%brandDTD; ]> Webböngészés

Webböngészés

Köszönti a &brandShortName;! A &brandShortName; egyik leggyakoribb felhasználási módja a webböngészés. A Böngésző a &brandShortName; összetevője, amely lehetővé teszi a weboldalak felkeresését, és számos módszert biztosít ezek böngészéséhez és a kereséshez a weben.

Ez a fejezet a Böngésző alapvető műveleteit ismerteti: a weboldalak böngészését, a keresést és a weboldalak mentését.

A fejezet témakörei:

Weboldalak bejárása

A fejezet témakörei:

A kezdőlap megtekintése

A &brandShortName; elindításakor a Böngésző jelenik meg. A &brandShortName; első elindításakor Újdonságok előre beállított oldal jelenik meg .

A &brandShortName; további indításakor általában a saját kezdőlap jelenik meg. Ha nem választunk saját kezdőlapot, a hálózati vagy az internetszolgáltató által megadott lap, illetve a &brandShortName; kezdőlapja lesz látható.

Saját kezdőlap megadásáról lásd: A &brandShortName; indításának megadása.

Tipp:

[Vissza a fejezet elejére]

Áttérés másik oldalra

Másik oldalra URL-címének (webcímének) beírásával térhetünk át. Az URL-cím általában a http://, előtaggal kezdődik, amelyet a címet azonosító egy vagy több név követ. Például, http://mozilla.fsf.hu.

  1. A címmezőre kattintva kijelölhetjük az éppen ott levő URL-t.
  2. Írjuk be a meglátogatni kívánt oldal URL-címét. A beírás a címmezőben lévő szöveg helyére kerül.
  3. Nyomjuk meg az ReturnEnter billentyűt.

Az ablak jobb alsó sarkában megjelenő lakat ikonra kattintva bármikor ellenőrizhetjük a weboldal biztonsági állapotát. További tudnivalók: Weboldal biztonságának ellenőrzése.

Tipp: a címmező URL-címének gyors kijelöléshez nyomjuk meg a CmdCtrl+L billentyűkombinációt.

Címmező
Címmező

Nem ismerjük az URL-címet? Elegendő beírni annek egy részét, például cnn (for www.cnn.com); de beírhatunk általános fogalmakat is, például ajándékok vagy virágok. A Böngésző kitalálja, hogy melyik oldalt szeretnénk látni, vagy a beírt szóval kapcsolatos hivatkozások listáját jeleníti meg.

Az internet világában kevésbé járatos felhasználók hasznos dolgokat találnak a következő címen: Internet Guide.

[Vissza a fejezet elejére]

A legtöbb weboldal hivatkozásokat is tartalmaz, amelyekre kattintva más weboldalak érhetők el.

  1. Húzzuk lassan a mutatót, míg kéz alakú nem lesz. Ez a hivatkozásoknál mindig megtörténik. A legtöbb hivatkozás aláhúzott szöveg, de gombok és képek is használhatók hivatkozásként.
  2. Kattintsunk a hivatkozásra. Amíg a hálózat megkeresi a hivatkozott oldalt, az ablak alján állapotüzenet jelenik meg.

[Vissza a fejezet elejére]

Korábbi lépések követése

A bejárt oldalak számos módon újból felkereshetők:

Böngésző gombok
Vissza Előre
Címmező
Címmező

Tipp: az Oldalsáv Előzmények panellapja is lehetővé teszi az elmúlt néhány munkamenetben meglátogatott oldalak megjelenítését. További tudnivalók: Az Oldalsáv panellapjainak felvétele.

Előzménylisták

Az előzménylista a legutóbb meglátogatott oldalak hivatkozásait tartalmazza. A címmező listája az ide beírt és felkeresett oldalak címeit tartalmazza.

Az előzmények listája a Böngésző Ugrás menüjének Előzmények parancsával jeleníthető meg. A címmezőbe beírt URL-címek listájának megtekintéséhez kattintsunk a címmező jobb szélén lévő nyílra.

Tipp: az előzménylista gyorsan megnyitható a Cmd+ShiftCtrl+H billentyűkombinációval.

Ha nem szeretnénk, hogy a címmező vagy az előzmények listája megjelenítse a meglátogatott oldalakat, tartalmuk teljesen vagy részben törölhető.

A címmező vagy az előzmények lista összes elemének törléséhez induljunk ki a Böngésző ablakból:

  1. Válasszuk a &brandShortName;Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot.
  2. A Böngésző kategóriában kattintsunk az Előzmények elemre. (Ha nem láthatóak a kategória beállításai, a lista kibontásához kattintsunk duplán a Böngésző kategóriára.)
  3. A korábban meglátogatott weboldalak a listákról az Előzmények törlése gombbal törölhetők.

Tipp: Az elmúlt [__] napban látogatott weboldalak megjegyzése lehetőség segítségével megadhatjuk, hogy hány nap előzmény maradjon meg az előzménylistában.

Az előzménylista adott oldalainak törléséhez hajtsuk végre a megfelelő műveletet:

Tipp: az előzménylista rendezéséhez kattintsunk a kívánt kategóriára (Cím, Hely vagy Utolsó látogatás). Az ellentétes irányú rendezéshez kattintsunk ismét a fejlécre.

[Vissza a fejezet elejére]

Leállítás és frissítés

Ha egy oldal túlságosan lassan töltődik be, vagy már nem is kívánjuk megjeleníteni, kattintsunk a Leállítás gombra.

Az aktuális oldal frissítéséhez vagy a legfrissebb verzió lekéréséhez kattintsunk a Frissítés gombra, vagy nyomjuk meg a CmdCtrl+R billentyűkombinációt.

Böngésző gombok
Frissítés Leállítás

Az aktuális oldal frissítéséhez és az összes változtatás visszavonásához (ha az oldal űrlapot is tartalmazott) nyomjuk le a Shift billentyűt és kattintsunk a Frissítés gombra, vagy nyomjuk meg a CmdCtrl+Shift+R billentyűkombinációt.

[Vissza a fejezet elejére]

Könyvjelzővel jelölt oldalak felkeresése

A weboldalak URL-címei meglehetősen hosszúak lehetnek, és ezeket elég nehéz megjegyezni. Szerencsére erre nincs is szükség a web bejárásához. A böngésző tartalmazza az érdekesebb webhelyekre mutató könyvjelzők listáját.

Könyvjelzővel jelölt oldal felkereséséhez induljunk ki a Böngésző ablakból:

  1. Nyissuk meg a Könyvjelzők menüt. A menü könyvjelző ikonnal jelölt könyvjelzőket és több könyvjelzőt magában foglaló mappákat tartalmaz.
  2. Könyvjelzővel jelölt oldal megjelenítéséhez válasszuk a kívánt könyvjelzőt a menün, vagy nyissunk meg egy mappát, és válasszunk könyvjelzőt.

Tipp: a korábban megjelenített oldalak a Vissza gombbal is felkereshetők.

A gyakran meglátogatott oldalakhoz vagy a web más érdekes helyeihez saját könyvjelzőket is felvehetünk. További tudnivalók: Új könyvjelzők létrehozása.

[Vissza a fejezet elejére]

Böngészőlapok használata

Ha egyidejűleg több weboldalt látogatunk meg, egyszerűbb és gyorsabb lesz a munka a böngészőlapok használatával.

Ez lehetővé teszi, hogy egynél több weboldalt nyissunk meg egyetlen ablakban, azaz nem szükséges több ablakot megnyitni, amikor több különböző weboldalt látogatunk meg. Ezzel az asztal is áttekinthetőbbé válik. A weboldalakat kényelmesen megnyithatjuk, bezárhatjuk és frissíthetjük egyetlen helyről is másik ablakba való áttérés nélkül.

A böngészőlapok egyszerűen kezelhetők, és megadható ezek automatikus megnyitása is. További tudnivalók a böngészőlapok beállításáról: A böngésző beállításai – Böngészőlapok.

További tudnivalók a böngészőlapok használatáról: Böngészőlapok.

[Vissza a fejezet elejére]

Az Oldalsáv használata

A weboldalak az Oldalsáv használatával is elérhetők és böngészhetők.

Az Oldalsáv a böngésző egyéni igények szerint kialakítható területe, ahol a gyakran használt elemek helyezhetők el a számos lehetőség közül például a legfrissebb hírek és időjárás-jelentés, a saját címjegyzék, tőzsdei árfolyamok és egy naptár. Az Oldalsáv ezeket az elemeket folyamatosan frissített panellapokon jeleníti meg.

A &brandShortName; az Oldalsávon eleve tartalmaz néhány beállított panellapot, de ezek újakkal bővíthetők, eltávolíthatók és átrendezhetők. A részletes leírás az Oldalsáv fejezetben található.

Az Oldalsávon egy elem megtekintéséhez váltsunk át a megfelelő panellapra.

Az Oldalsáv fogantyúja Az Oldalsáv
fogantyúja
Ha még nincs megnyitva, kattintsunk az Oldalsáv fogantyújára. Ha nem látható a fogantyú, válasszuk a Nézet menün az Eszköztárak, majd az Oldalsáv parancsot.

Tipp: az Oldalsáv gyorsan megnyitható az F9 billentyűvel.

[Vissza a fejezet elejére]

Keresés a weben

A fejezet témakörei:

Gyorskeresés

A gyorskeresés négy helyről hajtható végre: a címmezőből, az Oldalsávról, Internetes keresés oldalról és a kijelölt szavak a weboldalon.

Keresés a címmezőből

Adott témakörû weboldalak egyszerû kereséséhez írjunk be egy kérdést vagy néhány szót a böngészõ címmezõjébe.

Címmező keresett kifejezéssel

Ha például a mozikra vagyunk kíváncsiak, a következő lépéseket hajtsuk végre:

  1. Aktuális szövegének kijelöléséhez kattintsunk duplán a címmezőbe.
  2. Írjuk be a mozi.Ez az aktuális szöveg helyére kerül.
  3. Hajtsuk végre a megfelelő lépést:

>A keresés eredménye újabb keresés végrehajtásáig megmarad az Oldalsáv Keresés panellapján. A keresés eredményeinek lekéréséhez nem kell a Vissza gombra kattintani.

Megjegyzés: a címmezőből az Internetes kulcsszavak használatával is végrehajtható a keresés.

Keresés az Oldalsávról

Az Oldalsáv Keresés panellapja gyorskeresést és a keresési eredmények megjelölését biztosítja. Ha például az egyetemekre vagyunk kíváncsiak, a következő lépéseket hajtsuk végre:

  1. Ha még nincs megnyitva, kattintsunk az Oldalsáv fogantyújára. Ha nem látható a fogantyú, nyomjuk meg az F9 billentyűt vagy válasszuk a Nézet menün az Eszköztárak, majd az Oldalsáv parancsot.
  2. Váltsunk át a Keresés panellapra.
  3. A Kereső lenyitható listán válasszunk keresőszolgáltatást.
  4. A keresési mezőbe írjuk be az egyetemek szót.
  5. Kattintsunk a Keresés gombra. A keresés eredménye megjelenik a böngésző ablakában és az Oldalsávon is. Kattintsunk a kívánt hivatkozásra.

Megjegyzés: ha az Oldalsáv Keresés panellapja keresőszolgáltatások listáját tartalmazza, akkor részletes keresési üzemmód van beállítva, és a Keresés gombra kattintás előtt ki kell jelölni egy vagy több keresőszolgáltatást. Az alapvető beállítások a Beállítások párbeszédpanelen adhatók meg.

Tipp: a keresési eredmények következő vagy előző oldalát az Oldalsáv Keresés panellapjának alján a Következő és az Előző gombbal jeleníthetjük meg gyorsan.

További tudnivalók: Oldalsáv.

Keresés az Internetes keresés oldalról

Az Internetes keresés oldal keresési fogalmak és kifejezések beírását, illetve az érdeklődésünkre számot tartó kategóriák (például művészetek, gazdaság) vizsgálatát teszi lehetővé. Az Internetes keresés oldal megjelenítéséhez hajtsuk végre a megfelelő műveletet:

Weboldalon kijelölt szavak keresése

A &brandShortName; lehetővé teszi a weboldalon kijelölt szavak keresését:

  1. Jelöljünk ki tetszőleges szavakat egy weboldalon.
  2. Kattintsunk a kijelölésre az egér jobb oldali gombjával vagy egy-gombos egérrel a, Ctrl-click és válasszuk a menüből a Keresés a weben [kijelölt szavak] elemet.

A &brandShortName; új ablakot nyit meg, és az alapértelmezett keresőszolgáltatással megkeresi a kijelölt szavakat. A kijelölt szavak keresésénél használt keresőszolgáltatás megadásáról lásd: Böngésző beállításai – Internetes keresés.

[Vissza a fejezet elejére]

Az Oldalsáv Keresés panellapját részletes keresési üzemmódot állíthatunk be, amely a keresés szűkítését és egy vagy több keresőszolgáltatás kijelölését teszi lehetővé.

  1. Válasszuk a &brandShortName; Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot.
  2. A Böngésző kategóriában kattintsunk az Internetes keresés elemre. (Ha nem láthatóak a kategória beállításai, a lista kibontásához kattintsunk duplán a Böngésző kategóriára.)
  3. Az Oldalsáv Keresés panellapjának tulajdonságai csoportban kattintsunk a Haladó beállításra, majd az OK gombra.
  4. Ha még nincs megnyitva, kattintsunk az Oldalsáv fogantyújára. Ha a fogantyú nem látható nyomjuk meg az F9 gombot vagy válasszuk a Nézet menü Eszköztárak parancsát, és töröljük az Oldalsáv jelölését.
  5. Térjünk át az Oldalsáv Keresés panellapjára.
  6. Az itt lenyitható listán válasszunk kategóriát.
  7. Válasszunk egy vagy több keresőszolgáltatást a kijelölt kategóriához (ha ez lehetséges).
  8. A keresési mezőbe írjuk be a keresni kívánt szót.
  9. Kattintsunk a Keresés gombra.

Keresés panellapja

A keresési kategóriák testreszabása

Megadhatjuk, hogy az egyes keresési kategóriákban melyik keresőszolgáltatásokat szeretnénk használni. Beállítható például a keresőszolgáltatások egyik készlete az utazással kapcsolatos, míg egy másik a szoftver témájú keresésekhez.

  1. Állítsuk be az Oldalsáv keresőjét részletes keresési üzemmódba. See Sidebar Advanced Search Mode for details.
  2. Ha még nincs megnyitva, kattintsunk az Oldalsáv fogantyújára. Ha nem látható a fogantyú, válasszuk a Nézet menün az Eszköztárak, majd az Oldalsáv parancsot.
  3. Térjünk át az Oldalsáv Keresés panellapjára.
  4. Nyissuk le az itt listát, és válasszuk a Kategóriák szerkesztése elemet. A Kategóriák szerkesztése párbeszédpanel jelenik meg.
  5. A Kategóriák lenyitható listán jelöljük ki a beállítani kívánt kategóriát.
    vagy
    Új kategória létrehozásához kattintsunk az Új elemre, és írjuk be a kategória nevét. A lenyitható lista mezőjében ekkor a kijelölt kategória neve jelenik meg.
  6. Hajtsuk végre a megfelelő műveletet:
  7. Ha befejeztük a műveleteket, kattintsunk az OK gombra.

[Vissza a fejezet elejére]

Keresési beállítások megadása

másik alapértelmezett keresőszolgáltatást is beállíthatunk. Azt is megadhatjuk, hogyan szeretnénk megjeleníteni a keresés eredményeit az Oldalsávon.

  1. Válasszuk a &brandShortName; Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot.
  2. A Böngésző kategóriában kattintsunk az Internetes keresés elemre. (Ha nem láthatóak a kategória beállításai, a lista kibontásához kattintsunk duplán a Böngésző kategóriára.)
  3. Az alapértelmezett keresőszolgáltatás csoportban jelöljük ki a használni kívánt keresőszolgáltatást.
  4. A Találatok csoportban jelöljük be Keresés panellap megnyitása az Oldalsávon amikor a keresés eredménye rendelkezésre áll négyzetet, ha a keresés eredményeit az Oldalsáv Keresés panellapján szeretnénk megtekinteni.
  5. Az Oldalsáv Keresés panellapjának tulajdonságai csoportban jelöljük be az Egyszerű beállítást, ha egyetlen keresőszolgáltatást szeretnénk használni, illetve a Haladó beállítást, ha többet.

[Vissza a fejezet elejére]

Internetes kulcsszavak használata

Az internetes kulcsszavak a címmezőn használhatók adott típusú adatok gyors megkereséséhez. Az internetes kulcsszavak számos módon alkalmazhatók:

Fontos: az internetes kulcsszavak használatához nem a Keresés gombra kell kattintani, hanem az ReturnEnter billentyűt kell megnyomni. Az ReturnEnter billentyű az internetes kulcsszavak szolgáltatást indítja el; míg a Keresés gombra kattintás egy keresést.

A különbség az alábbi példából látható:

  1. A címmezőbe írjuk be: apple imac és nyomjuk meg az ReturnEnter billentyűt. Az Apple Computer iMac weboldala jelenik meg.
  2. A címmezőbe írjuk be ismét: apple imac és kattintsunk a Keresés gombra. Ekkor az Apple Computer iMac számítógépeire vonatkozó hivatkozások listája jelenik meg.

Ha az internetes kulcsszavak szolgáltatás nem működik, ellenőrizzük az Intelligens böngészés beállításainál az internetes kulcsszavak engedélyezését.

Tőzsdei árfolyamok

Egy vállalat legfrissebb tőzsdei árfolyamadatait tekinthetjük meg, ha beírjuk a quote szót, majd a vállalat jegyzett részvényeinek rövidítését, és megnyomjuk az ReturnEnter billentyűt.

Ha nem ismerjük a vállalat tőzsdei rövidítését, írjuk be a nevét. Az árfolyamoldal hasonló nevekkel felsorolja az összes vállalatot, így itt kiválaszthatjuk a megfelelőt.

[Vissza a fejezet elejére]

Keresés az oldalon

Szöveg keresése a Böngészőben jelenleg megjelenített oldalon:

  1. Válasszuk a Szerkesztés menü Keresés ezen az oldalon. Ha a megtekintett oldal kereteket tartalmaz, a keresés megkezdése előtt a megfelelő keretbe kell kattintani. A Keresés ezen az oldalon párbeszédpanel jelenik meg.
  2. Írjuk be a keresett szöveget.
  3. Adjuk meg a megfelelő keresési beállításokat:
  4. A keresés elindításához kattintsunk a Keresés gombra.

Ugyanazon szövegrész újbóli keresése:

[Vissza a fejezet elejére]

Keresés gépeléssel

A Keresés párbeszédablakon kívül úgy is kereshetünk szövegeket, hogy közvetlenül begépeljük őket egy weboldalra.

  1. Hivatkozás kereséséhez gépeljünk karaktereket az aktív böngészőablakba, hogy eljussunk bármelyik hivatkozáshoz, amelyben a begépelt szöveg van.

    Egy karakter megismétlésére a kereső körbe fogja járni valamennyi hivatkozást, amely e karakterrel kezdődik, de ha megtalálja a pontosan begépelt szöveget, mint például az oo-t a woods szóban, azzal fogja kezdeni.

  2. A teljes szövegben való kereséshez (sima szöveg és hivatkozásban lévő szöveg), gépeljük a / jelet a keresendő szöveg elé.
  3. Az állapotsor (a böngészőablak alján) kiírja a keresett szöveget és azt is, ha a keresés nem járt eredménnyel.
  4. Használjuk a Backspace billentyűt az utolsó begépelt karakter törléséhez.
  5. A keresés törléséhez váltsunk fókuszt, görgessük tovább az oldalt, nyomjuk meg az Escape billentyűt, vagy várjunk az időtúllépésig.
  6. Nyomjuk meg a CmdCtrl+G billentyűkombinációt vagy F3-at a keresett szöveg következő találatához. Nyomjuk meg a CmdCtrl+Shift+G billentyűkombinációt vagy Shift+F3-at az előző találathoz.

A gépelőkeresés minden ablakban működik, ebben a súgóban is (próbáljuk ki!).

Ez a képesség nemzetközi karakterekkel is működik, akár kínaiakkal és japánokkal is.

[Vissza a fejezet elejére]

Keresés a könyvjelzők vagy az előzmények listájában

A könyvjelzők listáján való kereséshez induljunk ki a Böngésző ablakból:

  1. Válaszuk a Könyvjelzők menü Könyvjelzők kezelése parancsát. A Könyvjelzők ablak jelenik meg.
  2. A Könyvjelzők ablakban válasszuk a Feladatok menü Könyvjelzők keresése parancsát. A Könyvjelzők keresése párbeszédpanel jelenik meg.
  3. A lenyitható listákon adjuk meg a keresési beállításokat. Adjuk meg a megfelelő keresési beállításokat:
  4. Kattintsunk a Keresés gombra. A feltételeknek megfelelő előzmények listája a Találatok ablakban jelenik meg.

Tipp: a Könyvjelzõkezelõ gyorsan megnyitható a CmdCtrl+B billentyûkombinációval.

Keresés az előzmények listáján:

  1. Válasszuk az Ugrás menü Előzmények parancsát. You see the history list.
  2. Itt válasszuk a Feladatok menü Keresés az előzmények közt parancsát. A Keresés az előzmények közt párbeszédpanel jelenik meg.
  3. A lenyitható listákon adjuk meg a keresési beállításokat.
  4. Kattintsunk a Keresés gombra. A feltételeknek megfelelõ elõzmények listája a Találatok ablakban jelenik meg.

A találatok használata:

Tipp:

[Vissza a fejezet elejére]

Oldalak másolása, mentése és nyomtatása

A fejezet témakörei:

Oldal részének másolása

Oldal adott szövegrészének másolásához induljunk ki a Böngésző ablakból:

  1. Jelöljük ki a kívánt szöveget.
  2. Válasszuk a Szerkesztés menü Másolás parancsát.

A szöveg más programokban is beilleszthető.

Hivatkozás (URL) vagy képes hivatkozás másolása az oldalról:

  1. Vigyük az egérmutatót a hivatkozás vagy a kép fölé.
  2. Helyi menü megjelenítéséhez kattintsunk az egér jobb oldali gombjával vagy, ha egy-gombos egér, Ctrl-kattintás.
  3. Válasszuk a Hivatkozás címének másolása vagy a Kép címének másolása parancsot. Ha a kép egyúttal hivatkozás is, mindkét parancs választható.

A hivatkozás beilleszthető más programokba, illetve a címmezőjébe.

[Vissza a fejezet elejére]

Oldal vagy egy részének mentése

A teljes oldal mentéséhez induljunk ki a Böngésző ablakból:

  1. Válasszuk a Fájl menü Oldal mentése mint parancsát. A Mentés másként párbeszédpanel jelenik meg.
  2. Válasszuk a Fájl menü Oldal mentése mint parancsát.
  3. Válasszunk az oldal lehetséges mentési formátumai közül:
  4. Adjuk meg a fájlnevet, majd kattintsunk a Mentés gombra.

Ha kereteket tartalmazó oldalt tekintünk meg, és egy keret ki van jelölve, a Keret mentése más néven parancs is megjelenik a menün. Ez lehetővé teszi csak a kijelölt kereten belüli oldal mentését.

Az ily módon a helyi merevlemezre mentett fájlok lehetővé teszik az oldal (vagy HTML kódjának) megtekintését akkor is, amikor nem kapcsolódunk az internetre.

Oldalon lévő kép mentése:

  1. Vigyük az egérmutatót a kép fölé.
  2. Helyi menü megjelenítéséhez kattintsunk az egér jobb oldali gombjával vagy egy-gombos egérrel, Ctrl-kattintás.
  3. Válasszuk a Kép mentése más néven parancsot. A Fájl mentése párbeszédpanel jelenik meg.
  4. Adjuk meg a kép tárolási mappáját.
  5. Adjuk meg a fájlnevet, majd kattintsunk a Mentés gombra.

Oldal mentése megjelenítése nélkül (ez nem megjelenítésre szánt, nem formázott oldalaknál lehet hasznos, ilyen például egy adatfájl):

  1. Helyezzük az egérmutatót az oldal hivatkozására.
  2. Helyi menü megjelenítéséhez kattintsunk az egér jobb oldali gombjával vagy egy-gombos egérrel, Ctrl-kattintás.
  3. Válasszuk a Cél mentése más néven parancsot. A Fájl mentése párbeszédpanel jelenik meg.
  4. Adjuk meg a fájl tárolási mappáját.
  5. Adjuk meg a fájlnevet, majd kattintsunk a Mentés gombra.

Fontos: bizonyos hivatkozások automatikusan letöltődnek, és fájlokat mentenek a merevlemezre, ha rájuk kattintunk. Az ilyen hivatkozások URL-címe gyakran az ftp előtaggal kezdődik, illetve fájltípust meghatározó kiterjesztésre au vagy mpeg végződik. Ezek a hivatkozások szoftver-, hang- vagy filmfájlokat vihetnek át, és megfelelő segédalkalmazásokat indíthatnak el.

Tipp: Windows rendszeren egy képet az asztal tapétájaként is beállíthatunk: ehhez kattintsunk a képre a jobb oldali egérgombbal, és válasszuk a Beállítás háttérképként parancsot.

[Vissza a fejezet elejére]

Oldal nyomtatása

Az aktuális oldal nyomtatásához induljunk el a Böngésző ablakból:

A kijelölt szöveg nyomtatásához induljunk ki a Böngésző ablakból:

A tartalom elhelyezkedését a papíron a nyomtatott oldal mérete határozza meg (nem a képernyőn látható méret). A papírmérethez igazodva a szöveg áttördelődhet és a képek is más helyre kerülhetnek.

A nyomtatás előtt a képernyőn megtekinthetjük, hogy hogyan fognak kinézni a nyomtatott oldalak. Induljunk ki a Böngésző ablakból:

A Nyomtatási kép ablakban a következő műveletek hajthatók végre:

Oldalbeállítás

Megjegyzés: az oldalbeállítás néhány funkciója más vagy nem érhető el Mac OS, Linux és Unix operációs rendszeren.

Az oldalak nyomtatási módjának megadásához az Oldalbeállítás párbeszédpanelt használhatjuk. A Böngészőben válasszuk a Fájl menü Oldalbeállítás parancsát.

Az Oldalbeállítás párbeszédpanelen a következő beállítások hajthatók végre:

Tipp: az Oldalbeállítás párbeszédpanelen végrehajtott változtatások hatásának megtekintéséhez használjuk a nyomtatási képet.

[Vissza a fejezet elejére]

Különféle nyelvek és nemzetközi tartalom használata

A fejezet témakörei:

Karakterkódolás és betűkészlet választása

Ha különböző nyelvű weboldalakat böngészünk vagy szerkesztünk, illetve ilyen elektronikus leveleket kapunk vagy küldünk, akkor megfelelő karakterkódolást és betűkészletet kell választanunk.

A karakterkódolás azt a módszert jelenti, ahogy a dokumentumok vagy az üzenetek átalakítása történik a számítógéppel feldolgozható adatokká. Az összes webes dokumentum, levél és hírüzenet használ valamilyen karakterkódolási módszert.

A dokumentum karakterkódolási módszere a nyelvétől függhet. Néhány nyelv, például a legtöbb nyugat-európai, azonos kódolási módszert használ. Más nyelvek, például a kínai, a japán és az orosz, különböző módszereket használnak. A Unicode ellenben nyelvfüggetlen karakterkódolást tesz lehetővé. Például az UTF-8 kódolás tetszőleges nyelvű dokumentum kódolására alkalmas.

A &brandShortName; verziója az adott területen használható alapértelmezett karakterkódolásra van beállítva. Ha viszont egynél több nyelvet vagy írásrendszert használunk, ki kell jelölni a megfelelő karakterkódolási módszereket, és ezekhez hozzá kell rendelni a kívánt betűkészleteket.

A karakterkódolás kijelöléséhez induljunk ki a Böngésző ablakból:

  1. Válasszuk a Nézet menüben a Karakterkódolás, majd az Egyéb parancsot.
  2. Válasszunk területet az almenü felső részén.
  3. A terület almenüjén válasszunk karakterkódolást. Ismételjük meg az 1-3 lépéseket az összes kívánt karakterkódolási módszerre.

A kijelölt karakterkódolási módszerek felkerülnek a Karakterkódolás menüre. Ha egynél több kódolási módszert jelöltünk ki, az aktív mellett pötty látható.

A &brandShortName; fel tudja ismerni, hogy a dokumentumok milyen karakterkódolást használnak, így ezeket helyesen tudja megjeleníteni a képernyőn. A szolgáltatás beállításához induljunk ki a Böngésző ablakból:

  1. Válasszuk a Nézet menün a Karakterkódolás, majd az Automatikus felismerés parancsot.
  2. Az almenün válasszuk a megfelelő beállítást, vagy az automatikus felismerés kikapcsolásához a Ki elemet.

Az aktív karakterkódolások listájának módosítása:

  1. Válasszuk a Nézet menüben a Karakterkódolás, majd a Testreszabás parancsot. A Karakterkódolás testreszabása párbeszédpanel jelenik meg.
  2. Hajtsuk végre a kívánt műveletet:

Nyelvcsoport alapértelmezett betűkészletének módosítása:

  1. Válasszuk a &brandShortName; Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot.
  2. A Megjelenés kategóriában válasszuk a Betűk elemet. (Ha nem láthatóak a kategória beállításai, a lista kibontásához kattintsunk duplán a Megjelenés kategóriára.)
  3. A Kódolás lenyitható listán válasszunk nyelvcsoportot/írásrendszert. Például a közép-európai nyelvek alapértelmezett betûkészleteinek beállításához válasszuk a Közép-európai elemet..
  4. Jelöljük be, hogy a proporcionális szöveg talpas (ilyen a Times Roman) vagy talpatlan (ilyen az Arial) betűkészlettel jelenjen-e meg. A proporcionális szöveghez megadható a betűméret is. Proportional text varies in width.
  5. (If available) Select a font for Serif, Sans-Serif, Cursive, and Fantasy.
  6. Adjuk meg a weboldalaknál használni kívánt fix szélességű betűkészletet (ilyen például a Courier). Az ilyen betűkészletekben minden karakter azonos szélességű.

A weboldalak szerzői gyakran saját betűkészleteket és -méreteket választanak. Ezeket a beállításokat használhatjuk, ha bejelöljük A dokumentumok használhatják a saját maguk által megadott betűkészleteket négyzetet.

[Vissza a fejezet elejére]

Nyelvi beállítások megadása

A &brandShortName; választott nyelv a gombok, a párbeszédpanelek, a menük, az eszközök és az egyéb elemek szövegét érinti. Az elemek funkcionalitása változatlan marad.

Az elsődleges nyelv beállítása:

  1. Válasszuk a &brandShortName; Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot.
  2. A Megjelenés kategóriában válasszuk a Nyelv/tartalom elemet. (Ha nem láthatóak a kategória beállításai, a lista kibontásához kattintsunk duplán a Megjelenés kategóriára.)
  3. A Telepített nyelvi csomagok csoportban válasszunk nyelvi csomagot.
  4. Kattintsunk az OK gombra.

    Megjegyzés: az elsődleges nyelv megváltoztatása után újra kell indítani a &brandShortName;.

A választott tartalomcsomag a kezdőlapot, a könyvjelzőket, az eszköztár tartalmát, az Oldalsávot és egyéb elemeket érint.

Tartalomcsomag használata:

  1. Válasszuk a &brandShortName; Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot.
  2. A Megjelenés kategóriában válasszuk a Nyelv/tartalom elemet. (Ha nem láthatóak a kategória beállításai, a lista kibontásához kattintsunk duplán a Megjelenés kategóriára.)
  3. A Telepített tartalomcsomagok csoportban válasszunk tartalomcsomagot.
  4. Kattintsunk az OK gombra.

    Megjegyzés: másik tartalomcsomag választása után újra kell indítani a &brandShortName;.

Tipp: további nyelvi és tartalomcsomagok letöltéséhez kattintsunk a Továbbiak letöltése gombra.

A weboldalak gyakran több nyelven is rendelkezésre állnak. &brandShortName; presents pages in the language you prefer, if it is available. Ehhez, fontossági sorrendben, megadhatjuk a nyelveket.

Nyelvek megadása:

  1. Válasszuk a &brandShortName; Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot.
  2. A Böngésző kategóriában kattintsunk a Nyelvek elemre. (Ha nem láthatóak a kategória beállításai, a lista kibontásához kattintsunk duplán a Böngésző kategóriára.)
  3. Kattintsunk a Hozzáadás gombra. A Nyelvek hozzáadása párbeszédpanel jelenik meg.
  4. Jelöljünk ki egy nyelvet és a kódját. Ha a listán nem szereplő kódot szeretnénk felvenni, írjuk be a nyelvet és kódját az Egyéb mezőbe (lásd alább a megjegyzést). Ha módosítani szeretnénk a nyelvek sorrendjét, jelöljünk ki egy nyelvet, és kattintsunk a Lefelé mozgatás vagy a Felfelé mozgatás gombra.
  5. Kattintsunk az OK gombra.

Megjegyzés: zárójelek között az egyes nyelvek kétbetűs kódja is megjelenik a listán. Ezek a nyelvek szabványos rövidítései. A teljes lista a következő webhelyen tekinthető meg: Codes for the Representation of Names of Languages.

[Vissza a fejezet elejére]

Honosított &brandShortName; változatok felkutatása

Amerikai angol nyelvtől eltérő nyelvű, honosított &brandShortName; programtelepítőket a &brandShortName; project letöltési oldalán tölthet le.

[Vissza a fejezet elejére]

Bővítmények és letöltés

A fejezet témakörei:

A Böngésző számos fájltípust kezel. Bizonyos fájlokhoz (például film vagy zene) azonban bővítményekre vagy segédalkalmazásokra van szüksége. Ha a &brandShortName; nem rendelkezik a szükséges segédalkalmazással vagy bővítménnyel, akkor is menteni tudja a fájlt a merevlemezre. Fájlok mentésénél a műveletet a Letöltéskezelővel követhetjük nyomon.

Bővítmények

A bővítmények olyan alkalmazások, amelyek a Böngésző képességeit egészítik ki, és a &brandShortName;n belül futnak. Például a Sun Java, Macromedia Flash, és a RealNetworks RealPlayer bővítmény lehetővé teszi a &brandShortName; számára, hogy multimédiás fájlokat jelenítsen meg és kisalkalmazásokat futtasson, például filmeket, animációt és játékokat.

Elképzelhető, hogy a &brandShortName; telepítésekor lehetőségünk volt néhány népszerű bővítmény telepítésére.

A &brandShortName; telepíthető bővítményeinek teljes listája a következő helyen található: PluginDoc page on MozDev.org.

A Telepített bővítmények megtekintését az alábbi módokon tehetjük meg:

[Vissza a fejezet elejére]

Segédalkalmazások

Amikor a fájlok nem kezelhetők a &brandShortName;n belül, elindíthatunk olyan segédalkalmazásokat, amelyek a &brandShortName;n kívül futnak. Például MP3-fájlok lejátszásához a Winamp vagy hasonló program nyitható meg a &brandShortName;n kívül.

A segédalkalmazások beállításait megadó párbeszédpanel alapján a Böngésző tudni fogja, hogy mely segédalkalmazásokat kell használni a számítógépen. Ezeket a beállításokat általában nem kell módosítani, mivel ezek előre meg vannak adva. Ugyanígy, ha a Böngésző nem tudja, hogy melyik segédalkalmazást kell használni, a letöltési párbeszédpanelen lehetővé teszi ennek kijelölését.

A letöltési párbeszédpanel a következő beállításokat tartalmazza:

Tipp: a Mindig kérdezzen meg ennél a fájltípusnál választás a Böngésző beállításainál módosítható. További tudnivalók: Böngésző beállításai - Segédalkalmazások.

A gyakorlott felhasználók a segédalkalmazások beállításainak finomhangolását is végrehajthatják:

  1. Válasszuk a &brandShortName; Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot.
  2. A Böngésző kategóriában kattintsunk a Segédalkalmazások elemre. (Ha nem láthatóak a kategória beállításai, a lista kibontásához kattintsunk duplán a Böngésző kategóriára.)
  3. Itt a következő műveletek hajthatók végre:

    Új típus:

    1. Kattintsunk az Új típus gombra. Az Új típus párbeszédpanel jelenik meg.
    2. Írjuk be az alkalmazással működő fájltípus leírását, például: filmek vagy hangfájlok.
    3. Adjuk meg a MIME-típust. A MIME-típus ferde vonallal elválasztva két szóból áll. Például a TIFF formátumú képfájl MIME-típusa image/tiff.

      Megjegyzés: amikor a &brandShortName; letölti a fájlt, a letöltési párbeszédpanelen megjeleníti MIME-típusát.

    4. Írjuk be a fájltípusnak megfelelő fájlkiterjesztést. If this type of file uses more than one extension, type them all, separated by spaces.
    5. Click Choose, then select an application that handles files of this type.
    6. Kattintsunk az OK gombra.

    To specify how Navigator should handle different file types:

    1. Jelöljünk ki egy fájltípust a listán, és kattintsunk a Szerkesztés gombra.
    2. Írjuk be a fájltípusnál használni kívánt MIME-típust.
    3. Válasszuk egy Kezelőprogram beállítást: a letöltött fájlok a merevlemezre menthetők vagy megnyithatók a megadott alkalmazásban. Kattintsunk a Tallózás gombra, és adjuk meg az alkalmazást.
    4. Kattintsunk az OK gombra.

    Elem eltávolítása a listáról:

    1. Jelöljünk ki egy fájltípust a listán, és kattintsunk az Eltávolítás gombra.
    2. Kattintsunk az OK gombra.

További tudnivalók a segédalkalmazások beállításairól: Böngésző beállításai – Segédalkalmazások.

[Vissza a fejezet elejére]

Letöltéskezelő

Fájlok letöltésénél a műveletet a Letöltéskezelővel követhetjük nyomon. A Letöltéskezelő a következő adatokat jeleníti meg:

A Letöltéskezelő megnyitása:

Ekkor a következő műveletek hajthatók végre:

[Vissza a fejezet elejére]

A sebesség és a hatékonyság növelése

A fejezet témakörei:

Automatikus betöltés

Amikor weboldalt jelenítünk meg a képernyőn, a &brandShortName; automatikusan betölti (elindítja) a weboldalak értelmezésében szerepet játszó szolgáltatásokat (ilyen például a Java és a JavaScript. Ezek biztosítják a weboldalak életszerű működését, de betöltésük időt igényel.

További tudnivalók a Java kikapcsolásáról: Haladó beállítások – Haladó.

További tudnivalók a JavaScript kikapcsolásáról: Haladó beállítások - Parancsfájlok és bővítmények.

[Vissza a fejezet elejére]

Egyedi könyvjelző kulcsszavak használata

Az egyedi könyvjelző kulcsszavak használatával álneveket rendelhetünk a könyvjelzőkhöz és az internetes keresésekhez. Például a http://www.mozilla.org könyvjelzőnek a m.o, kulcsszavat adjuk meg. Ezek után bármikor beírhatjuk a címmezőbe a m.o szöveget és a böngésző a http://www.mozilla.org. weboldalt tölti majd be

Kulcsszó létrehozásához hozzunk létre a kíván könyvjelzőt, majd:

  1. Válaszuk a Könyvjelzők menü Könyvjelzők kezelése parancsát.
  2. A Könyvjelzők ablakban válasszuk ki a már meglévő könyvjelzőt.
  3. Kattintsunk a Tulajdonságok gombra.
  4. A könyvjelzők tulajdonságai között adjunk meg a kívánt szöveget a Kulcsszó mezőbe, majd zárjuk be az ablakot.

A kulcsszót a címmezőbe bírva a &brandShortName; betölti a kulcsszóhoz tartozó honlapot.

Search with Keywords

Egyedi kulcsszavakat rendelhetünk internetes keresésekhez is, így például létrehozhatunk egy kulcsszót: g Szabadszoftverek, amely a Google keresőben végez ma jó napom van típusú keresést a Szabadszoftverek témakörében.

Internetes kereséshez kulcsszó rendelésének a menete::

  1. Látogassuk meg a kívánt keresőoldalt (Például: www.google.com).
  2. Írjunk be egy fals keresést (Például SeaMonkeyalegjobb).
  3. Indítsuk el a keresést
  4. Az eredmények betőltése után válaszuk ki a Könyvjelzők menü Könyvjelzők kezelése parancsát.
  5. A Könyvjelzők kezelése ablakban a Hely mezőben cseréljük ki a fals karakterláncot (Például: SeaMonkeyalegjobb) a kövezkezőre: %s. Például a hely a következő szerint alakul: http://www.google.com/search?q=%s&btnI=Szerencsésvagyok.
  6. Adjuk meg a kulcsszót a Kulcsszó mezőbe.
  7. Adjuk meg a könyvjelző nevét és válasszunk egy helyet a könyvjelző számára.
  8. Zárjuk be az ablakot.

Most már kereshetünk a keresési oldal megnyitása nélkül is a hely mezőbe a kövezkezőket beírva: kulcsszó keresett_szavak.

További részletekért és példákért látogassa meg a Milyen jók az egyedi kulcsszavak? (How Cool are Custom Keywords?) weboldalt.

[Vissza a fejezet elejére]

A gyorsítótár beállításai

A számítógép a gyakran felkeresett oldalak másolatait a gyorsítótárban õrzi. Így a számítógépnek nem kell minden alkalommal a hálózatról lekérnie ezeket, amikor megjelenítésükre szükség van.

A gyorsítótár méretének beállítása, illetve tartalmának törlése:

  1. Válasszuk a &brandShortName; Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot.
  2. A Haladó kategóriában kattintsunk a Gyorsítótár elemre. (Ha nem láthatóak a kategória beállításai, a lista kibontásához kattintsunk duplán a Haladó kategóriára.)
  3. Írjuk be a kívánt értéket a Memória-gyorsítótár mezőbe. 50 MB az alapérték. A gyorsítótár tartalmának törléséhez kattintsunk a Gyorsítótár törlése gombra.

Fontos: minél nagyobb a lemezes gyorsítótár, annál több oldal tölthető be gyorsan, de ez annál több helyet foglal le a merevlemezen.

Amikor kilépünk a &brandShortName;, programból, az felszabadítja a lefoglalt tárhelyet. Ha a művelet a vártnál több ideig tart, próbáljuk csökkenteni a lemezes gyorstár méretét.

Frissítések lekérési gyakoriságának megadása (annak elkerüléséhez, hogy a gyorsítótárban elavult oldalak szerepeljenek):

  1. Válasszuk a &brandShortName; Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot.
  2. A Haladó kategóriában kattintsunk a Gyorsítótár elemre. (Ha nem láthatóak a kategória beállításai, a lista kibontásához kattintsunk duplán a Haladó kategóriára.)
  3. Válasszunk a következő beállítások közül:

Ha a gyorsítótárban lévő oldalak a vártnál lassabban jelennek meg, ne használjuk a Mindigbeállítást, mert ehhez időigényes hálózati kapcsolat szükséges.

Oldalak frissítése tetszőleges időpontban:

[Vissza a fejezet elejére]

A legfrissebb szoftver automatikus letöltése

A &brandShortName; figyelmeztetést jelenít meg, amikor a szoftver frissítései rendelkezésre állnak, és automatikusan telepítheti is ezeket. Ugyanígy értesülhetünk a &brandShortName; új verziójának megjelenéséről is.

További tudnivalók a frissítések automatikus telepítéséről: Haladó beállítások - Szoftvertelepítés.

[Vissza a fejezet elejére]

Görgős egér használata

Ha ilyen egérrel dolgozunk, a &brandShortName;ban használt funkcióit beállíthatjuk.

További tudnivalók: Haladó beállítások - Egérgörgő.

[Vissza a fejezet elejére]

A &brandShortName; beállítása alapértelmezett böngészõként

A &brandShortName; kiválóan megjeleníti a weboldalakat akár az internetrõl, akár a számítógéprõl. A weboldalak egyszerû megnyitásához a &brandShortName; programot beállíthatjuk alapértelmezett böngészõként.

Az interneten általánosan használt fájlok és protokollok

Ha a &brandShortName; alapértelmezett böngészõként állítjuk be, az interneten általánosan használt fájlformátumok és protokollok megnyitása automatikus lesz. Az interneten általánosan használt fájlformátumok és protokollok a következõk:

Az alapértelmezett böngészõ beállításának automatikus módosítása

A telepítés befejezése után a &brandShortName; ellenõrzi, hogy ez a program van-e beállítva alapértelmezett böngészõként a szokásos internetes fájlformátumokhoz és protokollokhoz. Ha nem, a következõ kérdést jeleníti meg: A &brandShortName; pillanatnyilag nem az alapértelmezett böngészõ. Szeretné alapértelmezett böngészõvé tenni?

Ha ezt szeretnénk, kattintsunk az Igen gombra. A Nem választásakor a kérdés a &brandShortName; minden indításakor meg fog jelenni. Ha ezt el szeretnénk kerülni, töröljük az Ellenõrzés a következõ indításnál is jelölőnégyzet jelölését.

Ha töröljük is az Ellenõrzés a következõ indításnál is jelölőnégyzet jelölését, a brandShortName; beállítható alapértelmezett böngészõként a Beállítások párbeszédpanelen. További tudnivalók: Böngészõ beállításai – Böngészõ.

Az alapértelmezett böngészõ beállításainak testreszabása

Kézzel tovább finomíthatjuk azokat a módszereket, ahogyan a &brandShortName; a különbözõ fájlformátumokat és protokollokat kezeli. További tudnivalók: Haladó beállítások – Rendszer.

[Vissza a fejezet elejére]

A Gyorsindító használata

A Gyorsindító lerövidíti a &brandShortName; elindításához szükséges időt. Ennek használatakor a &brandShortName; ikonja megjelenik a tálcán (az óra közelében).

&brandShortName; Gyorsindító ikon
&brandShortName; Gyorsindító ikon

Tipp: az összetevők (például HTML-szerkesztő, Levelező és hírolvasó, Címjegyzék) gyors elindításához kattintsunk az egér jobb oldali gombjával a &brandShortName; ikonjára, és a válasszuk a helyi menün a kívánt összetevőt.

A &brandShortName;, telepítésekor lehetőségünk volt a Gyorsindító engedélyezésére vagy tiltására. Ha engedélyeztük, Gyorsindító a &brandShortName; egy részét betölti a memóriába). A &brandShortName; a memóriában marad összes ablakának bezárása után is, így gyorsan elindítható, hiszen nem kell az összes részét betölteni. Ha a számítógépben kevés a memória, ne engedélyezzük a Gyorsindító használatát.

A Gyorsindító engedélyezése vagy tiltása &brandShortName;ban:

  1. A Szerkesztés menüből válasszuk a Beállítások parancsot.
  2. Kattintsunk a Haladó kategóriára.
  3. Jelöljük be vagy töröljük a A &brandShortName; programot a memóriában tartja, hogy gyorsabban indulhasson jelölőnégyzet a jelölését a Gyorsindító be- illetve kikapcsolásához.
  4. Kattintsunk az OK gombra.

    Tipp: a Gyorsindító egyszerűen kikapcsolható: a tálcán kattintsunk az egér jobb oldali gombjával a &brandShortName; ikonjára, és válasszuk a helyi menü Gyorsindító tiltása parancsát.

[Vissza a fejezet elejére]

Proxykiszolgálók

A fejezet témakörei:

Ez a témakör a proxykiszolgálókkal való munkát ismerteti.

Értékek beállítása

Sok cég blokkolja belső hálózatának elérését az internetről. Ezzel elkerülhető, hogy harmadik fél érzékeny információ birtokába jusson. Az itt alkalmazott védelem elnevezése tűzfal.

Ha vállalatunknál tűzfalat használnak, a böngészőnek az internetre kapcsolódás előtt általában egy proxykiszolgálón kell áthaladnia. A proxykiszolgáló megakadályozza, hogy kívülről elérhető legyen a vállalati hálózat.

Mielőtt hozzákezdenénk:

A böngésző beállítása proxykiszolgálóval való működésre:

  1. Válasszuk a &brandShortName; Szerkesztés menüjéből a Beállítások parancsot.
  2. A Haladó kategóriában kattintsunk a Proxy elemre. (Ha nem láthatóak a kategória beállításai, a lista kibontásához kattintsunk duplán a Böngésző kategóriára.)
  3. Válasszuk a megfelelő beállítást:

A tartománynév a szervezet, vállalat vagy iskola nevét tartalmazó URL-cím része, például mozilla.org vagy fsf.hu. Ha tartománynév nélkül helyi gépneveket használunk, ezeket is hasonló módon listázzuk. Több gépnév megadásakor ezeket vesszővel válasszuk el. Helyettesítő karakter [*] nem használható.

További tudnivalók a proxykiszolgálók beállításáról: Haladó beállítások - Proxy.

[Vissza a fejezet elejére]