dselect 1.17.0 - en to el translation catalogue (198 entries)

en: 
    
    Move around with ^P and ^N, cursor keys, initial letters, or digits;
    Press <enter> to confirm selection.   ^L redraws screen.
el: 
    
    Πλοηγηθείτε με τα πλήκτρα ^P και ^N, τα βελάκια, αρχικά γράμματα, η ψηφία.
    Πιέστε <enter> για αποδοχή της επιλογής.   το ^L ανανεώνει την οθόνη.

en: 
    
    Read-only access: only preview of selections is available!
el: 
    
    Πρόσβαση μόνο για ανάγνωση: Μόνο η προεπισκόπηση των επιλογών είναι διαθέσιμη!

en: 
    Press <enter> to continue.
el: 
    Πατήστε <enter> για συνέχεια.

en:   -- %d%%, press
el:   -- %d%%, πατήστε

en:  (alphabetically)
el:  (αλφαβητικά)

en:  (avail., priority)
el:  (διαθέσιμο, προτεραιότητα)

en:  (avail., section)
el:  (διαθέσιμο, ενότητα)

en:  (by availability)
el:  (ανά διαθεσιμότητα)

en:  (by priority)
el:  (ανά προτεραιότητα)

en:  (by section)
el:  (ανά ενότητα)

en:  (by status)
el:  (ανά κατάσταση)

en:  (status, priority)
el:  (κατάσταση, προτεραιότητα)

en:  (status, section)
el:  (κατάσταση, ενότητα)

en:  does not appear to be available
el:  δε φαίνεται να είναι διαθέσιμο

en:  mark:+/=/- terse:v help:?
el:  σημείωση:+/=/- σύντομα:v βοήθεια:?

en:  mark:+/=/- verbose:v help:?
el:  σημείωση:+/=/- αναλυτικά:v βοήθεια:?

en:  or
el:  ή

en:  terse:v help:?
el:  σύντομα:v βοήθεια:?

en:  verbose:v help:?
el:  αναλυτικά: βοήθεια:?

en: %-*s %s%s%s;  %s (was: %s).  %s
el: %-*s %s%s%s;  %s (ήταν: %s).  %s

en: %s %s packages
el: %s %s πακέτα

en: %s %s packages in section %s
el: %s %s πακέτα στον τομέα %s

en: %s %s packages without a section
el: %s %s πακέτα χωρίς τομέα

en: %s for more
el: %s για περισσότερα

en: %s packages in section %s
el: %s πακέτα στον τομέα %s

en: %s packages without a section
el: %s πακέτα χωρίς τομέα

en: %s to go back
el: %s για επιστροφή

en: * Highlight: One line in the package list will be highlighted.  It indicates
      which package(s) will be affected by presses of '+', '-' and '_'.
    
    * The dividing line in the middle of the screen shows a brief explanation of
      the status of the currently-highlighted package, or a description of which
      group is highlighted if a group line is.  If you don't understand the
      meaning of some of the status characters displayed, go to the relevant
      package and look at this divider line, or use the 'v' key for a verbose
      display (press 'v' again to go back to the terse display).
    
    * The bottom of the screen shows more information about the
      currently-highlighted package (if there is only one).
    
      It can show an extended description of the package, the internal package
      control details (either for the installed or available version of the
      package), or information about conflicts and dependencies involving the
      current package (in conflict/dependency resolution sublists).
    
      Use the 'i' key to cycle through the displays, and 'I' to hide the
      information display or expand it to use almost all of the screen.
el: * Εστίαση: Μια γραμμή από την λίστα με τα πακέτα θα έχει την εστίαση.  Αυτό υποδεικνύει
      πιο(α) πακέτο(α) θα επηρεαστούν όταν πιέζετε τα πλήκτρα `+', `-' and `_'.
    
    * Η διαχωριστική γραμμή στη μέση της οθόνης εμφανίζει μια σύντομη επεξήγηση της
      κατάστασης του εστιασμένου πακέτου, ή μια περιγραφή από την τρέχουσα ενότητα που
      είναι εστιασμένη (αν είναι σε ενότητα).  Αν δεν καταλαβαίνετε το νόημα των
      χαρακτήρων κατάστασης που εμφανίζονται, πηγαίνετε στο ανάλογο πακέτο και 
      κοιτάξτε τη διαχωριστική γραμμή, ή πιέστε το πλήκτρο `v' για μια πιο 
      αναλυτική περιγραφή (και ξανά για επιστροφή στη σύντομη περιγραφή).
    
    * Στο κάτω μέρος της οθόνης μπορείτε να δείτε περισσότερες πληροφορίες
      σχετικά με το τρέχον εστιασμένο πακέτο (αν κάποιο είναι εστιασμένο).
    
      Μπορεί να εμφανίσει μια εκτεταμένη περιγραφή του πακέτου, τις εσωτερικές
      λεπτομέρειες ελέγχου (είτε για την εγκατεστημένη ή για την διαθέσιμη 
      έκδοση του πακέτου), πληροφορίες σχετικά με συγκρούσεις και εξαρτήσεις
      για το τρέχον πακέτο (στη λίστα συγκρούσεων/εξαρτήσεων).
    
      Χρησιμοποιήστε το πλήκτρο `i' για να εναλλάξετε τις εμφανιζόμενες πληροφορίες
      και το `Ι' για την απόκρυψη των πληροφοριών ή την επέκτασή τους.

en: ?
el: ;

en: Abbrev.
el: Σύντμηση

en: Abort - quit without making changes
el: Εγκατάλειψη - έξοδος χωρίς αλλαγές

en: Access method '%s'.
el: Μέθοδος πρόσβασης `%s'.

en: All
el: Όλα

en: All packages
el: Όλα τα πακέτα

en: Avail.ver
el: Διαθ.εκδόσεις

en: Available
el: Διαθέσιμο

en: Broken
el: Κατεστραμμένο

en: Brokenly installed packages
el: Χαλασμένα και εγκατεστημένα πακέτα

en: Choose the access method to use.
el: Επιλέξτε τη μέθοδο πρόσβασης που θα χρησιμοποιήσετε

en: Configure any packages that are unconfigured.
el: Ρύθμιση όποιων πακέτων είναι μη ρυθμισμένα.

en: Cycle through information displays
el: Εναλλαγή οθονών πληροφοριών

en: Description
el: Περιγραφή

en: Display, part 1: package listing and status chars
el: Οθόνη, μέρος 1ο: εμφάνιση καταλόγου πακέτων και χαρακτήρων κατάστασης

en: Display, part 2: list highlight; information display
el: Οθόνη, μέρος 2ο: εστίαση λίστας, εμφάνιση πληροφοριών

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error:
el: Σφάλμα:

en: Extra
el: Επιπλέον

en: Go to end of list
el: Μετάβαση στο τέλος της λίστας

en: Go to top of list
el: Μετάβαση στην αρχή της λίστας

en: Help information is available under the following topics:
el: Πληροφορίες βοήθειας είναι διαθέσιμες για τα ακόλουθα θέματα:

en: Help:
el: Βοήθεια:

en: Important
el: Σημαντικό

en: Inst.ver
el: Έκδ.εγκ.

en: Install and upgrade wanted packages.
el: Εγκατάσταση και αναβάθμιση ζητούμενων πακέτων.

en: Installed
el: Εγκατεστημένα

en: Installed packages
el: Εγκατεστημένα πακέτα

en: Installed?
el: Εγκατεστημένο;

en: Introduction to conflict/dependency resolution sub-list
el: Εισαγωγή στην λίστα ανάλυσης εξαρτήσεων/συγκρούσεων

en: Introduction to method selection display
el: Εισαγωγή στην οθόνη μεθόδου επιλογής

en: Introduction to package selections
el: Εισαγωγή στις επιλογές πακέτων

en: Introduction to read-only package list browser
el: Εισαγωγή στην προβολή πακέτων για ανάγνωση μόνο

en: Keystrokes
el: Συνδυασμοί πλήκτρων

en: Keystrokes for method selection
el: Πλήκτρα για την επιλογή της μεθόδου

en: Make highlight less specific
el: Λιγότερο συγκεκριμένος τονισμός

en: Make highlight more specific
el: Πιο συγκεκριμένος τονισμός

en: Mark package(s) for deinstall and purge
el: Μαρκάρισμα πακέτου(ων) για απεγκατάσταση και διαγραφή

en: Mark package(s) for deinstallation
el: Μαρκάρισμα πακέτου(ων) για απεγκατάσταση

en: Mark package(s) for installation
el: Μαρκάρισμα πακέτου(ων) για εγκατάσταση

en: Marked for
el: Σημειώθηκε για

en: Move down
el: Μετακίνηση κάτω

en: Move up
el: Μετακίνηση επάνω

en: New
el: Νέο

en: Newly available packages
el: Νέα διαθέσιμα πακέτα

en: No explanation available.
el: Καμία διαθέσιμη εξήγηση.

en: Obsolete/local
el: Απαρχαιωμένο/τοπικό

en: Old mark
el: Παλαιά σήμανση

en: Optional
el: Προαιρετικό

en: Package
el: Πακέτο

en: Press <enter> to continue.
el: Πατήστε <enter> για συνέχεια.

en: Press ? for help menu, . for next topic, <space> to exit help.
el: Πατήστε ? για μενού βοηθείας, <space> για επόμενο θέμα.

en: Press a key from the list above, <space> or 'q' to exit help,
      or '.' (full stop) to read each help page in turn.
el: Πιέστε ένα πλήκτρο από την λίστα, <space> ή `q' για έξοδο από τη βοήθεια,
      η '.' (τελεία) για να διαβάσετε κάθε σελίδα με τη σειρά.

en: Priority
el: Προτεραιότητα

en: Purged
el: Διεγραμμένα

en: Purged packages and those never installed
el: Διεγραμμένα πακέτα καθώς και αυτά που ποτέ δεν εγκαταστάθηκαν

en: Quit dselect.
el: Έξοδος από το dselect.

en: Quit without changing selected access method
el: Έξοδος χωρίς αλλαγή της επιλεγμένης μεθόδου

en: Quit, confirming without check
el: Έξοδος, επιβεβαίωση χωρίς έλεγχο

en: Quit, confirming, and checking dependencies
el: Έξοδος, επιβεβαίωση, και έλεγχος εξαρτήσεων

en: Quit, rejecting conflict/dependency suggestions
el: Έξοδος, με απόρριψη προειδοποιήσεων για εξαρτήσεις/ασυμβατότητες

en: REINSTALL
el: ΕΠΑΝΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

en: Redraw display
el: Επανασχεδιασμός οθόνης

en: Remove unwanted software.
el: Αφαίρεση ανεπιθύμητου λογισμικού.

en: Removed
el: Αφαιρέθηκε

en: Removed and no longer available packages
el: Πακέτα που έχουν αφαιρεθεί και δεν είναι πλέον διαθέσιμα

en: Removed packages (configuration still present)
el: Πακέτα που αφαιρέθηκαν (οι ρυθμίσεις παραμένουν)

en: Request help (cycle through help screens)
el: Αίτηση βοηθείας (εναλλαγή οθονών βοηθείας)

en: Request which packages you want on your system.
el: Επιλέξτε ποια πακέτα θέλετε στο σύστημά σας.

en: Required
el: Απαιτούμενο

en: Revert to directly requested state for all packages
el: Επαναφορά στην ζητούμενη κατάσταση όλων των πακέτων

en: Revert to old state for all packages
el: Επαναφορά στην προηγούμενη κατάσταση όλων των πακέτων

en: Revert to suggested state for all packages
el: Επαναφορά σε προτεινόμενη κατάσταση όλων των πακέτων

en: Scroll backwards through help/information
el: μετακινηθείτε πίσω στη βοήθεια/πληροφορίες

en: Scroll backwards through help/information by 1 line
el: Μετακίνηση πίσω στη βοήθεια/πληροφορίες κατά μια γραμμή

en: Scroll backwards through list
el: Μετακίνηση πίσω στη λίστα

en: Scroll backwards through list by 1 line
el: Μετακίνηση πίσω στη λίστα κατά μια γραμμή

en: Scroll onwards through help/information
el: μετακινηθείτε εμπρός στη βοήθεια/πληροφορίες

en: Scroll onwards through help/information by 1 line
el: Μετακίνηση εμπρός στη βοήθεια/πληροφορίες κατά μια γραμμή

en: Scroll onwards through list
el: Μετακίνηση εμπρός στη λίστα

en: Scroll onwards through list by 1 line
el: Μετακίνηση εμπρός στη λίστα κατά μια γραμμή

en: Search for ?
el: Αναζήτηση για;

en: Search for a package whose name contains a string
el: αναζήτηση πακέτου με βάση το όνομα

en: Section
el: Τομέας

en: Select currently-highlighted access method
el: Επιλογή της τρέχουσας μεθόδου πρόσβασης

en: Standard
el: Βασικό

en: Swap sort order priority/section
el: Αντιστροφή σειράς ταξινόμησης προτεραιότητας/τομέα

en: Terminal does not appear to support cursor addressing.
el: Το τερματικό δεν φαίνεται να υποστηρίζει κατευθυνόμενο δρομέα.

en: Terminal does not appear to support highlighting.
el: Το τερματικό δεν φαίνεται να υποστηρίζει τονισμό.

en: The line you have highlighted represents many packages; if you ask to install, remove, hold, etc. it you will affect all the packages which match the criterion shown.
    
    If you move the highlight to a line for a particular package you will see information about that package displayed here.
    You can use 'o' and 'O' to change the sort order and give yourself the opportunity to mark packages in different kinds of groups.
el: Η γραμμή που τονίσατε αντιπροσωπεύει πολλά πακέτα. Αν ζητήσετε εγκατάσταση, αφαίρεση, κράτηση, κλπ. θα επηρεαστούν όλα τα πακέτα που ταιριάζουν με το κριτήριο που εμφανίζονται.
    
    Αν μετακινήσετε τον τονισμό σε μια γραμμή για ένα ξεχωριστό πακέτο θα δείτε πληροφορίες σχετικά με το πακέτο που εμφανίζεται εδώ.
    Χρησιμοποιήστε το `o' και το `O' για να αλλάξετε τη σειρά ταξινόμησης και να επιλέξετε πακέτα από ομάδες διαφορετικών ειδών.

en: Type dselect --help for help.
el: Πληκτρολογήστε dselect --help για βοήθεια.

en: Unclassified
el: Αταξινόμητο

en: Update list of available packages, if possible.
el: Ανανέωσε τη λίστα των διαθέσιμων πακέτων, αν είναι δυνατό.

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  Since you do not have the privilege necessary to update
    package states, you are in a read-only mode.  You can navigate around the
    list using the cursor keys (please see the 'Keystrokes' help screen), observe
    the status of the packages and read information about them.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press '?' at
    any time for help.
    
    When you have finished browsing, press 'Q' or <enter> to quit.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
el: Καλώς ορίσατε στην οθόνη με την λίστα των κυρίων πακέτων του dselect.
    
    Θα σας εμφανιστεί μια λίστα από πακέτα τα οποία είναι εγκατεστημένα ή διαθέσιμα
    για εγκατάσταση.  Αυτή τη στιγμή δεν διαθέτετε τα απαραίτητα προνόμια  για 
    να αναβαθμίσετε την κατάσταση των πακέτων και βρίσκεστε σε κατάσταση μόνο
    για ανάγνωση.  Μπορείτε να πλοηγηθείτε στη λίστα των πακέτων με τα βελάκια
    (δείτε τη σελίδα βοηθείας σχετικά με τους `συνδυασμούς πλήκτρων'), να 
    παρατηρήσετε την τρέχουσα κατάσταση τους και να διαβάσετε πληροφορίες για αυτά.
    
    Θα πρέπει να διαβάσετε την λίστα με τους συνδυασμούς πλήκτρων και την επεξήγηση
    της οθόνης.  Υπάρχει διαθέσιμη αρκετή βοήθεια και χρησιμοποιήστε την όσο
    μπορείτε - πληκτρολογώντας `?' οποιαδήποτε στιγμή.
    
    Όταν τελειώσετε με την αναζήτηση, πιέστε `Q' ή ,<enter> για να φύγετε.
    
    Πιέστε <enter> για κλείσει η βοήθεια και να δείτε τη λίστα τώρα.

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  You can navigate around the list using the cursor keys,
    mark packages for installation (using '+') or deinstallation (using '-').
    Packages can be marked either singly or in groups; initially you will see that
    the line 'All packages' is selected.  '+', '-' and so on will affect all the
    packages described by the highlighted line.
    
    Some of your choices will cause conflicts or dependency problems; you will be
    given a sub-list of the relevant packages, so that you can solve the problems.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press '?' at
    any time for help.
    
    When you have finished selecting packages, press <enter> to confirm changes,
    or 'X' to quit without saving changes. A final check on conflicts and
    dependencies will be done - here too you may see a sublist.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
el: Καλώς ορίσατε στην οθόνη με την λίστα των κυρίων πακέτων του dselect.
    
    Θα σας εμφανιστεί μια λίστα από πακέτα τα οποία είναι εγκατεστημένα ή διαθέσιμα
    για εγκατάσταση.  Μπορείτε να πλοηγηθείτε στη λίστα των πακέτων με τα βελάκια
    να τα σημειώσετε για εγκατάσταση (με `+') ή απεγκατάσταση (με `-').
    Μπορείτε να σημειώσετε τα πακέτα μεμονωμένα ή σε ομάδες, αρχικά θα δείτε ότι
    η γραμμή `Όλα τα πακέτα` είναι επιλεγμένη. Τα πλήκτρα `+', `-' κλπ θα επηρεάσουν
    όλα τα πακέτα που είναι επιλεγμένα.
    Μερικές από τις επιλογές σας μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα ασυμβατοτήτων
    και εξαρτήσεων. Σε αυτήν την περίπτωση, θα σας εμφανιστεί μια λίστα των
    με τα εν λόγω πακέτα, για να μπορέσετε να αντιμετωπίσετε τυχόν προβλήματα.
    
    Θα πρέπει να διαβάσετε την λίστα με τους συνδυασμούς πλήκτρων και την
     επεξήγηση στην οθόνη.  Υπάρχει διαθέσιμη αρκετή βοήθεια και χρησιμοποιήστε
    την όσο μπορείτε - πληκτρολογώντας `?' οποιαδήποτε στιγμή.
    
    Όταν τελειώσετε με την επιλογή, πιέστε <enter> για να αποδεχτείτε τις
    αλλαγές, ή `X' για έξοδο χωρίς αποθήκευση των αλλαγών. Θα γίνει ένας
    τελευταίος έλεγχος ασυμβατοτήτων και εξαρτήσεων, όπου πιθανόν να δείτε
    μια δεύτερη λίστα.
    Πιέστε <space> για κλείσει η βοήθεια και να δείτε τη λίστα τώρα.

en: [A]ccess
el: Πρόσβαση ([a])

en: [C]onfig
el: Ρύθμιση ([c])

en: [I]nstall
el: Εγκατάσταση ([i])

en: [Q]uit
el: Έξοδος ([q])

en: [R]emove
el: Αφαίρεση ([r])

en: [S]elect
el: Επιλογή ([s])

en: [U]pdate
el: Ανανέωση([u])

en: [not bound]
el: [χωρίς δεσμό]

en: colour
el: χρώμα

en: colour attribute
el: ιδιότητα χρώματος

en: conflicts with
el: ασύμβατο με

en: couldn't open debug file '%.255s'
el: αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου debug `%.255s'

en: depends on
el: εξαρτάται από

en: doupdate failed
el: η doupdate απέτυχε

en: dselect - inspection of package states
el: dselect - έλεγχος κατάστασης των πακέτων

en: dselect - list of access methods
el: dselect - λίστα των μεθόδων πρόσβασης

en: dselect - main package listing
el: dselect - εμφάνιση κυρίων πακέτων

en: dselect - recursive package listing
el: dselect - αναδρομική λίστα πακέτων

en: dselect and dpkg can do automatic installation, loading the package files to be
    installed from one of a number of different possible places.
    
    This list allows you to select one of these installation methods.
    
    Move the highlight to the method you wish to use, and hit Enter.  You will then
    be prompted for the information required to do the installation.
    
    As you move the highlight a description of each method, where available, is
    displayed in the bottom half of the screen.
    
    If you wish to quit without changing anything use the 'x' key while in the list
    of installation methods.
    
    A full list of keystrokes is available by pressing 'k' now, or from the help
    menu reachable by pressing '?'.
el: το dselect και το dpkg μπορούν να κάνουν μια αυτόματη εγκατάσταση, φορτώνοντας τα 
    απαραίτητα πακέτα για εγκατάσταση από διάφορες πηγές.
    
    Αυτή η λίστα σας επιτρέπει να επιλέξετε μια από αυτές τις μεθόδους εγκατάστασης.
    
    Επιλέξτε τη μέθοδο που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε, και πιέστε το Enter.  Θα σας 
    ζητηθεί στη συνέχεια να δώσετε τις πληροφορίες που απαιτούνται για τη εγκατάσταση.
    
    Καθώς μετακινήστε μεταξύ των μεθόδων, εμφανίζεται μια περιγραφή της κάθε μίας
    στο κάτω μισό της οθόνης.
    
    Αν θέλετε να φύγετε χωρίς να κάνετε καμία αλλαγή, χρησιμοποιήστε το πλήκτρο`x'.
    
    Ένας πλήρης κατάλογος από συνδυασμούς πλήκτρων είναι διαθέσιμος αν πιέσετε `k'
    τώρα, ή από την επιλογή βοηθείας πιέζοντας `?'.

en: enhances
el: επεκτείνει

en: error during read of method options file '%.250s'
el: σφάλμα κατά την ανάγνωση του αρχείου επιλογών μεθόδων `%.250s'

en: error during read of option description file '%.250s'
el: σφάλμα κατά την ανάγνωση του αρχείου περιγραφής επιλογών `%.250s'

en: error in regular expression
el: σφάλμα στην κανονική έκφραση

en: error reading acknowledgement of program failure message
el: σφάλμα ανάγνωσης επιβεβαίωσης του μηνύματος σφάλματος του προγράμματος

en: error reading keyboard in help
el: σφάλμα εισόδου από το πληκτρολόγιο στη βοήθεια

en: error reading options file '%.250s'
el: σφάλμα ανάγνωσης αρχείου επιλογών `%.250s'

en: failed to allocate colour pair
el: απέτυχε η δέσμευση ζεύγους χρωμάτων

en: failed to create baselist pad
el: απέτυχε η δημιουργία επιφάνειας βασικής λίστας

en: failed to create heading pad
el: απέτυχε η δημιουργία επιφάνειας πλοήγησης

en: failed to create info pad
el: απέτυχε η δημιουργία επιφάνειας πληροφοριών

en: failed to create query window
el: απέτυχε η δημιουργία παραθύρου ερωτήσεων

en: failed to create thisstate pad
el: απέτυχε η δημιουργία επιφάνειας thisstate

en: failed to create title window
el: απέτυχε η δημιουργία παραθύρου τίτλου

en: failed to create whatinfo window
el: απέτυχε η δημιουργία παραθύρου whatinfo

en: failed to getch in main menu
el: απέτυχε η getch στο κυρίως μενού

en: failed to read option description file '%.250s'
el: απέτυχε η ανάγνωση του αρχείου περιγραφής επιλογών`%.250s'

en: getch failed
el: η getch απέτυχε

en: half installed
el: μισόεγκατεστημένο

en: hold
el: συγκράτηση

en: index string too long
el: πολύ μεγάλη συμβολοσειρά index

en: install
el: εγκατάσταση

en: installation script
el: σενάριο εγκατάστασης

en: installed
el: εγκατεστημένο

en: invalid search option given
el: δόθηκε άκυρη παράμετρος αναζήτησης

en: menu
el: μενού

en: method '%.250s' has name that is too long (%d > %d characters)
el: η μέθοδος `%.250s' έχει πολύ μακρύ όνομα (%d > %d χαρακτήρες)

en: new package
el: νέο πακέτο

en: newline before option name start
el: χαρακτήρας newline πριν το όνομα επιλογής

en: newline before summary
el: χαρακτήρας newline πριν την περίληψη

en: non-alphanum in option name
el: μη αλφαριθμητικός χαρακτήρας στο όνομα επιλογής

en: non-digit where digit wanted
el: μη ψηφίο όπου αναμενόταν ψηφίο

en: nonalpha where option name start wanted
el: μη αλφαβητικός χαρακτήρας όπου αναμενόταν όνομα επιλογής

en: not installed
el: δεν είναι εγκατεστημένο

en: pre-depends on
el: προεξαρτάται από

en: provides
el: παρέχει

en: purge
el: διαγραφή

en: query/setup script
el: σενάριο ερωτήματος/εγκατάστασης

en: recommends
el: συστήνει

en: remove
el: αφαίρεση

en: removed (configs remain)
el: αφαιρέθηκε (παραμένουν οι ρυθμίσεις)

en: replaces
el: αντικαθιστά

en: screen part
el: τμήμα οθόνης

en: suggests
el: προτείνει

en: syntax error in method options file '%.250s' -- %s
el: σφάλμα σύνταξης στο αρχείο επιλογών μεθόδων `%.250s' -- %s

en: terminal lacks necessary features, giving up
el: το τερματικό δεν υποστηρίζει απαραίτητα χαρακτηριστικά, εγκατάλειψη

en: unable to access method script '%.250s'
el: αδύνατη η πρόσβαση του σεναρίου μεθόδου `%.250s'

en: unable to open current option file '%.250s'
el: αδύνατο το άνοιγμα του τρέχοντος αρχείου επιλογών `%.250s'

en: unable to open option description file '%.250s'
el: αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου περιγραφής επιλογών `%.250s'

en: unable to read '%.250s' directory for reading methods
el: αδύνατη η ανάγνωση του καταλόγου `%.250s' για μεθόδους ανάγνωσης

en: unable to read method options file '%.250s'
el: αδύνατη η ανάγνωση του αρχείου επιλογών μεθόδων `%.250s'

en: unable to stat option description file '%.250s'
el: αδύνατο η εύρεση κατάστασης του αρχείου περιγραφής επιλογών `%.250s'

en: unable to write new option to '%.250s'
el: αδύνατη η εγγραφή νέας επιλογής στο `%.250s'

en: unknown action string '%.50s'
el: άγνωστη συμβολοσειρά δράσης `%.50s'

en: unpacked (not set up)
el: αποσυμπιεσμένο (όχι ρυθμισμένο)

en: update available list script
el: ανανέωση της λίστας των διαθέσιμων πακέτων
