en: Type 'exit' to return to the Midnight Commander
sv: Skriv 'exit' för att återvända till Midnight Commander

en: Type:       %s
sv: Typ:        %s

en: U&nselect group
sv: Välj &bort grupp

en: UP--DIR
sv: UPPKAT

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Unable to create event '%s'!
sv: Kan inte skapa händelsen '%s'!

en: Unable to create group '%s' for events!
sv: Kan inte skapa gruppen '%s' för händelser!

en: Unable to load '%s' skin.
    Default skin has been loaded
sv: Temat '%s' kan inte laddas in.
    Förinställt tema har laddats

en: Unable to parse '%s' skin.
    Default skin has been loaded
sv: Temat '%s' kan inte tolkas.
    Förinställt tema har laddats

en: Unable to save setup to %s
sv: Inställningar kunde inte sparas till %s

en: Unable to save to file
sv: Kan inte spara till fil

en: Unable to use '%s' skin with 256 colors support
    on non-256 colors terminal.
    Default skin has been loaded
sv: Temat '%s' med 256-färgsstöd kan inte användas
    på en icke-256-färgersterminal.
    Förinställt tema har laddats

en: Unable to use '%s' skin with true colors support:
    %s
    Default skin has been loaded
sv: Temat '%s' med fullfärgsstöd kan inte användas:
    %s
    Förinställt tema har laddats

en: Undelete
sv: Återställ

en: Undelete files on an ext2 file system
sv: Återställ borttagna filer på ett ext2-filsystem

en: Underline
sv: Understreck

en: Understrike
sv: Understreck

en: Unexpected EOF on archive file
sv: Oväntad filslut i arkivfilen

en: Unexpected end of file
    %s
sv: Oväntat filslut
    %s

en: Unexpected error in select() reading data from a child process:
    %s
sv: Oväntat fel i select() under läsning av data från en barnprocess:
    %s

en: Unexpected error in waitpid():
    %s
sv: Oväntat fel i waitpid():
    %s

en: Unknown error in child
sv: Okänt fel i barnprocess

en: Unknown tag on display format:
sv: Okänt nyckelord i filvisningsformatet:

en: Unmar&k
sv: Avmarke&ra

en: Unmatched quotes character
sv: Omatchat citattecken

en: Unselect
sv: Avmarkera

en: Up arrow
sv: Uppåtpil

en: Up arrow keypad
sv: Uppåtpil, num tang

en: Use &passive mode
sv: Använd &passivt läge

en: Use SI si&ze units
sv: An&vänd SI-storleksenheter

en: Use internal edi&t
sv: Använd intern ed&itor

en: Use internal vie&w
sv: Använd intern &visare

en: Use panel sort mo&de
sv: Använd pan&elens inställning

en: Use passive mode over pro&xy
sv: Använd passivt läge genom pro&xy

en: Use stickchars to draw
sv: Använd '+', '-' och '|' för att rita

en: User &mini status
sv: Fil&statusrad

en: User data
sv: Användardata

en: User menu
sv: Användarmeny

en: User name
sv: Användarnamn

en: User supplied format looks invalid, reverting to default.
sv: Det angivna formatet ser ogiltigt ut, faller tillbaka till standard.

en: Using the fast reload option may not reflect the exact
    directory contents. In this case you'll need to do a
    manual reload of the directory. See the man page for
    the details.
sv: Med snabb-omladdningsinställningen på kanske inte exakt
    rätt kataloginnehåll visas. I dessa fall måste ju göra
    en manuell omläsning av katalogen. Se man-sidan för
    detaljer om detta.

en: VFS plugins and scripts:
sv: VFS-plugin och skript:

en: Vie&w file...
sv: Visa &fil...

en: View file
sv: Visa fil

en: View:
sv: Visa:

en: Viewed/edited files hi&story
sv: Hi&storik över visade/redigerade filer

en: Virtual File System Setting
sv: Virtuellt filsystems inställningar

en: Virtual File Systems:
sv: Virtuella filsystem:

en: Visible &tabs
sv: Synliga &tabulatorer

en: Waiting to retry... %d (Control-G to cancel)
sv: Väntar på att försöka igen... %d (Control-G för att avbryta)

en: Warning
sv: Varning

en: Warning -- ignoring file
sv: Varning - ignorerar fil

en: Warning: Cannot change to %s.
sv: Varning: Kan inte byta till %s.

en: Warning: Invalid flag %c in %s:
    %s
sv: Varning: Flaggan %c i %s är ogiltig:
    %s

en: Warning: Invalid line in %s:
    %s
sv: Varning: Ogiltig rad i %s:
    %s

en: Warning: cannot load codepages list
sv: Varning: kan inte ladda listan med teckenöversättningar

en: Warning: cannot open %s directory
sv: Varning: Öppning av katalogen %s misslyckades

en: Welsh
sv: Walesiska

en: Which extension file you want to edit?
sv: Vilken utökningsfil vill du redigera?

en: Which highlighting file you want to edit?
sv: Vilken färgkodningsfil vill du redigera?

en: Which menu file do you want to edit?
sv: Vilken menyfil vill du editera?

en: Which syntax file you want to edit?
sv: Vilken syntaxfil vill du editera?

en: Wil&dcard search
sv: &Jokertecken

en: With builtin Editor
sv: Med inbyggd redigerare

en: Word wrap line length:
sv: Radbrytning vid längd:

en: Wrap mode
sv: Radbrytning

en: You have %zu opened screen. Quit anyway? | You have %zu opened screens. Quit anyway?
sv[0]: Du har %zu öppnad skärm. Avsluta ändå?
sv[1]: Du har %zu öppnade skärmar. Avsluta ändå?

en: You have entered "%s"
sv: Du har matat in "%s"

en: You have to chdir to extract files first
sv: Du måste byta katalog med chdir för att extrahera filer först

en: You must first highlight a block of text
sv: Du måste först markera ett textblock

en: Your terminal doesn't even seem to support 256 colors.
sv: Din terminal verkar inte ens stödja 256 färger.

en: [+lineno] file1[:lineno] [file2[:lineno]...]
sv: [+radnr] fil1[:radnr] [fil2[:radnr]...]

en: [NoName]
sv: [Namnlös]

en: [dev]
sv: [enh]

en: [this_dir] [other_panel_dir]
sv: [denna_katalog] [andra_panelens_katalog]

en: columns
sv: kolumner

en: directories
sv: kataloger

en: directory
sv: katalog

en: e&xecute/search by owner
sv: &exekvering/sökning av ägaren

en: edit symlink, unable to remove %s: %s
sv: redigera symlänk: %s kunde inte tas bort: %s

en: edit symlink: %s
sv: redigera symlänk: %s

en: execu&te/search by group
sv: e&xekvering/sökning av gruppen

en: execute/searc&h by others
sv: exek&vering/sökning av andra

en: file
sv: fil

en: file1 file2
sv: fil1 fil2

en: files
sv: filer

en: files/directories
sv: filer/kataloger

en: fish: Disconnecting from %s
sv: fish: Kopplar ned från %s

en: fish: Getting host info...
sv: fish: Mottar värd-info...

en: fish: Handshaking version...
sv: fish: Handskakning version...

en: fish: Local read failed, sending zeros
sv: fish: Lokal läsning misslyckades, sänder nollor

en: fish: Password is required for %s
sv: fish: Lösenord krävs för %s

en: fish: Reading directory %s...
sv: fish: Läser katalog %s...

en: fish: Sending initial line...
sv: fish: Sänder första raden...

en: fish: Sending password...
sv: fish: Sänder lösenord...

en: fish: Waiting for initial line...
sv: fish: Väntar på första raden...

en: fish: store %s: sending command...
sv: fish: lagrar %s: sänder kommando...

en: fish: storing file
sv: fish: sparar fil

en: ftpfs: CWD failed.
sv: ftpfs: CWD kommandot misslyckades.

en: ftpfs: Disconnecting from %s
sv: ftpfs: Kopplar ned från %s

en: ftpfs: Invalid host name.
sv: ftpfs: Ogiltigt värdnamn.

en: ftpfs: Login incorrect for user %s
sv: ftpfs: Inloggningen felaktig för användare %s

en: ftpfs: Reading FTP directory %s... %s%s
sv: ftpfs: Läser FTP-katalogen %s... %s%s

en: ftpfs: abort error: %s
sv: ftpfs: abort-fel: %s

en: ftpfs: abort failed
sv: ftpfs: abort-kommandot misslyckades

en: ftpfs: aborting transfer.
sv: ftpfs: avbryter överföringen.

en: ftpfs: connection interrupted by user
sv: ftpfs: anslutningen har avbrutits av användaren

en: ftpfs: connection to server failed: %s
sv: ftpfs: misslyckades att ansluta till servern: %s

en: ftpfs: could not create socket: %s
sv: ftpfs: skapa socket misslyckades: %s

en: ftpfs: could not setup passive mode
sv: ftpfs: kan inte sätta upp passivt läge

en: ftpfs: couldn't resolve symlink
sv: ftpfs: kunde inte hitta filen som den symboliska länken pekar på

en: ftpfs: failed; nowhere to fallback to
sv: ftpfs: misslyckades: det finns ingenstans att falla tillbaka på

en: ftpfs: invalid address family
sv: ftpfs: felaktig adressfamilj

en: ftpfs: logged in
sv: ftpfs: inloggad

en: ftpfs: making connection to %s
sv: ftpfs: skapar anslutning till %s

en: ftpfs: sending login name
sv: ftpfs: sänder loginnamn

en: ftpfs: sending user account
sv: ftpfs: skickar användarkonto

en: ftpfs: sending user password
sv: ftpfs: sänder användarlösenord

en: ftpfs: storing file
sv: ftpfs: sparar fil

en: group
sv: grupp

en: link: %s
sv: länk: %s

en: mail -s <subject> -c <cc> <to>
sv: mail -s <ämne> -c <kopia> <till>

en: no more memory while reallocating array
sv: slut på minne under omallokering av fält

en: non-local vfs
sv: icke-lokalt vfs

en: not enough memory
sv: inte tillräckligt med minne

en: other
sv: andra

en: owner
sv: ägare

en: rea&d by group
sv: läsning av gru&ppen

en: read &by others
sv: läs&ning av andra

en: set &group ID on execution
sv: sätt &grupp-ID vid exekvering

en: set &user ID on execution
sv: sätt användar-I&D vid exekvering

en: sftp: (Ctrl-G break) Listing... %s
sv: sftp: (Ctrl-G avbryter) Listar... %s

en: sftp: Enter passphrase for %s
sv: sftp: Mata in lösenfras för %s

en: sftp: Enter password for %s
sv: sftp: Mata in lösenord för %s

en: sftp: Invalid host name.
sv: sftp: Ogiltigt värdnamn.

en: sftp: Listing done.
sv: sftp: Listning klar.

en: sftp: No file handler data present for reading file
sv: sftp: Ingen filhanterardata existerar för läsning av filen

en: sftp: Passphrase is empty.
sv: sftp: Lösenfrasen är tom.

en: sftp: Password is empty.
sv: sftp: Lösenordet är tomt.

en: sftp: Unable to get current user name.
sv: sftp: Nuvarande användarnamn kunde inte hämtas.

en: sftp: an error occurred while reading %s: %s
sv: sftp: ett fel uppstod under läsning %s: %s

en: sftp: can't compute host key fingerprint hash
sv: sftp: kan inte beräkna värd nyckelns fingeravtryck

en: sftp: cannot get the remote host key
sv: sftp: kan inte få fjärr-värd nyckel

en: sftp: connection interrupted by user
sv: sftp: uppkoppling avbruten av användare

en: sftp: connection to server failed: %s
sv: sftp: uppkoppling mot server misslyckades: %s

en: sftp: host key verification failed
sv: sftp: värd nyckel verifiering fallerade

en: sftp: making connection to %s
sv: sftp: kopplar upp mot %s

en: sftp: socket error: %s
sv: sftp: socket-fel: %s

en: sftp: unknown host key type:
sv: sftp: okänd värd nyckel typ

en: sort|h
sv: sort|ä

en: sort|u
sv: sort|o

en: stick&y bit
sv: sticky-&biten

en: symlink: %s
sv: symlänk: %s

en: to:
sv: till:

en: undelfs: error
sv: undelfs: fel

en: undelfs: loading deleted files information %d inodes
sv: undelfs: laddar information för raderade filer %d inoder

en: undelfs: reading block bitmap...
sv: undelfs: läser blockbitkarta...

en: undelfs: reading inode bitmap...
sv: undelfs: läser inodbitkarta...

en: vfs_info is not fs!
sv: vfs_info är skilt från fs!

en: while allocating block buffer
sv: under allokering av blockbuffert

en: while calling ext2_block_iterate %d
sv: under anrop av ext2_block_iterate %d

en: while doing inode scan %d
sv: under inod-avsökning %d

en: while iterating over blocks
sv: under iterering över block

en: while starting inode scan %d
sv: under start av inode-avsökning %d

en: wr&ite by others
sv: skr&ivning av andra

en: write by grou&p
sv: sk&rivning av gruppen

en: ~/.netrc file has incorrect mode
    Remove password or correct mode
sv: ~/.netrc-filen har fel läge
    Ta bort lösenordet eller korrigera läge
